StoryEditorJagody z Daifressh

Producent owoców jagodowych, który dostarcza owoce do marketów w całej Europie

30.12.2022., 10:00h
stdClass Object ( [id] => 2354134 [title] => Producent owoców jagodowych, który dostarcza owoce do marketów w całej Europie [alias] => producent-owocow-jagodowych-ktory-dostarcza-owoce-do-marketow-w-calej-europie [catid] => 3162 [published] => 1 [introtext] => [fulltext] =>

W samym sercu Polski – w Górze Bałdrzychowskiej – w woj. łódzkim, powiecie poddębickim, gminie Poddębice od trzech lat działa firma Daifessh, specjalizująca się w uprawie maliny, truskawki i borówki wysokiej. Jak okiem sięgnąć wysokie tunele foliowe z firmy I-Grow, pokryte 5-sezonową folią dyfuzyjną, dającą 15-proc. zacienienia – 15,5 ha maliny, 8,5 ha truskawki oraz 30 ha borówki wysokiej w systemie doniczkowym. Wszędzie nienaganny porządek, szeroka, utwardzona droga wewnętrzna, teren podzielony na sektory. Zwiedzamy firmę z dyrektorem technicznym – Dariuszem Daniłkiewiczem.

---

image

Góra Bałdrzychowska od trzech lat jagodami stoi.

FOTO: fot. Wójcik
---

---

image

Góra Bałdrzychowska od trzech lat jagodami stoi.

FOTO: fot. Wójcik
---

Które odmiany malin wybrać? Z jakiej owoce zbiera się szybciej?

W uprawie malin rośliny posadzono w doniczkach o pojemności 7,5 l, z podłożem będącym mieszanką włókien kokosowych i perlitu. Tegoroczne (koniec marca) nasadzenie malin – objęło dwie odmiany – Majestic i Vajolet. Ta druga zajęła 6,5 ha powierzchni produkcyjnej. W tym roku będą likwidowane nasadzenia założone w roku 2020 odmian Majestic i Enrosadira. Z czego wynika ta decyzja?

Enrosadirę zbiera się wolniej – mówi Dariusz Daniłkiewicz. Podczas gdy tonę owoców odmiany Vajolet zbieramy w 5 godzin, na zebranie takiej samej ilości owoców odmiany Enrosadira, przy tej samej liczbie zbieraczy, musimy poświęcić 8 godzin. Wyliczyliśmy, że koszt zbioru odmiany Vajolet jest o złotówkę niższy w porównaniu z odmianą Enrosadira. Owoce Vajolet są bardziej wyeksponowane na pędach. Najlepiej zbierać je codziennie, aby zachować jak najlepszą jakość oraz żywotność na półce. Zresztą Vajolet to odmiana z przeznaczeniem na rynek premium.

---

image

Dyrektor techniczny – Dariusz Daniłkiewicz.

FOTO: fot. Wójcik
---

---

image

Bartłomiej Swat odpowiedzialny za prawidłowe żywienie roślin poprzez fertygację.

FOTO: fot. Wójcik
---

Owoce charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem i niepowtarzalnym smakiem. Daifressh posiada licencję na wyłączność tej odmiany w Polsce. Co oznacza, że kontroluje sprzedaż sadzonek na terenie kraju, monitoruje proces produkcji owoców, zapewniając ich pewny zbyt. Dzięki temu zaufani producenci mogą skupić się na uprawie, a komercjalizacja wyprodukowanych owoców do sieci odbywa się przez Daifressh.

---

image

Plantacja maliny 4 października br.

FOTO: fot. Wójcik
---

---

image

Maliny rosną w doniczkach o pojemności 7,5 l. W każdej doniczce tkwią po trzy kroplowniki.

FOTO: fot. Wójcik
---

Vajolet plonuje wyżej w odniesieniu do innych odmian.

– Partnerzy, którzy decydują się na uprawę odmiany Vajolet mogą liczyć na nasze wskazówki oraz wsparcie – mówi dyrektor. Pozostałe odmiany plonują nieco niżej, lecz uzyskiwany z nich plon jest zadowalający.

– Do tej pory praktykowaliśmy trzyletni cykl uprawy, teraz zamierzamy przejść na cykl dwuletni – poinformował dyrektor, a w przyszłości wymieniać sadzonki co rok. Dwa zbiory w pierwszym roku, jeden zbiór w drugim i likwidacja roślin. Będziemy też odchodzić od sadzonek typu plug na rzecz sadzonek typu long cane.

Ochrona maliny w myśl zasady ograniczania chemicznych preparatów

– Staramy się wszelkimi sposobami ograniczać stosowanie chemicznych środków ochrony, zgłębiając wiedzę i wykorzystując alternatywne metody ochrony, przede wszystkim biologiczne – zapewnia pan Dariusz. To oczywiście zasada ochrony integrowanej. Środki chemiczne aplikujemy na początku wegetacji, by wejść w okres zbioru z jak najlepszą zdrowotnością roślin, a potem, w jego trakcie utrzymywać rośliny w dobrej kondycji z pomocą preparatów biologicznych.

– I tak, z reguły wiosną wykonujemy dwa zabiegi przeciwko przędziorkom i dwie aplikacje fungicydów zwalczających rdzę i zamieranie pędów malin. Na początku kwitnienia stosujemy środki systemiczne przeciw szarej pleśni – tłumaczy dyrektor. Potem stosujemy już tylko preparaty nie chemiczne takie jak Siltac EC i Miligard.

 • Siltac EC działa na owady i roztocza fizycznie, tworząc wokół nich polimerową sieć. Ponadto charakteryzuje się brakiem karencji i idealnie wpisuje się w program zero pozostałości.
 • Z kolei Miligard jest nawozem, który oprócz funkcji żywienia roślin potasem (44% K2O) i fosforem (21% P2O5) wspiera konwencjonalną ochronę roślin przed chorobami. Ponadto na powierzchni traktowanych roślin tworzy się cienka warstwa nawozu – film – podnoszący wytrzymałość roślin na niekorzystne warunki, zwłaszcza podczas kwitnienia.

image
ZARZĄDZANIE

Doradztwo okiem naszych czytelników. Sprawdź co na jego temat mówią producenci warzyw i owoców jagodowych

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów stosujemy ochronę z zastosowaniem środków nie chemicznych. Niestety wiele rozwiązań trzeba sobie wypracować samemu. Obok wspomnianych już wcześniej preparatów Siltac EC i Miligard, do wykrywania i wabienia pryszczarka namalinka łodygowego używamy pułapki Deltatrap z dozownikiem Pherodis. Dozownik uwalnia feromon płciowy, wabiący dorosłe samce. Owady przywierają do lepowej płytki, a następnie są liczone przez dedykowane do tego celu osoby. Zwalczanie, a raczej prewencja, opuchlaków i pędraków w podłożu jest prowadzona metodą biologiczną, z wykorzystaniem nicieni entomopatogenicznych w produkcie Larvanem.

Przed nasadzeniami jest stosowany biofungicyd Trianum-G, zawierający Trichoderma harzianum szczep T-22, antagonistyczny w stosunku do Fusarium, Pythium, Rhizoctonia i Sclerotinia oraz poprzez system fertygacji – Trianum-P.

Ważny dla ochrony przed szarą pleśnią jest bezkarencyjny biofungicyd Serenade ASO (Bacillus subtilis szczep QST 713). Ten sam cel ma stosowanie drożdży Saccharomyces cerevisiae szczep LAS02, np. w postaci preparatu Julietta. Bronią w walce z gąsienicami atakującymi liście są preparaty bakteryjne (Bacillus thuringiensis var. aizawai). W sytuacjach stresowych (nie podczas upałów) stosujemy wodorowęglan potasu, działający fungistatycznie.

---

image

Pracownicy przypinają pędy do drutów. Na metr bieżący przypadają 2–3 pędy.

FOTO: fot. Wójcik
---

---

image

Pracownicy przypinają pędy do drutów. Na metr bieżący przypadają 2–3 pędy.

FOTO: fot. Wójcik
---

Truskawka z Daifressh

We wsi Florentyna (powiat kaliski) ulokowano jeden z oddziałów firmy Daifressh w Polsce. Tam na powierzchni 9,5 ha uprawiane są truskawki, z sadzonek tray lub mini tray. Dobór odmian i terminów sadzenia ma zapewniać ciągłe i jak najdłuższe owocowanie. Sadzone są odmiany powtarzające owocowanie:

 • Murano,
 • Harmony,
 • Favori,
 • Bravura,
 • Furore i Aurora Karima.

Również tutaj, w Górze Bałdrzychowskiej rosną truskawki. Pierwsze nasadzenie w sezonie, z przeznaczeniem na wczesny zbiór jest przykrywane agrowłókniną, a termin sadzenia przypada w połowie marca, drugie na początku kwietnia i trzecie około 20–25 kwietnia. Pierwsze zbiory mają miejsce w trzeciej dekadzie maja.

Truskawki rosną w matach uprawowych wypełnionych włóknem kokosowym (Legro i Botanicoir) z 6–8 otworami w zależności od odmiany. Na każdy metr bieżący przypada 5 kroplowników.

W najbliższym czasie Daifressh planuje zwiększyć powierzchnię uprawy truskawek, malin oraz borówki wysokiej.

Ochrona truskawki- utrzymanie higieny wokół tuneli

Przy produkcji owoców premium firma stawia na rozwiązania ochrony biologicznej. Jednak w uzasadnionych sytuacjach, podobnie jak w przypadku maliny, truskawki są czasem chronione chemicznie w pierwszym etapie uprawy. Po pierwszym odkryciu włókniny stosowane są akarycyd, insektycyd i fungicyd, kolejna aplikacja środków ochrony roślin odbywa się po powtórnym odkryciu włókniny. W zależności od potrzeb aplikowane są fungicyd, akarycydy i insektycydy. Skład cieczy roboczej określany jest na podstawie monitoringu plantacji i progów zagrożenia dla poszczególnych agrofagów. Potem stosowane są wyłącznie metody biologiczne, m.in. dobroczynek szklarniowy, kontrolujący liczebność populacji przędziorka.

---

image

Truskawki w matach Legro.

FOTO: fot. Wójcik
---

– W tunelach z truskawkami do ograniczania liczby przędziorków stosujemy też preparaty zawierające abamektynę (np. Safran 018 EC) – mówi dyrektor. Największym obserwowanym przez nas obecnie problemem w uprawie truskawki są zmienik lucernowiec oraz wciornastek zachodni. Najlepsze rezultaty w ochronie przed tymi szkodnikami dają siatki oraz preparaty biologiczne Amblyseius swirskii oraz Orius laevigatus. Ważne jest też utrzymanie higieny wokół tuneli – koszenie trawy i opryskiwanie. Próbujemy też różnych sposobów wzmacniania roślin. Na przykład testujemy Siltan – organiczno-mineralny stymulator wzrostu, zawierający dobrze przyswajalny tytan. Dlaczego tytan? Bo uaktywnia procesy metaboliczne w roślinach, stymuluje zapylenie, zapłodnienie, zawiązywanie i rozwój owoców.

Robimy częste analizy:

 • podłoża,
 • przelewu,
 • liści i owoców.

Korzystamy zarówno z laboratoriów polskich, jak i holenderskich.

---

---

Katarzyna Wójcik

[video] => [gallery] => [extra_fields] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 1 [name] => Subtitle [value] =>

Być wiarygodnym jakościowo, terminowo i ilościowo – to trzy aspekty rzetelności – które Daifressh jako producent owoców jagodowych, stara się spełniać. Przez 52 tygodnie w roku dostarcza owoce do sieci marketów w całej Europie.

[type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 1 [alias] => Subtitle ) [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => Jagody z Daifressh [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [3] => stdClass Object ( [id] => 61 [name] => Contains Infographic [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 4 [alias] => contains_infographic ) [4] => stdClass Object ( [id] => 62 [name] => Without ads [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 5 [alias] => Withoutads ) [5] => stdClass Object ( [id] => 63 [name] => Photo gallery [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 6 [alias] => Photo_gallery ) [6] => stdClass Object ( [id] => 64 [name] => Promo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 7 [alias] => promo ) [8] => stdClass Object ( [id] => 67 [name] => Contains video [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 9 [alias] => contains_video ) [9] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) [10] => stdClass Object ( [id] => 69 [name] => Exclude comments [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 11 [alias] => exclude_comments ) [11] => stdClass Object ( [id] => 70 [name] => Open link in new window [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 12 [alias] => open_link_in_new_window ) [12] => stdClass Object ( [id] => 71 [name] => Horizontal crop of the main photo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 13 [alias] => horizontal_crop_of_the_main_photo ) [13] => stdClass Object ( [id] => 73 [name] => No-index [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 15 [alias] => no_index ) [14] => stdClass Object ( [id] => 74 [name] => No-cache [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 16 [alias] => no_cache ) [15] => stdClass Object ( [id] => 77 [name] => Don't show on the front page [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 17 [alias] => dont_show_on_the_front_page ) [16] => stdClass Object ( [id] => 78 [name] => Related on bottom [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 18 [alias] => related_on_bottom ) [17] => stdClass Object ( [id] => 79 [name] => Live button [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 19 [alias] => live_button ) [26] => stdClass Object ( [id] => 87 [name] => Instant articles [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 28 [alias] => instant_articles ) [27] => stdClass Object ( [id] => 89 [name] => Photo gallery item black [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 29 [alias] => photo_gallery_item_black ) [28] => stdClass Object ( [id] => 90 [name] => Photo gallery item white [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 30 [alias] => photo_gallery_item_white ) [29] => stdClass Object ( [id] => 91 [name] => Instant articles JL [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 31 [alias] => instant_articles_jl ) [30] => stdClass Object ( [id] => 95 [name] => Required views [value] => 0 [type] => textfield [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 32 [alias] => required_views ) [31] => stdClass Object ( [id] => 96 [name] => Upscore PR [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 33 [alias] => upscore_pr ) [32] => stdClass Object ( [id] => 97 [name] => Native [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 34 [alias] => Native ) [33] => stdClass Object ( [id] => 99 [name] => Paid article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 36 [alias] => paid_article ) [34] => stdClass Object ( [id] => 101 [name] => Gallery as Article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 38 [alias] => gallery_type ) [35] => stdClass Object ( [id] => 102 [name] => Article as Gallery [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 39 [alias] => article_as_gallery ) ) [extra_fields_search] =>

Być wiarygodnym jakościowo, terminowo i ilościowo – to trzy aspekty rzetelności – które Daifressh jako producent owoców jagodowych, stara się spełniać. Przez 52 tygodnie w roku dostarcza owoce do sieci marketów w całej Europie.

Jagody z Daifressh 2 0 8485 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 [created] => 2022-11-10 11:56:59 [created_by] => 50111 [created_by_alias] => [checked_out] => 0 [checked_out_time] => 0000-00-00 00:00:00 [modified] => 2022-12-30 09:00:00 [modified_by] => 50111 [publish_up] => 2022-12-30 09:00:00 [publish_down] => 0000-00-00 00:00:00 [trash] => 0 [access] => 1 [ordering] => 0 [featured] => 0 [featured_ordering] => 0 [image_caption] => [image_credits] => [video_caption] => [video_credits] => [hits] => 0 [params] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [enable_css] => 0 [jQueryHandling] => 1.8remote [backendJQueryHandling] => remote [userName] => 1 [userImage] => 1 [userDescription] => 1 [userURL] => 1 [userEmail] => 0 [userFeedLink] => 1 [userFeedIcon] => 1 [userItemCount] => 20 [userItemCountOverride] => stdClass Object ( [userItemCountOverride0] => stdClass Object ( [userItemCountMenutype] => profi [userItemCountMenutypeCount] => 12 ) [userItemCountOverride1] => stdClass Object ( [userItemCountMenutype] => tpr [userItemCountMenutypeCount] => 22 ) ) [userItemOrdering] => publishUp [userItemTitle] => 1 [userItemTitleLinked] => 1 [userItemDateCreated] => 1 [userItemImage] => 1 [userItemIntroText] => 1 [userItemCategory] => 1 [userItemTags] => 1 [userItemCommentsAnchor] => 1 [userItemReadMore] => 1 [userItemOCMPlugins] => 1 [authorsListLimit] => 150 [tagItemCount] => 100 [tagItemCountOverride] => stdClass Object ( [tagItemCountOverride0] => stdClass Object ( [tagItemCountMenutype] => profi [tagItemCountMenutypeCount] => 12 ) [tagItemCountOverride1] => stdClass Object ( [tagItemCountMenutype] => tpr [tagItemCountMenutypeCount] => 22 ) ) [tagItemTitle] => 1 [tagItemTitleLinked] => 1 [tagItemDateCreated] => 1 [tagItemImage] => 1 [tagItemIntroText] => 1 [tagItemCategory] => 1 [tagItemReadMore] => 1 [tagItemExtraFields] => 1 [tagOrdering] => publishUp [tagFeedLink] => 0 [tagFeedIcon] => 0 [genericItemCount] => 10 [genericItemTitle] => 1 [genericItemTitleLinked] => 1 [genericItemDateCreated] => 1 [genericItemImage] => 1 [genericItemIntroText] => 1 [genericItemCategory] => 1 [genericItemReadMore] => 1 [genericItemExtraFields] => 1 [genericFeedLink] => 1 [genericFeedIcon] => 1 [instantArticlesLimit] => 100 [instantArticlesExtraField] => [instantArticlesExtraFieldON] => [instantArticlesCategoriesChildren] => 1 [instantArticlesTitle] => Instant Articles [instantArticlesDescription] => Instant Articles [upscorePRLimit] => 100 [upscoreThumbPrefix] => [upscoreThumbSuffix] => [upscorePRExtraField] => [upscorePRExtraFieldON] => [mainTagCategories] => Array ( [0] => 2994 [1] => 2986 [2] => 3084 [3] => 3124 [4] => 3149 [5] => 3239 ) [relatedItemsCategories] => Array ( [0] => 2994 [1] => 2986 [2] => 3084 [3] => 3124 [4] => 3149 [5] => 3239 ) [relatedItemsCategoriesChildren] => 1 [relatedItemsMenuitems] => stdClass Object ( [relatedItemsMenuitems0] => stdClass Object ( [relatedItemsMenuitem] => ) [relatedItemsMenuitems1] => stdClass Object ( [relatedItemsMenuitem] => ) [relatedItemsMenuitems2] => stdClass Object ( [relatedItemsMenuitem] => ) [relatedItemsMenuitems3] => stdClass Object ( [relatedItemsMenuitem] => ) ) [mobileJsonCustomHomepage] => 1 [mobileJsonMultiAuthors] => 0 [mobileJsonAuthorImage] => 0 [mobileJsonIncludePositionData] => 0 [mobileJsonQuoteModule] => 0 [mobileJsonWeatherModule] => 0 [mobileJsonMostPopularModule] => 0 [mobileJsonMostPopularCategoriesModule] => 0 [mobileJsonLimit] => 200 [mobileJsonObituary] => 0 [mobileApiCommentsAlias] => [mobileApiCommentsTitle] => [mobileApiImagePrefix] => [mobileApiImageSuffix] => [mobileApiImagePath] => [mobileApiArchiveImagePath] => [mobileApiCustomArticle] => 1 [mobileApi2Enabled] => 0 [mobileApi2UserAgent] => [mobileApi2AuthUser] => [mobileApi2AuthPassword] => [mobileApi2ImagePrefix] => [mobileApi2ImageSuffix] => [mobileApi2DefaultAuthorImage] => [mobileApi2RelatedPlaceholder] => Array ( ) [mobileApi2TagLimit] => 10 [mobileApi2TagOrdering] => [mobileApi2TagCategories] => Array ( ) [mobileApi2TagsSearchLimit] => 10 [mainFeedCategories] => Array ( [0] => 2994 [1] => 3002 ) [addFeedToEndOfUrl] => 1 [feedLimit] => 50 [mostPopularFeedLimit] => 10 [feedItemImage] => 1 [feedImgSize] => S [feedItemIntroText] => 1 [feedTextWordLimit] => [feedItemFullText] => 1 [feedTextCharacterLimit] => 300 [feedItemSubtitle] => 1 [feedItemAuthor] => 1 [feedTtl] => [feedDescription] => [feedItemTags] => 0 [feedItemVideo] => 0 [feedItemGallery] => 0 [feedItemAttachments] => 0 [feedBogusEmail] => [allarticlesLimit] => 10 [allarticlesOrdering] => [feedByDateEnabled] => 0 [feedByDateFeedLimit] => 200 [feedByDateTitle] => [feedByDateDescription] => [feedByDateOrdering] => publishUp [introTextCleanup] => 0 [introTextCleanupExcludeTags] => [introTextCleanupTagAttr] => [fullTextCleanup] => 0 [fullTextCleanupExcludeTags] => [fullTextCleanupTagAttr] => [xssFiltering] => 0 [linkPopupWidth] => 900 [linkPopupHeight] => 600 [delete_images_when_article_trashed] => 0 [delete_image_api_endpoint] => [imagesQuality] => 100 [itemImageXS] => 100 [itemImageS] => 200 [itemImageM] => 400 [itemImageL] => 600 [itemImageXL] => 900 [itemImageGeneric] => 300 [catImageWidth] => 1680 [catImageDefault] => 1 [userImageWidth] => 160 [userImageDefault] => 1 [commenterImgWidth] => 48 [onlineImageEditor] => sumopaint [imageTimestamp] => 0 [imageMemoryLimit] => [socialButtonCode] => [twitterUsername] => [facebookMetatags] => 1 [previewBeforepublishingFacebookMetatags] => 0 [facebookImage] => Large [ios_app_store_id] => [ios_app_name] => [comments] => 0 [commentsOrdering] => DESC [commentsLimit] => 10 [commentsFormPosition] => below [commentsPublishing] => 0 [commentsReporting] => 2 [commentsReportRecipient] => [inlineCommentsModeration] => 0 [gravatar] => 0 [antispam] => 0 [recaptchaForRegistered] => 1 [akismetForRegistered] => 1 [commentsFormNotes] => 1 [commentsFormNotesText] => [frontendEditing] => 1 [showImageTab] => 1 [showImageGalleryTab] => 1 [showVideoTab] => 1 [showExtraFieldsTab] => 1 [showAttachmentsTab] => 1 [showOCMPlugins] => 1 [sideBarDisplayFrontend] => 0 [staticURL] => https://static.halowies.pl [siteURL] => https://halowies.pl [sseHost] => [photoGalleryExtraField] => 63 [photoGalleryExtraFieldON] => 2 [videoGalleryExtraField] => 67 [videoGalleryExtraFieldON] => 2 [getRelatedGalleries] => 0 [alwaysRenderTemplate] => 0 [gaEmail] => [mergeEditors] => 0 [sideBarDisplay] => 1 [attachmentsFolder] => [hideImportButton] => 1 [googleSearch] => 0 [googleSearchContainer] => ocmGoogleSearchContainer [OCMUserProfile] => 1 [OCMUserGroup] => 1 [redirect] => 101 [adminSearch] => simple [cookieDomain] => [gatherStatistics] => 0 [article_preview_ocm_category_id] => [clean_brand_prefix] => 0 [taggingSystem] => 1 [lockTags] => 0 [showTagFilter] => 0 [ocmTagNorm] => 0 [ocmTagNormCase] => lower [ocmTagNormAdditionalReplacements] => [recaptcha_public_key] => 6LeqUiYUAAAAAI8h2AkxEti40Bh5iSaHH0dUe8RG [recaptcha_private_key] => 6LeqUiYUAAAAAABvcvBlIXQ8lr9jtjyvJnjeCmg4 [recaptcha_theme] => clean [recaptchaV2] => 1 [recaptchaOnRegistration] => 0 [akismetApiKey] => [stopForumSpam] => 0 [stopForumSpamApiKey] => [showItemsCounterAdmin] => 1 [showChildCatItems] => 1 [disableCompactOrdering] => 0 [metaDescLimit] => 150 [enforceSEFReplacements] => 0 [SEFReplacements] => À|A, Á|A, Â|A, Ã|A, Ä|A, Å|A, à|a, á|a, â|a, ã|a, ä|a, å|a, Ā|A, ā|a, Ă|A, ă|a, Ą|A, ą|a, Ç|C, ç|c, Ć|C, ć|c, Ĉ|C, ĉ|c, Ċ|C, ċ|c, Č|C, č|c, Ð|D, ð|d, Ď|D, ď|d, Đ|D, đ|d, È|E, É|E, Ê|E, Ë|E, è|e, é|e, ê|e, ë|e, Ē|E, ē|e, Ĕ|E, ĕ|e, Ė|E, ė|e, Ę|E, ę|e, Ě|E, ě|e, Ĝ|G, ĝ|g, Ğ|G, ğ|g, Ġ|G, ġ|g, Ģ|G, ģ|g, Ĥ|H, ĥ|h, Ħ|H, ħ|h, Ì|I, Í|I, Î|I, Ï|I, ì|i, í|i, î|i, ï|i, Ĩ|I, ĩ|i, Ī|I, ī|i, Ĭ|I, ĭ|i, Į|I, į|i, İ|I, ı|i, Ĵ|J, ĵ|j, Ķ|K, ķ|k, ĸ|k, Ĺ|L, ĺ|l, Ļ|L, ļ|l, Ľ|L, ľ|l, Ŀ|L, ŀ|l, Ł|L, ł|l, Ñ|N, ñ|n, Ń|N, ń|n, Ņ|N, ņ|n, Ň|N, ň|n, ʼn|n, Ŋ|N, ŋ|n, Ò|O, Ó|O, Ô|O, Õ|O, Ö|O, Ø|O, ò|o, ó|o, ô|o, õ|o, ö|o, ø|o, Ō|O, ō|o, Ŏ|O, ŏ|o, Ő|O, ő|o, Ŕ|R, ŕ|r, Ŗ|R, ŗ|r, Ř|R, ř|r, Ś|S, ś|s, Ŝ|S, ŝ|s, Ş|S, ş|s, Š|S, š|s, ſ|s, Ţ|T, ţ|t, Ť|T, ť|t, Ŧ|T, ŧ|t, Ù|U, Ú|U, Û|U, Ü|U, ù|u, ú|u, û|u, ü|u, Ũ|U, ũ|u, Ū|U, ū|u, Ŭ|U, ŭ|u, Ů|U, ů|u, Ű|U, ű|u, Ų|U, ų|u, Ŵ|W, ŵ|w, Ý|Y, ý|y, ÿ|y, Ŷ|Y, ŷ|y, Ÿ|Y, Ź|Z, ź|z, Ż|Z, ż|z, Ž|Z, ž|z, α|a, β|b, γ|g, δ|d, ε|e, ζ|z, η|h, θ|th, ι|i, κ|k, λ|l, μ|m, ν|n, ξ|x, ο|o, π|p, ρ|r, σ|s, τ|t, υ|y, φ|f, χ|ch, ψ|ps, ω|w, Α|A, Β|B, Γ|G, Δ|D, Ε|E, Ζ|Z, Η|H, Θ|Th, Ι|I, Κ|K, Λ|L, Μ|M, Ξ|X, Ο|O, Π|P, Ρ|R, Σ|S, Τ|T, Υ|Y, Φ|F, Χ|Ch, Ψ|Ps, Ω|W, ά|a, έ|e, ή|h, ί|i, ό|o, ύ|y, ώ|w, Ά|A, Έ|E, Ή|H, Ί|I, Ό|O, Ύ|Y, Ώ|W, ϊ|i, ΐ|i, ϋ|y, ς|s, А|A, Ӑ|A, Ӓ|A, Ә|E, Ӛ|E, Ӕ|E, Б|B, В|V, Г|G, Ґ|G, Ѓ|G, Ғ|G, Ӷ|G, y|Y, Д|D, Е|E, Ѐ|E, Ё|YO, Ӗ|E, Ҽ|E, Ҿ|E, Є|YE, Ж|ZH, Ӂ|DZH, Җ|ZH, Ӝ|DZH, З|Z, Ҙ|Z, Ӟ|DZ, Ӡ|DZ, Ѕ|DZ, И|I, Ѝ|I, Ӥ|I, Ӣ|I, І|I, Ї|JI, Ӏ|I, Й|Y, Ҋ|Y, Ј|J, К|K, Қ|Q, Ҟ|Q, Ҡ|K, Ӄ|Q, Ҝ|K, Л|L, Ӆ|L, Љ|L, М|M, Ӎ|M, Н|N, Ӊ|N, Ң|N, Ӈ|N, Ҥ|N, Њ|N, О|O, Ӧ|O, Ө|O, Ӫ|O, Ҩ|O, П|P, Ҧ|PF, Р|P, Ҏ|P, С|S, Ҫ|S, Т|T, Ҭ|TH, Ћ|T, Ќ|K, У|U, Ў|U, Ӳ|U, Ӱ|U, Ӯ|U, Ү|U, Ұ|U, Ф|F, Х|H, Ҳ|H, Һ|H, Ц|TS, Ҵ|TS, Ч|CH, Ӵ|CH, Ҷ|CH, Ӌ|CH, Ҹ|CH, Џ|DZ, Ш|SH, Щ|SHT, Ъ|A, Ы|Y, Ӹ|Y, Ь|Y, Ҍ|Y, Э|E, Ӭ|E, Ю|YU, Я|YA, а|a, ӑ|a, ӓ|a, ә|e, ӛ|e, ӕ|e, б|b, в|v, г|g, ґ|g, ѓ|g, ғ|g, ӷ|g, y|y, д|d, е|e, ѐ|e, ё|yo, ӗ|e, ҽ|e, ҿ|e, є|ye, ж|zh, ӂ|dzh, җ|zh, ӝ|dzh, з|z, ҙ|z, ӟ|dz, ӡ|dz, ѕ|dz, и|i, ѝ|i, ӥ|i, ӣ|i, і|i, ї|ji, Ӏ|i, й|y, ҋ|y, ј|j, к|k, қ|q, ҟ|q, ҡ|k, ӄ|q, ҝ|k, л|l, ӆ|l, љ|l, м|m, ӎ|m, н|n, ӊ|n, ң|n, ӈ|n, ҥ|n, њ|n, о|o, ӧ|o, ө|o, ӫ|o, ҩ|o, п|p, ҧ|pf, р|p, ҏ|p, с|s, ҫ|s, т|t, ҭ|th, ћ|t, ќ|k, у|u, ў|u, ӳ|u, ӱ|u, ӯ|u, ү|u, ұ|u, ф|f, х|h, ҳ|h, һ|h, ц|ts, ҵ|ts, ч|ch, ӵ|ch, ҷ|ch, ӌ|ch, ҹ|ch, џ|dz, ш|sh, щ|sht, ъ|a, ы|y, ӹ|y, ь|y, ҍ|y, э|e, ӭ|e, ю|yu, я|ya [ocmSef] => 0 [ocmSefLabelCat] => content [ocmSefLabelTag] => tag [ocmSefLabelUser] => author [ocmSefLabelSearch] => search [ocmSefLabelDate] => date [ocmSefLabelItem] => 0 [ocmSefLabelItemCustomPrefix] => [ocmSefInsertItemId] => 1 [ocmSefItemIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseItemTitleAlias] => 1 [ocmSefInsertCatId] => 1 [ocmSefCatIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseCatTitleAlias] => 1 [emptyModulePosition] => [emptyModuleTemplate] => [emptyModules] => Array ( ) [searchMinimalId] => 20 [show_page_heading] => [categories] => Array ( [0] => 3162 [1] => 3194 ) [catCatalogMode] => 0 [exclude_from_group_by_subcategories] => 0 [getCategoryIdFromPath] => 0 [theme] => default [num_leading_items] => 2 [num_leading_columns] => 1 [leadingImgSize] => Large [num_primary_items] => 4 [num_primary_columns] => 2 [primaryImgSize] => Medium [num_secondary_items] => 4 [num_secondary_columns] => 1 [secondaryImgSize] => Small [num_links] => 4 [num_links_columns] => 1 [linksImgSize] => XSmall [catFeaturedItems] => 1 [catPagination] => 2 [catPaginationResults] => 1 [catFeedLink] => 1 [catFeedIcon] => 1 [menu_text] => 1 [menu_show] => 1 [page_title] => Zbiór i opisy odmian roślin owocowych. [menu-meta_description] => Odmiany roślin owocowych. [menu-meta_keywords] => odmiany roślin, charakterystyka odmian roślin owocowych, opisy odmian, porównanie odmian. [secure] => 0 [obituaries_portal] => 0 [page_description] => SiteMeta Description [page_rights] => [robots] => [inheritFrom] => 0 [catTitle] => 1 [catTitleItemCounter] => 1 [catDescription] => 1 [catImage] => 1 [subCategories] => 1 [subCatColumns] => 2 [subCatTitle] => 1 [subCatTitleItemCounter] => 1 [subCatDescription] => 1 [subCatImage] => 1 [catItemTitle] => 1 [catItemTitleLinked] => 1 [catItemFeaturedNotice] => 0 [catItemAuthor] => 1 [catItemDateCreated] => 1 [catItemRating] => 0 [catItemImage] => 1 [catItemIntroText] => 1 [catItemExtraFields] => 0 [catItemHits] => 0 [catItemCategory] => 1 [catItemTags] => 1 [catItemAttachments] => 0 [catItemAttachmentsCounter] => 0 [catItemVideo] => 0 [catItemVideoAutoPlay] => 0 [catItemImageGallery] => 0 [catItemDateModified] => 0 [catItemReadMore] => 1 [catItemCommentsAnchor] => 1 [catItemOCMPlugins] => 1 [itemDateCreated] => 1 [itemTitle] => 1 [itemFeaturedNotice] => 1 [itemAuthor] => 1 [itemFontResizer] => 1 [itemPrintButton] => 1 [itemEmailButton] => 1 [itemSocialButton] => 1 [itemVideoAnchor] => 1 [itemImageGalleryAnchor] => 1 [itemCommentsAnchor] => 1 [itemRating] => 1 [itemImage] => 1 [itemImgSize] => Large [itemImageMainCaption] => 1 [itemImageMainCredits] => 1 [itemIntroText] => 1 [itemFullText] => 1 [itemExtraFields] => 1 [itemDateModified] => 1 [itemHits] => 1 [itemCategory] => 1 [itemTags] => 1 [itemAttachments] => 1 [itemAttachmentsCounter] => 1 [itemVideo] => 1 [itemVideoAutoPlay] => 0 [itemVideoCaption] => 1 [itemVideoCredits] => 1 [itemImageGallery] => 1 [itemNavigation] => 1 [itemComments] => 1 [itemTwitterButton] => 1 [itemFacebookButton] => 1 [itemGooglePlusOneButton] => 1 [itemAuthorBlock] => 1 [itemAuthorImage] => 1 [itemAuthorDescription] => 1 [itemAuthorURL] => 1 [itemAuthorEmail] => 0 [itemAuthorLatest] => 1 [itemAuthorLatestLimit] => 5 [itemRelated] => 1 [itemRelatedLimit] => 5 [itemRelatedTitle] => 1 [itemRelatedCategory] => 0 [itemRelatedImageSize] => 0 [itemRelatedIntrotext] => 0 [itemRelatedFulltext] => 0 [itemRelatedAuthor] => 0 [itemRelatedMedia] => 0 [itemRelatedImageGallery] => 0 [itemOCMPlugins] => 1 [recaptcha] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [metadesc] => [metadata] => robots= author= [metakey] => [plugins] => {"incptvocmimagegalleryIGParameters":"default","incptvocmimagegalleryocmIGposition":"OcmAfterDisplayContent","incptvocmimagegalleryocmIGtheme":"CameraSlideshow","incptvocmimagegalleryImages":["\/images\/2022\/11\/10\/212954.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212952.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212953.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212955.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212956.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212957.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212958.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212959.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212960.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212961.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212962.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212963.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212964.webp","\/images\/2022\/11\/10\/212965.webp"],"incptvocmimagegalleryImageTitles":["fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik","fot. W\u00f3jcik"],"incptvocmimagegalleryImageDescriptions":["

Zebrane owoce w jak najkr\u00f3tszym czasie trafiaj\u0105 do ch\u0142odni.<\/p>","

Zebrane owoce w jak najkr\u00f3tszym czasie trafiaj\u0105 do ch\u0142odni.<\/p>","

Higiena pracownik\u00f3w \u2013 to obowi\u0105zuj\u0105cy tu standard.<\/p>","

Firma Daifressh zatrudnia w dw\u00f3ch lokalizacjach 250 pracownik\u00f3w. Na zdj\u0119ciu miasteczko dla pracownik\u00f3w \u2013 ca\u0142y czas modernizowane.<\/p>","

Bor\u00f3wki przeznaczone do zimowania \u2013 donice zag\u0142\u0119biono w pod\u0142o\u017cu.<\/p>","

G\u00f3ra Ba\u0142drzychowska od trzech lat jagodami stoi.<\/p>","

G\u00f3ra Ba\u0142drzychowska od trzech lat jagodami stoi.<\/p>","

Dyrektor techniczny \u2013 Dariusz Dani\u0142kiewicz.<\/p>","

Bart\u0142omiej Swat odpowiedzialny za prawid\u0142owe \u017cywienie ro\u015blin poprzez fertygacj\u0119.<\/p>","

Plantacja maliny 4 pa\u017adziernika br.<\/p>","

Maliny rosn\u0105 w doniczkach o pojemno\u015bci 7,5 l. W ka\u017cdej doniczce tkwi\u0105 po trzy kroplowniki.<\/p>","

Pracownicy przypinaj\u0105 p\u0119dy do drut\u00f3w. Na metr bie\u017c\u0105cy przypadaj\u0105 2\u20133 p\u0119dy.<\/p>","

Pracownicy przypinaj\u0105 p\u0119dy do drut\u00f3w. Na metr bie\u017c\u0105cy przypadaj\u0105 2\u20133 p\u0119dy.<\/p>","

Truskawki w matach Legro.<\/p>"],"incptvocmimagegalleryImageFocus":["50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50"],"incptvocmimagegalleryImageDimensions":[{"size0":"1920x1280","k_212954_1280.webp":"1280x1280","k_212954_1024.webp":"1024x1024","k_212954_640.webp":"640x640","k_212954_480.webp":"480x480","k_212954_340.webp":"340x340","k_212954_220.webp":"220x220","o_212954_1280.webp":"1280x853","o_212954_1024.webp":"1024x682","o_212954_640.webp":"640x426","o_212954_480.webp":"480x320","o_212954_340.webp":"340x226","o_212954_220.webp":"220x146","h_212954_1280.webp":"1280x845","h_212954_1024.webp":"1024x676","h_212954_640.webp":"640x422","h_212954_480.webp":"480x317","h_212954_340.webp":"340x224","h_212954_220.webp":"220x145","p_212954_1280.webp":"1280x1600","p_212954_1024.webp":"1024x1280","p_212954_640.webp":"640x800","p_212954_480.webp":"480x600","p_212954_340.webp":"340x425","p_212954_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212952_1280.webp":"1280x1280","k_212952_1024.webp":"1024x1024","k_212952_640.webp":"640x640","k_212952_480.webp":"480x480","k_212952_340.webp":"340x340","k_212952_220.webp":"220x220","o_212952_1280.webp":"1280x853","o_212952_1024.webp":"1024x682","o_212952_640.webp":"640x426","o_212952_480.webp":"480x320","o_212952_340.webp":"340x226","o_212952_220.webp":"220x146","h_212952_1280.webp":"1280x845","h_212952_1024.webp":"1024x676","h_212952_640.webp":"640x422","h_212952_480.webp":"480x317","h_212952_340.webp":"340x224","h_212952_220.webp":"220x145","p_212952_1280.webp":"1280x1600","p_212952_1024.webp":"1024x1280","p_212952_640.webp":"640x800","p_212952_480.webp":"480x600","p_212952_340.webp":"340x425","p_212952_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212953_1280.webp":"1280x1280","k_212953_1024.webp":"1024x1024","k_212953_640.webp":"640x640","k_212953_480.webp":"480x480","k_212953_340.webp":"340x340","k_212953_220.webp":"220x220","o_212953_1280.webp":"1280x853","o_212953_1024.webp":"1024x682","o_212953_640.webp":"640x426","o_212953_480.webp":"480x320","o_212953_340.webp":"340x226","o_212953_220.webp":"220x146","h_212953_1280.webp":"1280x845","h_212953_1024.webp":"1024x676","h_212953_640.webp":"640x422","h_212953_480.webp":"480x317","h_212953_340.webp":"340x224","h_212953_220.webp":"220x145","p_212953_1280.webp":"1280x1600","p_212953_1024.webp":"1024x1280","p_212953_640.webp":"640x800","p_212953_480.webp":"480x600","p_212953_340.webp":"340x425","p_212953_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212955_1280.webp":"1280x1280","k_212955_1024.webp":"1024x1024","k_212955_640.webp":"640x640","k_212955_480.webp":"480x480","k_212955_340.webp":"340x340","k_212955_220.webp":"220x220","o_212955_1280.webp":"1280x853","o_212955_1024.webp":"1024x682","o_212955_640.webp":"640x426","o_212955_480.webp":"480x320","o_212955_340.webp":"340x226","o_212955_220.webp":"220x146","h_212955_1280.webp":"1280x845","h_212955_1024.webp":"1024x676","h_212955_640.webp":"640x422","h_212955_480.webp":"480x317","h_212955_340.webp":"340x224","h_212955_220.webp":"220x145","p_212955_1280.webp":"1280x1600","p_212955_1024.webp":"1024x1280","p_212955_640.webp":"640x800","p_212955_480.webp":"480x600","p_212955_340.webp":"340x425","p_212955_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212956_1280.webp":"1280x1280","k_212956_1024.webp":"1024x1024","k_212956_640.webp":"640x640","k_212956_480.webp":"480x480","k_212956_340.webp":"340x340","k_212956_220.webp":"220x220","o_212956_1280.webp":"1280x853","o_212956_1024.webp":"1024x682","o_212956_640.webp":"640x426","o_212956_480.webp":"480x320","o_212956_340.webp":"340x226","o_212956_220.webp":"220x146","h_212956_1280.webp":"1280x845","h_212956_1024.webp":"1024x676","h_212956_640.webp":"640x422","h_212956_480.webp":"480x317","h_212956_340.webp":"340x224","h_212956_220.webp":"220x145","p_212956_1280.webp":"1280x1600","p_212956_1024.webp":"1024x1280","p_212956_640.webp":"640x800","p_212956_480.webp":"480x600","p_212956_340.webp":"340x425","p_212956_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212957_1280.webp":"1280x1280","k_212957_1024.webp":"1024x1024","k_212957_640.webp":"640x640","k_212957_480.webp":"480x480","k_212957_340.webp":"340x340","k_212957_220.webp":"220x220","o_212957_1280.webp":"1280x853","o_212957_1024.webp":"1024x682","o_212957_640.webp":"640x426","o_212957_480.webp":"480x320","o_212957_340.webp":"340x226","o_212957_220.webp":"220x146","h_212957_1280.webp":"1280x845","h_212957_1024.webp":"1024x676","h_212957_640.webp":"640x422","h_212957_480.webp":"480x317","h_212957_340.webp":"340x224","h_212957_220.webp":"220x145","p_212957_1280.webp":"1280x1600","p_212957_1024.webp":"1024x1280","p_212957_640.webp":"640x800","p_212957_480.webp":"480x600","p_212957_340.webp":"340x425","p_212957_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212958_1280.webp":"1280x1280","k_212958_1024.webp":"1024x1024","k_212958_640.webp":"640x640","k_212958_480.webp":"480x480","k_212958_340.webp":"340x340","k_212958_220.webp":"220x220","o_212958_1280.webp":"1280x853","o_212958_1024.webp":"1024x682","o_212958_640.webp":"640x426","o_212958_480.webp":"480x320","o_212958_340.webp":"340x226","o_212958_220.webp":"220x146","h_212958_1280.webp":"1280x845","h_212958_1024.webp":"1024x676","h_212958_640.webp":"640x422","h_212958_480.webp":"480x317","h_212958_340.webp":"340x224","h_212958_220.webp":"220x145","p_212958_1280.webp":"1280x1600","p_212958_1024.webp":"1024x1280","p_212958_640.webp":"640x800","p_212958_480.webp":"480x600","p_212958_340.webp":"340x425","p_212958_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212959_1280.webp":"1280x1280","k_212959_1024.webp":"1024x1024","k_212959_640.webp":"640x640","k_212959_480.webp":"480x480","k_212959_340.webp":"340x340","k_212959_220.webp":"220x220","o_212959_1280.webp":"1280x853","o_212959_1024.webp":"1024x682","o_212959_640.webp":"640x426","o_212959_480.webp":"480x320","o_212959_340.webp":"340x226","o_212959_220.webp":"220x146","h_212959_1280.webp":"1280x845","h_212959_1024.webp":"1024x676","h_212959_640.webp":"640x422","h_212959_480.webp":"480x317","h_212959_340.webp":"340x224","h_212959_220.webp":"220x145","p_212959_1280.webp":"1280x1600","p_212959_1024.webp":"1024x1280","p_212959_640.webp":"640x800","p_212959_480.webp":"480x600","p_212959_340.webp":"340x425","p_212959_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212960_1280.webp":"1280x1280","k_212960_1024.webp":"1024x1024","k_212960_640.webp":"640x640","k_212960_480.webp":"480x480","k_212960_340.webp":"340x340","k_212960_220.webp":"220x220","o_212960_1280.webp":"1280x853","o_212960_1024.webp":"1024x682","o_212960_640.webp":"640x426","o_212960_480.webp":"480x320","o_212960_340.webp":"340x226","o_212960_220.webp":"220x146","h_212960_1280.webp":"1280x845","h_212960_1024.webp":"1024x676","h_212960_640.webp":"640x422","h_212960_480.webp":"480x317","h_212960_340.webp":"340x224","h_212960_220.webp":"220x145","p_212960_1280.webp":"1280x1600","p_212960_1024.webp":"1024x1280","p_212960_640.webp":"640x800","p_212960_480.webp":"480x600","p_212960_340.webp":"340x425","p_212960_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212961_1280.webp":"1280x1280","k_212961_1024.webp":"1024x1024","k_212961_640.webp":"640x640","k_212961_480.webp":"480x480","k_212961_340.webp":"340x340","k_212961_220.webp":"220x220","o_212961_1280.webp":"1280x853","o_212961_1024.webp":"1024x682","o_212961_640.webp":"640x426","o_212961_480.webp":"480x320","o_212961_340.webp":"340x226","o_212961_220.webp":"220x146","h_212961_1280.webp":"1280x845","h_212961_1024.webp":"1024x676","h_212961_640.webp":"640x422","h_212961_480.webp":"480x317","h_212961_340.webp":"340x224","h_212961_220.webp":"220x145","p_212961_1280.webp":"1280x1600","p_212961_1024.webp":"1024x1280","p_212961_640.webp":"640x800","p_212961_480.webp":"480x600","p_212961_340.webp":"340x425","p_212961_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212962_1280.webp":"1280x1280","k_212962_1024.webp":"1024x1024","k_212962_640.webp":"640x640","k_212962_480.webp":"480x480","k_212962_340.webp":"340x340","k_212962_220.webp":"220x220","o_212962_1280.webp":"1280x853","o_212962_1024.webp":"1024x682","o_212962_640.webp":"640x426","o_212962_480.webp":"480x320","o_212962_340.webp":"340x226","o_212962_220.webp":"220x146","h_212962_1280.webp":"1280x845","h_212962_1024.webp":"1024x676","h_212962_640.webp":"640x422","h_212962_480.webp":"480x317","h_212962_340.webp":"340x224","h_212962_220.webp":"220x145","p_212962_1280.webp":"1280x1600","p_212962_1024.webp":"1024x1280","p_212962_640.webp":"640x800","p_212962_480.webp":"480x600","p_212962_340.webp":"340x425","p_212962_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212963_1280.webp":"1280x1280","k_212963_1024.webp":"1024x1024","k_212963_640.webp":"640x640","k_212963_480.webp":"480x480","k_212963_340.webp":"340x340","k_212963_220.webp":"220x220","o_212963_1280.webp":"1280x853","o_212963_1024.webp":"1024x682","o_212963_640.webp":"640x426","o_212963_480.webp":"480x320","o_212963_340.webp":"340x226","o_212963_220.webp":"220x146","h_212963_1280.webp":"1280x845","h_212963_1024.webp":"1024x676","h_212963_640.webp":"640x422","h_212963_480.webp":"480x317","h_212963_340.webp":"340x224","h_212963_220.webp":"220x145","p_212963_1280.webp":"1280x1600","p_212963_1024.webp":"1024x1280","p_212963_640.webp":"640x800","p_212963_480.webp":"480x600","p_212963_340.webp":"340x425","p_212963_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212964_1280.webp":"1280x1280","k_212964_1024.webp":"1024x1024","k_212964_640.webp":"640x640","k_212964_480.webp":"480x480","k_212964_340.webp":"340x340","k_212964_220.webp":"220x220","o_212964_1280.webp":"1280x853","o_212964_1024.webp":"1024x682","o_212964_640.webp":"640x426","o_212964_480.webp":"480x320","o_212964_340.webp":"340x226","o_212964_220.webp":"220x146","h_212964_1280.webp":"1280x845","h_212964_1024.webp":"1024x676","h_212964_640.webp":"640x422","h_212964_480.webp":"480x317","h_212964_340.webp":"340x224","h_212964_220.webp":"220x145","p_212964_1280.webp":"1280x1600","p_212964_1024.webp":"1024x1280","p_212964_640.webp":"640x800","p_212964_480.webp":"480x600","p_212964_340.webp":"340x425","p_212964_220.webp":"220x275"},{"size0":"1920x1280","k_212965_1280.webp":"1280x1280","k_212965_1024.webp":"1024x1024","k_212965_640.webp":"640x640","k_212965_480.webp":"480x480","k_212965_340.webp":"340x340","k_212965_220.webp":"220x220","o_212965_1280.webp":"1280x853","o_212965_1024.webp":"1024x682","o_212965_640.webp":"640x426","o_212965_480.webp":"480x320","o_212965_340.webp":"340x226","o_212965_220.webp":"220x146","h_212965_1280.webp":"1280x845","h_212965_1024.webp":"1024x676","h_212965_640.webp":"640x422","h_212965_480.webp":"480x317","h_212965_340.webp":"340x224","h_212965_220.webp":"220x145","p_212965_1280.webp":"1280x1600","p_212965_1024.webp":"1024x1280","p_212965_640.webp":"640x800","p_212965_480.webp":"480x600","p_212965_340.webp":"340x425","p_212965_220.webp":"220x275"}]} [language] => * [multi_author] => 0 [type_id] => 100 [category] => TableOCMCategory Object ( [id] => 3162 [name] => Odmiany owoce miękkie [alias] => odmiany-owoce-miekkie [description] => [parent] => 3160 [extraFieldsGroup] => 9 [published] => 1 [image] => [access] => 1 [ordering] => 2 [params] => {"inheritFrom":"3149","catMetaDesc":"","catMetaKey":"","catMetaRobots":"","catMetaAuthor":"","theme":"","num_leading_items":"2","num_leading_columns":"1","leadingImgSize":"Large","num_primary_items":"4","num_primary_columns":"2","primaryImgSize":"Medium","num_secondary_items":"4","num_secondary_columns":"1","secondaryImgSize":"Small","num_links":"4","num_links_columns":"1","linksImgSize":"XSmall","catCatalogMode":"0","catFeaturedItems":"1","catOrdering":"","catPagination":"2","catPaginationResults":"1","catTitle":"1","catTitleItemCounter":"1","catDescription":"1","catImage":"1","catFeedLink":"1","catFeedIcon":"1","subCategories":"1","subCatColumns":"2","subCatOrdering":"","subCatTitle":"1","subCatTitleItemCounter":"1","subCatDescription":"1","subCatImage":"1","itemImageXS":"","itemImageS":"","itemImageM":"","itemImageL":"","itemImageXL":"","catItemTitle":"1","catItemTitleLinked":"1","catItemFeaturedNotice":"0","catItemAuthor":"1","catItemDateCreated":"1","catItemRating":"0","catItemImage":"1","catItemIntroText":"1","catItemIntroTextWordLimit":"","catItemExtraFields":"0","catItemHits":"0","catItemCategory":"1","catItemTags":"1","catItemAttachments":"0","catItemAttachmentsCounter":"0","catItemVideo":"0","catItemVideoWidth":"","catItemVideoHeight":"","catItemAudioWidth":"","catItemAudioHeight":"","catItemVideoAutoPlay":"0","catItemImageGallery":"0","catItemImageGalleryWidth":"","catItemImageGalleryHeight":"","catItemDateModified":"0","catItemReadMore":"1","catItemCommentsAnchor":"1","catItemOCMPlugins":"1","itemDateCreated":"1","itemTitle":"1","itemFeaturedNotice":"1","itemAuthor":"1","itemFontResizer":"1","itemPrintButton":"1","itemEmailButton":"1","itemSocialButton":"1","itemVideoAnchor":"1","itemImageGalleryAnchor":"1","itemCommentsAnchor":"1","itemRating":"1","itemImage":"1","itemImgSize":"Large","itemImageMainCaption":"1","itemImageMainCredits":"1","itemIntroText":"1","itemFullText":"1","itemExtraFields":"1","itemDateModified":"1","itemHits":"1","itemCategory":"1","itemTags":"1","itemAttachments":"1","itemAttachmentsCounter":"1","itemVideo":"1","itemVideoWidth":"","itemVideoHeight":"","itemAudioWidth":"","itemAudioHeight":"","itemVideoAutoPlay":"0","itemVideoCaption":"1","itemVideoCredits":"1","itemImageGallery":"1","itemImageGalleryWidth":"","itemImageGalleryHeight":"","itemNavigation":"1","itemComments":"1","itemTwitterButton":"1","itemFacebookButton":"1","itemGooglePlusOneButton":"1","itemAuthorBlock":"1","itemAuthorImage":"1","itemAuthorDescription":"1","itemAuthorURL":"1","itemAuthorEmail":"0","itemAuthorLatest":"1","itemAuthorLatestLimit":"5","itemRelated":"1","itemRelatedLimit":"5","itemRelatedTitle":"1","itemRelatedCategory":"0","itemRelatedImageSize":"0","itemRelatedIntrotext":"0","itemRelatedFulltext":"0","itemRelatedAuthor":"0","itemRelatedMedia":"0","itemRelatedImageGallery":"0","itemOCMPlugins":"1"} [trash] => 0 [plugins] => {"customparams_created":"2022-07-23 13:02:57","customparams_modified":"2022-07-23 13:02:57","customparams_videobg":"","customparams_countdown_module":"","customparams_search_template":""} [language] => * [container] => 0 [container_name] => [_tbl:protected] => #__ocm_categories [_tbl_key:protected] => id [_tbl_keys:protected] => Array ( [0] => id ) [_db:protected] => JDatabaseDriverMysqli Object ( [name] => mysqli [serverType] => mysql [connection:protected] => mysqli Object ( [affected_rows] => 42 [client_info] => mysqlnd 7.4.30 [client_version] => 70430 [connect_errno] => 0 [connect_error] => [errno] => 0 [error] => [error_list] => Array ( ) [field_count] => 3 [host_info] => 127.0.0.1 via TCP/IP [info] => [insert_id] => 0 [server_info] => 8.0.28-19 [server_version] => 80028 [sqlstate] => 00000 [protocol_version] => 10 [thread_id] => 3609021 [warning_count] => 0 ) [nameQuote:protected] => ` [nullDate:protected] => 0000-00-00 00:00:00 [_database:JDatabaseDriver:private] => elitaproductiondb [count:protected] => 149 [cursor:protected] => [debug:protected] => [limit:protected] => 0 [log:protected] => Array ( ) [timings:protected] => Array ( ) [callStacks:protected] => Array ( ) [offset:protected] => 0 [options:protected] => Array ( [driver] => mysqli [host] => 127.0.0.1 [user] => elita_user [password] => 9CGjsL3jV7tfhE [database] => elitaproductiondb [prefix] => hn_ [select] => 1 [port] => 3306 [socket] => ) [sql:protected] => SELECT id, value, type FROM #__ocm_extra_fields ef WHERE ef.published = 1 [tablePrefix:protected] => hn_ [utf:protected] => 1 [utf8mb4:protected] => 1 [errorNum:protected] => 0 [errorMsg:protected] => [transactionDepth:protected] => 0 [disconnectHandlers:protected] => Array ( ) ) [_trackAssets:protected] => [_rules:protected] => [_locked:protected] => [_autoincrement:protected] => 1 [_observers:protected] => JObserverUpdater Object ( [aliases:protected] => Array ( ) [observers:protected] => Array ( ) [doCallObservers:protected] => 1 ) [_columnAlias:protected] => Array ( ) [_jsonEncode:protected] => Array ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [year_lookup] => 0 [link] => /wiom/uprawa-warzyw-i-owocow/odmiany-owoce-miekkie ) [additional_categories] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 3150 [name] => Aktualności [alias] => aktualnosci [parent] => 3149 [published] => 1 [trash] => 0 [link] => /wiom/aktualnosci-dla-ogrodnikow ) [1] => stdClass Object ( [id] => 3157 [name] => Ochrona owoców miękkich [alias] => ochrona-owocow-miekkich [parent] => 3156 [published] => 1 [trash] => 0 [link] => /wiom/ochrona-warzyw-i-owocow/ochrona-owocow-miekkich ) [2] => stdClass Object ( [id] => 3160 [name] => Agrotechnika [alias] => agrotechnika [parent] => 3149 [published] => 1 [trash] => 0 [link] => /wiom/uprawa-warzyw-i-owocow ) ) [link] => /wiom/uprawa-warzyw-i-owocow/odmiany-owoce-miekkie/producent-owocow-jagodowych-ktory-dostarcza-owoce-do-marketow-w-calej-europie-2354134 [printLink] => /wiom/uprawa-warzyw-i-owocow/odmiany-owoce-miekkie/producent-owocow-jagodowych-ktory-dostarcza-owoce-do-marketow-w-calej-europie-2354134?tmpl=component&print=1 [tags] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 82390 [name] => producent borówki [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-12-15 14:44:52 [main_article_id] => 0 [alias] => producent-borowki [link] => /tag/producent-borowki ) [1] => stdClass Object ( [id] => 82391 [name] => producent malin [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-12-15 14:44:52 [main_article_id] => 0 [alias] => producent-malin [link] => /tag/producent-malin ) [2] => stdClass Object ( [id] => 82392 [name] => Daifressh [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-12-15 14:44:52 [main_article_id] => 0 [alias] => daifressh [link] => /tag/daifressh ) [3] => stdClass Object ( [id] => 82393 [name] => Vajolet [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-12-15 14:44:52 [main_article_id] => 0 [alias] => vajolet [link] => /tag/vajolet ) [4] => stdClass Object ( [id] => 82394 [name] => odminy premium [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-12-15 14:44:52 [main_article_id] => 0 [alias] => odminy-premium [link] => /tag/odminy-premium ) [5] => stdClass Object ( [id] => 60986 [name] => odmiany malin [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-08-30 11:25:01 [main_article_id] => 0 [alias] => odmiany-malin [link] => /tag/odmiany-malin ) [6] => stdClass Object ( [id] => 61275 [name] => Enrosadira [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-08-30 11:32:37 [main_article_id] => 0 [alias] => enrosadira [link] => /tag/enrosadira ) [7] => stdClass Object ( [id] => 82395 [name] => licencja na odmianę [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-12-15 14:44:52 [main_article_id] => 0 [alias] => licencja-na-odmiane [link] => /tag/licencja-na-odmiane ) [8] => stdClass Object ( [id] => 82396 [name] => alternatywne metody ochrony roślin [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-12-15 14:44:52 [main_article_id] => 0 [alias] => alternatywne-metody-ochrony-roslin [link] => /tag/alternatywne-metody-ochrony-roslin ) [9] => stdClass Object ( [id] => 54068 [name] => zrównoważone rolnictwo [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-06-30 23:03:30 [main_article_id] => 0 [alias] => zrownowazone-rolnictwo [link] => /tag/zrownowazone-rolnictwo ) [10] => stdClass Object ( [id] => 59785 [name] => integrowana ochrona roślin [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-08-30 11:01:19 [main_article_id] => 0 [alias] => integrowana-ochrona-roslin [link] => /tag/integrowana-ochrona-roslin ) ) [imageXSmall] => [imageSmall] => [imageMedium] => [imageLarge] => [imageXLarge] => [extraFields] => stdClass Object ( [Subtitle] => stdClass Object ( [id] => 1 [name] => Subtitle [value] =>

Być wiarygodnym jakościowo, terminowo i ilościowo – to trzy aspekty rzetelności – które Daifressh jako producent owoców jagodowych, stara się spełniać. Przez 52 tygodnie w roku dostarcza owoce do sieci marketów w całej Europie.

[type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 1 [alias] => Subtitle ) [SuperscriptTitle] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => Jagody z Daifressh [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [contains_infographic] => stdClass Object ( [id] => 61 [name] => Contains Infographic [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 4 [alias] => contains_infographic ) [Withoutads] => stdClass Object ( [id] => 62 [name] => Without ads [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 5 [alias] => Withoutads ) [Photo_gallery] => stdClass Object ( [id] => 63 [name] => Photo gallery [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 6 [alias] => Photo_gallery ) [promo] => stdClass Object ( [id] => 64 [name] => Promo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 7 [alias] => promo ) [contains_video] => stdClass Object ( [id] => 67 [name] => Contains video [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 9 [alias] => contains_video ) [premium_content] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) [exclude_comments] => stdClass Object ( [id] => 69 [name] => Exclude comments [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 11 [alias] => exclude_comments ) [open_link_in_new_window] => stdClass Object ( [id] => 70 [name] => Open link in new window [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 12 [alias] => open_link_in_new_window ) [horizontal_crop_of_the_main_photo] => stdClass Object ( [id] => 71 [name] => Horizontal crop of the main photo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 13 [alias] => horizontal_crop_of_the_main_photo ) [no_index] => stdClass Object ( [id] => 73 [name] => No-index [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 15 [alias] => no_index ) [no_cache] => stdClass Object ( [id] => 74 [name] => No-cache [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 16 [alias] => no_cache ) [dont_show_on_the_front_page] => stdClass Object ( [id] => 77 [name] => Don't show on the front page [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 17 [alias] => dont_show_on_the_front_page ) [related_on_bottom] => stdClass Object ( [id] => 78 [name] => Related on bottom [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 18 [alias] => related_on_bottom ) [live_button] => stdClass Object ( [id] => 79 [name] => Live button [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 19 [alias] => live_button ) [instant_articles] => stdClass Object ( [id] => 87 [name] => Instant articles [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 28 [alias] => instant_articles ) [photo_gallery_item_black] => stdClass Object ( [id] => 89 [name] => Photo gallery item black [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 29 [alias] => photo_gallery_item_black ) [photo_gallery_item_white] => stdClass Object ( [id] => 90 [name] => Photo gallery item white [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 30 [alias] => photo_gallery_item_white ) [instant_articles_jl] => stdClass Object ( [id] => 91 [name] => Instant articles JL [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 31 [alias] => instant_articles_jl ) [required_views] => stdClass Object ( [id] => 95 [name] => Required views [value] => 0 [type] => textfield [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 32 [alias] => required_views ) [upscore_pr] => stdClass Object ( [id] => 96 [name] => Upscore PR [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 33 [alias] => upscore_pr ) [Native] => stdClass Object ( [id] => 97 [name] => Native [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 34 [alias] => Native ) [paid_article] => stdClass Object ( [id] => 99 [name] => Paid article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 36 [alias] => paid_article ) [gallery_type] => stdClass Object ( [id] => 101 [name] => Gallery as Article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 38 [alias] => gallery_type ) [article_as_gallery] => stdClass Object ( [id] => 102 [name] => Article as Gallery [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 39 [alias] => article_as_gallery ) ) [attachments] => Array ( ) [votingPercentage] => 0 [numOfvotes] => (0 votes) [cleanTitle] => Producent owoców jagodowych, który dostarcza owoce do marketów w całej Europie [num_of_authors] => 0 [author] => Joomla\CMS\User\User Object ( [isRoot:protected] => [id] => 50111 [name] => Katarzyna Wójcik [username] => k.wojcik.pwr [email] => [email protected] [password] => $2y$10$g7SS0Pp7KSm/az9/bFYG8eSlG0JFMO5DovPglAgEYihWTa8KPowM2 [password_clear] => [block] => 0 [sendEmail] => 0 [registerDate] => 0000-00-00 00:00:00 [lastvisitDate] => 0000-00-00 00:00:00 [activation] => [params] => {"admin_style":"","admin_language":"","language":"","editor":"","timezone":""} [groups] => Array ( [3] => 3 ) [guest] => 0 [lastResetTime] => 0000-00-00 00:00:00 [resetCount] => 0 [requireReset] => 0 [_params:protected] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [admin_style] => [admin_language] => [language] => [editor] => [timezone] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [_authGroups:protected] => [_authLevels:protected] => [_authActions:protected] => [_errorMsg:protected] => [userHelper:protected] => Joomla\CMS\User\UserWrapper Object ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [otpKey] => [otep] => [link] => /autor/katarzyna-wojcik-50111 [profile] => stdClass Object ( [id] => 25724 [gender] => m [description] => [image] => [url] => [group] => 0 [plugins] => {"customparams_author_school":"","customparams_author_title":"","customparams_author_title_categoryid":"28","customparams_fb_link":"","customparams_tw_link":""} ) [avatar] => /components/com_ocm/images/placeholder/user.png ) [mainImage] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212954.webp [galleryCount] => 14 [hasImage] => 1 [mainImageAuthor] => fot. Wójcik [mainImageDesc] =>

Zebrane owoce w jak najkrótszym czasie trafiają do chłodni.

[popup_gallery] => Array ( [0] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212954.webp [title] =>

Zebrane owoce w jak najkrótszym czasie trafiają do chłodni.

fot. Wójcik ) [1] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212952.webp [title] =>

Zebrane owoce w jak najkrótszym czasie trafiają do chłodni.

fot. Wójcik ) [2] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212953.webp [title] =>

Higiena pracowników – to obowiązujący tu standard.

fot. Wójcik ) [3] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212955.webp [title] =>

Firma Daifressh zatrudnia w dwóch lokalizacjach 250 pracowników. Na zdjęciu miasteczko dla pracowników – cały czas modernizowane.

fot. Wójcik ) [4] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212956.webp [title] =>

Borówki przeznaczone do zimowania – donice zagłębiono w podłożu.

fot. Wójcik ) [5] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212957.webp [title] =>

Góra Bałdrzychowska od trzech lat jagodami stoi.

fot. Wójcik ) [6] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212958.webp [title] =>

Góra Bałdrzychowska od trzech lat jagodami stoi.

fot. Wójcik ) [7] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212959.webp [title] =>

Dyrektor techniczny – Dariusz Daniłkiewicz.

fot. Wójcik ) [8] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212960.webp [title] =>

Bartłomiej Swat odpowiedzialny za prawidłowe żywienie roślin poprzez fertygację.

fot. Wójcik ) [9] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212961.webp [title] =>

Plantacja maliny 4 października br.

fot. Wójcik ) [10] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212962.webp [title] =>

Maliny rosną w doniczkach o pojemności 7,5 l. W każdej doniczce tkwią po trzy kroplowniki.

fot. Wójcik ) [11] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212963.webp [title] =>

Pracownicy przypinają pędy do drutów. Na metr bieżący przypadają 2–3 pędy.

fot. Wójcik ) [12] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212964.webp [title] =>

Pracownicy przypinają pędy do drutów. Na metr bieżący przypadają 2–3 pędy.

fot. Wójcik ) [13] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/11/10/212965.webp [title] =>

Truskawki w matach Legro.

fot. Wójcik ) ) [bgPosition] => [text] => {OCMSplitter}

W samym sercu Polski – w Górze Bałdrzychowskiej – w woj. łódzkim, powiecie poddębickim, gminie Poddębice od trzech lat działa firma Daifessh, specjalizująca się w uprawie maliny, truskawki i borówki wysokiej. Jak okiem sięgnąć wysokie tunele foliowe z firmy I-Grow, pokryte 5-sezonową folią dyfuzyjną, dającą 15-proc. zacienienia – 15,5 ha maliny, 8,5 ha truskawki oraz 30 ha borówki wysokiej w systemie doniczkowym. Wszędzie nienaganny porządek, szeroka, utwardzona droga wewnętrzna, teren podzielony na sektory. Zwiedzamy firmę z dyrektorem technicznym – Dariuszem Daniłkiewiczem.

---

image

Góra Bałdrzychowska od trzech lat jagodami stoi.

FOTO: fot. Wójcik
---

---

image

Góra Bałdrzychowska od trzech lat jagodami stoi.

FOTO: fot. Wójcik
---

Które odmiany malin wybrać? Z jakiej owoce zbiera się szybciej?

W uprawie malin rośliny posadzono w doniczkach o pojemności 7,5 l, z podłożem będącym mieszanką włókien kokosowych i perlitu. Tegoroczne (koniec marca) nasadzenie malin – objęło dwie odmiany – Majestic i Vajolet. Ta druga zajęła 6,5 ha powierzchni produkcyjnej. W tym roku będą likwidowane nasadzenia założone w roku 2020 odmian Majestic i Enrosadira. Z czego wynika ta decyzja?

Enrosadirę zbiera się wolniej – mówi Dariusz Daniłkiewicz. Podczas gdy tonę owoców odmiany Vajolet zbieramy w 5 godzin, na zebranie takiej samej ilości owoców odmiany Enrosadira, przy tej samej liczbie zbieraczy, musimy poświęcić 8 godzin. Wyliczyliśmy, że koszt zbioru odmiany Vajolet jest o złotówkę niższy w porównaniu z odmianą Enrosadira. Owoce Vajolet są bardziej wyeksponowane na pędach. Najlepiej zbierać je codziennie, aby zachować jak najlepszą jakość oraz żywotność na półce. Zresztą Vajolet to odmiana z przeznaczeniem na rynek premium.

---

image

Dyrektor techniczny – Dariusz Daniłkiewicz.

FOTO: fot. Wójcik
---

---

image

Bartłomiej Swat odpowiedzialny za prawidłowe żywienie roślin poprzez fertygację.

FOTO: fot. Wójcik
---

Owoce charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem i niepowtarzalnym smakiem. Daifressh posiada licencję na wyłączność tej odmiany w Polsce. Co oznacza, że kontroluje sprzedaż sadzonek na terenie kraju, monitoruje proces produkcji owoców, zapewniając ich pewny zbyt. Dzięki temu zaufani producenci mogą skupić się na uprawie, a komercjalizacja wyprodukowanych owoców do sieci odbywa się przez Daifressh.

---

image

Plantacja maliny 4 października br.

FOTO: fot. Wójcik
---

---

image

Maliny rosną w doniczkach o pojemności 7,5 l. W każdej doniczce tkwią po trzy kroplowniki.

FOTO: fot. Wójcik
---

Vajolet plonuje wyżej w odniesieniu do innych odmian.

– Partnerzy, którzy decydują się na uprawę odmiany Vajolet mogą liczyć na nasze wskazówki oraz wsparcie – mówi dyrektor. Pozostałe odmiany plonują nieco niżej, lecz uzyskiwany z nich plon jest zadowalający.

– Do tej pory praktykowaliśmy trzyletni cykl uprawy, teraz zamierzamy przejść na cykl dwuletni – poinformował dyrektor, a w przyszłości wymieniać sadzonki co rok. Dwa zbiory w pierwszym roku, jeden zbiór w drugim i likwidacja roślin. Będziemy też odchodzić od sadzonek typu plug na rzecz sadzonek typu long cane.

Ochrona maliny w myśl zasady ograniczania chemicznych preparatów

– Staramy się wszelkimi sposobami ograniczać stosowanie chemicznych środków ochrony, zgłębiając wiedzę i wykorzystując alternatywne metody ochrony, przede wszystkim biologiczne – zapewnia pan Dariusz. To oczywiście zasada ochrony integrowanej. Środki chemiczne aplikujemy na początku wegetacji, by wejść w okres zbioru z jak najlepszą zdrowotnością roślin, a potem, w jego trakcie utrzymywać rośliny w dobrej kondycji z pomocą preparatów biologicznych.

– I tak, z reguły wiosną wykonujemy dwa zabiegi przeciwko przędziorkom i dwie aplikacje fungicydów zwalczających rdzę i zamieranie pędów malin. Na początku kwitnienia stosujemy środki systemiczne przeciw szarej pleśni – tłumaczy dyrektor. Potem stosujemy już tylko preparaty nie chemiczne takie jak Siltac EC i Miligard.

 • Siltac EC działa na owady i roztocza fizycznie, tworząc wokół nich polimerową sieć. Ponadto charakteryzuje się brakiem karencji i idealnie wpisuje się w program zero pozostałości.
 • Z kolei Miligard jest nawozem, który oprócz funkcji żywienia roślin potasem (44% K2O) i fosforem (21% P2O5) wspiera konwencjonalną ochronę roślin przed chorobami. Ponadto na powierzchni traktowanych roślin tworzy się cienka warstwa nawozu – film – podnoszący wytrzymałość roślin na niekorzystne warunki, zwłaszcza podczas kwitnienia.

image
ZARZĄDZANIE

Doradztwo okiem naszych czytelników. Sprawdź co na jego temat mówią producenci warzyw i owoców jagodowych

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów stosujemy ochronę z zastosowaniem środków nie chemicznych. Niestety wiele rozwiązań trzeba sobie wypracować samemu. Obok wspomnianych już wcześniej preparatów Siltac EC i Miligard, do wykrywania i wabienia pryszczarka namalinka łodygowego używamy pułapki Deltatrap z dozownikiem Pherodis. Dozownik uwalnia feromon płciowy, wabiący dorosłe samce. Owady przywierają do lepowej płytki, a następnie są liczone przez dedykowane do tego celu osoby. Zwalczanie, a raczej prewencja, opuchlaków i pędraków w podłożu jest prowadzona metodą biologiczną, z wykorzystaniem nicieni entomopatogenicznych w produkcie Larvanem.

Przed nasadzeniami jest stosowany biofungicyd Trianum-G, zawierający Trichoderma harzianum szczep T-22, antagonistyczny w stosunku do Fusarium, Pythium, Rhizoctonia i Sclerotinia oraz poprzez system fertygacji – Trianum-P.

Ważny dla ochrony przed szarą pleśnią jest bezkarencyjny biofungicyd Serenade ASO (Bacillus subtilis szczep QST 713). Ten sam cel ma stosowanie drożdży Saccharomyces cerevisiae szczep LAS02, np. w postaci preparatu Julietta. Bronią w walce z gąsienicami atakującymi liście są preparaty bakteryjne (Bacillus thuringiensis var. aizawai). W sytuacjach stresowych (nie podczas upałów) stosujemy wodorowęglan potasu, działający fungistatycznie.

---

image

Pracownicy przypinają pędy do drutów. Na metr bieżący przypadają 2–3 pędy.

FOTO: fot. Wójcik
---

---

image

Pracownicy przypinają pędy do drutów. Na metr bieżący przypadają 2–3 pędy.

FOTO: fot. Wójcik
---

Truskawka z Daifressh

We wsi Florentyna (powiat kaliski) ulokowano jeden z oddziałów firmy Daifressh w Polsce. Tam na powierzchni 9,5 ha uprawiane są truskawki, z sadzonek tray lub mini tray. Dobór odmian i terminów sadzenia ma zapewniać ciągłe i jak najdłuższe owocowanie. Sadzone są odmiany powtarzające owocowanie:

 • Murano,
 • Harmony,
 • Favori,
 • Bravura,
 • Furore i Aurora Karima.

Również tutaj, w Górze Bałdrzychowskiej rosną truskawki. Pierwsze nasadzenie w sezonie, z przeznaczeniem na wczesny zbiór jest przykrywane agrowłókniną, a termin sadzenia przypada w połowie marca, drugie na początku kwietnia i trzecie około 20–25 kwietnia. Pierwsze zbiory mają miejsce w trzeciej dekadzie maja.

Truskawki rosną w matach uprawowych wypełnionych włóknem kokosowym (Legro i Botanicoir) z 6–8 otworami w zależności od odmiany. Na każdy metr bieżący przypada 5 kroplowników.

W najbliższym czasie Daifressh planuje zwiększyć powierzchnię uprawy truskawek, malin oraz borówki wysokiej.

Ochrona truskawki- utrzymanie higieny wokół tuneli

Przy produkcji owoców premium firma stawia na rozwiązania ochrony biologicznej. Jednak w uzasadnionych sytuacjach, podobnie jak w przypadku maliny, truskawki są czasem chronione chemicznie w pierwszym etapie uprawy. Po pierwszym odkryciu włókniny stosowane są akarycyd, insektycyd i fungicyd, kolejna aplikacja środków ochrony roślin odbywa się po powtórnym odkryciu włókniny. W zależności od potrzeb aplikowane są fungicyd, akarycydy i insektycydy. Skład cieczy roboczej określany jest na podstawie monitoringu plantacji i progów zagrożenia dla poszczególnych agrofagów. Potem stosowane są wyłącznie metody biologiczne, m.in. dobroczynek szklarniowy, kontrolujący liczebność populacji przędziorka.

---

image

Truskawki w matach Legro.

FOTO: fot. Wójcik
---

– W tunelach z truskawkami do ograniczania liczby przędziorków stosujemy też preparaty zawierające abamektynę (np. Safran 018 EC) – mówi dyrektor. Największym obserwowanym przez nas obecnie problemem w uprawie truskawki są zmienik lucernowiec oraz wciornastek zachodni. Najlepsze rezultaty w ochronie przed tymi szkodnikami dają siatki oraz preparaty biologiczne Amblyseius swirskii oraz Orius laevigatus. Ważne jest też utrzymanie higieny wokół tuneli – koszenie trawy i opryskiwanie. Próbujemy też różnych sposobów wzmacniania roślin. Na przykład testujemy Siltan – organiczno-mineralny stymulator wzrostu, zawierający dobrze przyswajalny tytan. Dlaczego tytan? Bo uaktywnia procesy metaboliczne w roślinach, stymuluje zapylenie, zapłodnienie, zawiązywanie i rozwój owoców.

Robimy częste analizy:

 • podłoża,
 • przelewu,
 • liści i owoców.

Korzystamy zarówno z laboratoriów polskich, jak i holenderskich.

---

---

Katarzyna Wójcik

[event] => stdClass Object ( [BeforeDisplay] => [AfterDisplay] => [AfterDisplayTitle] => [BeforeDisplayContent] => [AfterDisplayContent] => [OCMBeforeDisplay] => [OCMAfterDisplay] => [OCMAfterDisplayTitle] => [OCMBeforeDisplayContent] => [OCMAfterDisplayContent] =>
fot. Wójcik fot. Wójcik fot. Wójcik fot. Wójcik fot. Wójcik fot. Wójcik fot. Wójcik fot. Wójcik fot. Wójcik fot. Wójcik fot. Wójcik fot. Wójcik fot. Wójcik fot. Wójcik
fot. Wójcik

Zebrane owoce w jak najkrótszym czasie trafiają do chłodni.

fot. Wójcik

Zebrane owoce w jak najkrótszym czasie trafiają do chłodni.

fot. Wójcik

Higiena pracowników – to obowiązujący tu standard.

fot. Wójcik

Firma Daifressh zatrudnia w dwóch lokalizacjach 250 pracowników. Na zdjęciu miasteczko dla pracowników – cały czas modernizowane.

fot. Wójcik

Borówki przeznaczone do zimowania – donice zagłębiono w podłożu.

fot. Wójcik

Góra Bałdrzychowska od trzech lat jagodami stoi.

fot. Wójcik

Góra Bałdrzychowska od trzech lat jagodami stoi.

fot. Wójcik

Dyrektor techniczny – Dariusz Daniłkiewicz.

fot. Wójcik

Bartłomiej Swat odpowiedzialny za prawidłowe żywienie roślin poprzez fertygację.

fot. Wójcik

Plantacja maliny 4 października br.

fot. Wójcik

Maliny rosną w doniczkach o pojemności 7,5 l. W każdej doniczce tkwią po trzy kroplowniki.

fot. Wójcik

Pracownicy przypinają pędy do drutów. Na metr bieżący przypadają 2–3 pędy.

fot. Wójcik

Pracownicy przypinają pędy do drutów. Na metr bieżący przypadają 2–3 pędy.

fot. Wójcik

Truskawki w matach Legro.

[OCMUserDisplay] => [OCMCommentsCounter] => [OCMCommentsBlock] => ) [jcfields] => Array ( ) [image] => [imageWidth] => 600 [comments] => Array ( ) [numOfComments] => 0 [previousLink] => /wiom/uprawa-warzyw-i-owocow/odmiany-owoce-miekkie/na-ryneku-europejskim-pojawi-sie-nowa-truskawka-biala-2352340 [previousTitle] => Na ryneku europejskim pojawi się nowa truskawka - biała [absoluteURL] => https://www.warzywaiowoce.pl/wiom/uprawa-warzyw-i-owocow/odmiany-owoce-miekkie/producent-owocow-jagodowych-ktory-dostarcza-owoce-do-marketow-w-calej-europie-2354134 [emailLink] => /component/mailto/?tmpl=component&template=site&link=6340125f8752c9696fd6858dd8bbd93cbd1ac7eb [twitterURL] => http://twitter.com/intent/tweet?text=Producent+owoc%C3%B3w+jagodowych%2C+kt%C3%B3ry+dostarcza+owoce+do+market%C3%B3w+w+ca%C5%82ej+Europie&url=https%3A%2F%2Fwww.warzywaiowoce.pl%2Fwiom%2Fuprawa-warzyw-i-owocow%2Fodmiany-owoce-miekkie%2Fproducent-owocow-jagodowych-ktory-dostarcza-owoce-do-marketow-w-calej-europie-2354134 [socialLink] => https%3A%2F%2Fwww.warzywaiowoce.pl%2Fwiom%2Fuprawa-warzyw-i-owocow%2Fodmiany-owoce-miekkie%2Fproducent-owocow-jagodowych-ktory-dostarcza-owoce-do-marketow-w-calej-europie-2354134 )

Być wiarygodnym jakościowo, terminowo i ilościowo – to trzy aspekty rzetelności – które Daifressh jako producent owoców jagodowych, stara się spełniać. Przez 52 tygodnie w roku dostarcza owoce do sieci marketów w całej Europie.

W samym sercu Polski – w Górze Bałdrzychowskiej – w woj. łódzkim, powiecie poddębickim, gminie Poddębice od trzech lat działa firma Daifessh, specjalizująca się w uprawie maliny, truskawki i borówki wysokiej. Jak okiem sięgnąć wysokie tunele foliowe z firmy I-Grow, pokryte 5-sezonową folią dyfuzyjną, dającą 15-proc. zacienienia – 15,5 ha maliny, 8,5 ha truskawki oraz 30 ha borówki wysokiej w systemie doniczkowym. Wszędzie nienaganny porządek, szeroka, utwardzona droga wewnętrzna, teren podzielony na sektory. Zwiedzamy firmę z dyrektorem technicznym – Dariuszem Daniłkiewiczem.

image

Góra Bałdrzychowska od trzech lat jagodami stoi.

FOTO: fot. Wójcik
image

Góra Bałdrzychowska od trzech lat jagodami stoi.

FOTO: fot. Wójcik

Które odmiany malin wybrać? Z jakiej owoce zbiera się szybciej?

W uprawie malin rośliny posadzono w doniczkach o pojemności 7,5 l, z podłożem będącym mieszanką włókien kokosowych i perlitu. Tegoroczne (koniec marca) nasadzenie malin – objęło dwie odmiany – Majestic i Vajolet. Ta druga zajęła 6,5 ha powierzchni produkcyjnej. W tym roku będą likwidowane nasadzenia założone w roku 2020 odmian Majestic i Enrosadira. Z czego wynika ta decyzja?

Enrosadirę zbiera się wolniej – mówi Dariusz Daniłkiewicz. Podczas gdy tonę owoców odmiany Vajolet zbieramy w 5 godzin, na zebranie takiej samej ilości owoców odmiany Enrosadira, przy tej samej liczbie zbieraczy, musimy poświęcić 8 godzin. Wyliczyliśmy, że koszt zbioru odmiany Vajolet jest o złotówkę niższy w porównaniu z odmianą Enrosadira. Owoce Vajolet są bardziej wyeksponowane na pędach. Najlepiej zbierać je codziennie, aby zachować jak najlepszą jakość oraz żywotność na półce. Zresztą Vajolet to odmiana z przeznaczeniem na rynek premium.

image

Dyrektor techniczny – Dariusz Daniłkiewicz.

FOTO: fot. Wójcik
image

Bartłomiej Swat odpowiedzialny za prawidłowe żywienie roślin poprzez fertygację.

FOTO: fot. Wójcik

Owoce charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem i niepowtarzalnym smakiem. Daifressh posiada licencję na wyłączność tej odmiany w Polsce. Co oznacza, że kontroluje sprzedaż sadzonek na terenie kraju, monitoruje proces produkcji owoców, zapewniając ich pewny zbyt. Dzięki temu zaufani producenci mogą skupić się na uprawie, a komercjalizacja wyprodukowanych owoców do sieci odbywa się przez Daifressh.

image

Plantacja maliny 4 października br.

FOTO: fot. Wójcik
image

Maliny rosną w doniczkach o pojemności 7,5 l. W każdej doniczce tkwią po trzy kroplowniki.

FOTO: fot. Wójcik

Vajolet plonuje wyżej w odniesieniu do innych odmian.

– Partnerzy, którzy decydują się na uprawę odmiany Vajolet mogą liczyć na nasze wskazówki oraz wsparcie – mówi dyrektor. Pozostałe odmiany plonują nieco niżej, lecz uzyskiwany z nich plon jest zadowalający.

– Do tej pory praktykowaliśmy trzyletni cykl uprawy, teraz zamierzamy przejść na cykl dwuletni – poinformował dyrektor, a w przyszłości wymieniać sadzonki co rok. Dwa zbiory w pierwszym roku, jeden zbiór w drugim i likwidacja roślin. Będziemy też odchodzić od sadzonek typu plug na rzecz sadzonek typu long cane.

Ochrona maliny w myśl zasady ograniczania chemicznych preparatów

– Staramy się wszelkimi sposobami ograniczać stosowanie chemicznych środków ochrony, zgłębiając wiedzę i wykorzystując alternatywne metody ochrony, przede wszystkim biologiczne – zapewnia pan Dariusz. To oczywiście zasada ochrony integrowanej. Środki chemiczne aplikujemy na początku wegetacji, by wejść w okres zbioru z jak najlepszą zdrowotnością roślin, a potem, w jego trakcie utrzymywać rośliny w dobrej kondycji z pomocą preparatów biologicznych.

– I tak, z reguły wiosną wykonujemy dwa zabiegi przeciwko przędziorkom i dwie aplikacje fungicydów zwalczających rdzę i zamieranie pędów malin. Na początku kwitnienia stosujemy środki systemiczne przeciw szarej pleśni – tłumaczy dyrektor. Potem stosujemy już tylko preparaty nie chemiczne takie jak Siltac EC i Miligard.

 • Siltac EC działa na owady i roztocza fizycznie, tworząc wokół nich polimerową sieć. Ponadto charakteryzuje się brakiem karencji i idealnie wpisuje się w program zero pozostałości.
 • Z kolei Miligard jest nawozem, który oprócz funkcji żywienia roślin potasem (44% K2O) i fosforem (21% P2O5) wspiera konwencjonalną ochronę roślin przed chorobami. Ponadto na powierzchni traktowanych roślin tworzy się cienka warstwa nawozu – film – podnoszący wytrzymałość roślin na niekorzystne warunki, zwłaszcza podczas kwitnienia.

image
ZARZĄDZANIE

Doradztwo okiem naszych czytelników. Sprawdź co na jego temat mówią producenci warzyw i owoców jagodowych

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów stosujemy ochronę z zastosowaniem środków nie chemicznych. Niestety wiele rozwiązań trzeba sobie wypracować samemu. Obok wspomnianych już wcześniej preparatów Siltac EC i Miligard, do wykrywania i wabienia pryszczarka namalinka łodygowego używamy pułapki Deltatrap z dozownikiem Pherodis. Dozownik uwalnia feromon płciowy, wabiący dorosłe samce. Owady przywierają do lepowej płytki, a następnie są liczone przez dedykowane do tego celu osoby. Zwalczanie, a raczej prewencja, opuchlaków i pędraków w podłożu jest prowadzona metodą biologiczną, z wykorzystaniem nicieni entomopatogenicznych w produkcie Larvanem.

Przed nasadzeniami jest stosowany biofungicyd Trianum-G, zawierający Trichoderma harzianum szczep T-22, antagonistyczny w stosunku do Fusarium, Pythium, Rhizoctonia i Sclerotinia oraz poprzez system fertygacji – Trianum-P.

Ważny dla ochrony przed szarą pleśnią jest bezkarencyjny biofungicyd Serenade ASO (Bacillus subtilis szczep QST 713). Ten sam cel ma stosowanie drożdży Saccharomyces cerevisiae szczep LAS02, np. w postaci preparatu Julietta. Bronią w walce z gąsienicami atakującymi liście są preparaty bakteryjne (Bacillus thuringiensis var. aizawai). W sytuacjach stresowych (nie podczas upałów) stosujemy wodorowęglan potasu, działający fungistatycznie.

image

Pracownicy przypinają pędy do drutów. Na metr bieżący przypadają 2–3 pędy.

FOTO: fot. Wójcik
image

Pracownicy przypinają pędy do drutów. Na metr bieżący przypadają 2–3 pędy.

FOTO: fot. Wójcik

Truskawka z Daifressh

We wsi Florentyna (powiat kaliski) ulokowano jeden z oddziałów firmy Daifressh w Polsce. Tam na powierzchni 9,5 ha uprawiane są truskawki, z sadzonek tray lub mini tray. Dobór odmian i terminów sadzenia ma zapewniać ciągłe i jak najdłuższe owocowanie. Sadzone są odmiany powtarzające owocowanie:

 • Murano,
 • Harmony,
 • Favori,
 • Bravura,
 • Furore i Aurora Karima.

Również tutaj, w Górze Bałdrzychowskiej rosną truskawki. Pierwsze nasadzenie w sezonie, z przeznaczeniem na wczesny zbiór jest przykrywane agrowłókniną, a termin sadzenia przypada w połowie marca, drugie na początku kwietnia i trzecie około 20–25 kwietnia. Pierwsze zbiory mają miejsce w trzeciej dekadzie maja.

Truskawki rosną w matach uprawowych wypełnionych włóknem kokosowym (Legro i Botanicoir) z 6–8 otworami w zależności od odmiany. Na każdy metr bieżący przypada 5 kroplowników.

W najbliższym czasie Daifressh planuje zwiększyć powierzchnię uprawy truskawek, malin oraz borówki wysokiej.

Ochrona truskawki- utrzymanie higieny wokół tuneli

Przy produkcji owoców premium firma stawia na rozwiązania ochrony biologicznej. Jednak w uzasadnionych sytuacjach, podobnie jak w przypadku maliny, truskawki są czasem chronione chemicznie w pierwszym etapie uprawy. Po pierwszym odkryciu włókniny stosowane są akarycyd, insektycyd i fungicyd, kolejna aplikacja środków ochrony roślin odbywa się po powtórnym odkryciu włókniny. W zależności od potrzeb aplikowane są fungicyd, akarycydy i insektycydy. Skład cieczy roboczej określany jest na podstawie monitoringu plantacji i progów zagrożenia dla poszczególnych agrofagów. Potem stosowane są wyłącznie metody biologiczne, m.in. dobroczynek szklarniowy, kontrolujący liczebność populacji przędziorka.

image

Truskawki w matach Legro.

FOTO: fot. Wójcik

– W tunelach z truskawkami do ograniczania liczby przędziorków stosujemy też preparaty zawierające abamektynę (np. Safran 018 EC) – mówi dyrektor. Największym obserwowanym przez nas obecnie problemem w uprawie truskawki są zmienik lucernowiec oraz wciornastek zachodni. Najlepsze rezultaty w ochronie przed tymi szkodnikami dają siatki oraz preparaty biologiczne Amblyseius swirskii oraz Orius laevigatus. Ważne jest też utrzymanie higieny wokół tuneli – koszenie trawy i opryskiwanie. Próbujemy też różnych sposobów wzmacniania roślin. Na przykład testujemy Siltan – organiczno-mineralny stymulator wzrostu, zawierający dobrze przyswajalny tytan. Dlaczego tytan? Bo uaktywnia procesy metaboliczne w roślinach, stymuluje zapylenie, zapłodnienie, zawiązywanie i rozwój owoców.

Robimy częste analizy:

 • podłoża,
 • przelewu,
 • liści i owoców.

Korzystamy zarówno z laboratoriów polskich, jak i holenderskich.

Katarzyna Wójcik

03. luty 2023 15:30