Uprawa warzyw

Trwają zbiory cebuli ozimej

Na Kujawach trwają zbiory cebuli ozimej. Obecnie cebula zbierana jest na pęczki.

Fot. Wójcik

Stan plantacji cebuli ozimej w tym sezonie na Kujawach rolnicy oceniają jako dobry. Cebula przezimowała bez większych problemów, na polach pozostała dobra obsada, nie zdarzały się większe wymarznięcia. Korzystne warunki pogodowe panujące tej zimy sprawiły, że rolnicy nie przykrywali swoich plantacji agrowłókninami.

Jeden z plantatorów z którymi rozmawialiśmy prognozuje zbiór cebuli ozimej ze swoich pól na poziomie 70 ton z hektara. Obecnie zbiera cebulę na pęczki. Zdaniem rolnika w jego gospodarstwie odmiany (na zdjęciu poniżej) Electric (czerwona) i Swift(biała) dają zadowalające plony.

W zastosowanym płodozmianie powinniśmy uwzględniać takie rośliny, która umożliwią wysianie cebuli w wybranym przez nas terminie. Istotnym elementem agrotechnicznym jest odpowiednie przygotowanie gleby, która powinna „odleżeć”. Nie spełnienie go może zakończyć się zbyt głębokim siewem i nierównomiernymi wschodami. Warto pamiętać, że równomierne wschody oznaczają wejście roślin w podobnym stanie rozwojowym w okres zimowania, co ma bardzo duży wpływ na zdolność do przetrwania zimy.

Termin siewu cebuli ozimej przypada w zależności od odmiany w różnych dekadach sierpnia. Uważa się, że powinien być tak dobrany, aby młode siewki cebuli przed nadejściem zimowych mrozów wytworzyły 3-4 liście i miały średnicę szyjki 5-8 mm (grubość ołówka). Nie należy przesadzać również z bardzo wczesnym siewem cebuli ozimej, ponieważ może dojść do jarowizacji i wiosną na plantacji zamiast cebul będą kwiatostany.

Maciej Kania

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure