StoryEditor

Robot do pielenia - Farmdroid FD 20

13.06.2022., 00:00h

O robocie Farmdroid FD 20 pisaliśmy ostatnio przy okazji siewu cebuli. Teraz czas na jego kolejne zadanie. Systematyczne, mechaniczne zwalczanie chwastów.

W kwietniu bieżącego roku po raz pierwszy w Polsce wykorzystano robota do siewu nasion cebuli. Redakcja WiOM miała możliwość obserwowania jego pracy. Tym razem (8 czerwca) mogliśmy ocenić wykonanie kolejnego, ważnego zadania – zwalczania chwastów na tym samym polu.

Kiedy w kwietniu Farmdroid FD20 wysiewał cebulę w gospodarstwie HR Kalinowa w gminie Błaszki, powiecie sieradzkim, Sławomir Przybyłek, prezes HR Kalinowa zapowiedział możliwość porównania efektów pracy robota w odchwaszczaniu pola z tradycyjnym wykorzystaniem oprysków chemicznych na pozostałej części plantacji.


fot. Sławomir Przybyłek, prezes HR Kalinowa na eksperymentalnym polu cebuli.

– Spotykamy się dzisiaj po dwóch miesiącach od siewu cebuli przez Farmdroid – mówił Sławomir Przybyłek. Cebula została zasiana w rzędy co 12 cm, po 3 nasiona w gniazdo. Aktualnie uważam, że robot pozbył się około 98% chwastów z powierzchni pola. Te brakujące 2% to chwasty, które wyrosły z tego samego miejsca co cebula – przekazał prezes.

Odchwaszczanie robotem

– Pierwsze pielenie, tzw. na ślepo wykonuje się na całości pola, około 1 cm nad nasionem. Następnie zabiegi odbywają się bardzo blisko roślin cebuli. Z biegiem czasu i wzrostu rośliny uprawnej zwiększamy powierzchnię pola nieodchwaszczanego w jej pobliżu, aby nie uszkadzać cebuli – tłumaczył Bartłomiej Kądzielawa z firmy Farmdroid. Do dziś pole było odchwaszczane 7 razy. Nasz robot może nie jest aż tak szybki, ale pracuje bez kosztów po 24 godziny przez 7 dni w tygodniu – dodał.


fot. Bartłomiej Kądzielawa z firmy Farmsystems.

Zakres pielenia można ustawić według potrzeb i dostosować do wysokości rośliny. Robot nie odchwaszcza jedynie tzw. gniazda, czyli miejsca, gdzie zapamiętał zasiane nasiono.

Nóż pielący ustawiamy na określoną głębokość. W międzyrzędziach nie ma tego problemu. Jest tam mechaniczny system, ustawiony standardowo. Ewentualnie można te wąsy skrócić i przestawić. Na ten moment nóż aktywny wsuwa się na 3-4 cm i następnie wysuwa. Za dwa, trzy tygodnie roślina będzie już innej wielkości i ten zakres prawdopodobnie zostanie zmniejszony do 2cm itd. – tłumaczy Andrzej Kobus z Farmsystems.


fot. Po lewej cebula odchwaszczona robotem Farmdroid, po prawej tradycyjnie herbicydowo.

Praca robota zaplanowana jest jeszcze na mniej więcej dwa do trzech tygodni, do końca czerwca. Później ewentualnie zostaną założone bardzo wąskie noże i odchwaszczanie będzie się odbywać jedynie w obszarze międzyrzędzi. Aktywne narzędzia zostaną wtedy całkowicie wyłączone.


fot. Cebula odchwaszczana robotem Farmdroid.

Bernat Patrycja

25. maj 2024 12:50