StoryEditorWiadomości ze świata

Ukraina na progu niedoboru warzyw

05.10.2022., 11:10h
MKHMKH

Wysokie koszty energii w połączeniu z nadchodzącymi chłodami, wywołały w Ukrainie obawy co do niedostatecznej ilości warzyw. Jednocześnie ceny sprzedaży warzyw szklarniowych gwałtownie wzrosły.

W tym roku skutki działań Rosji na arenie światowej odczuje każdy kraj, w szczególności dotyczy to cen energii. Już teraz niektórzy europejscy rolnicy zaprzestają uprawy warzyw szklarniowych w sezonie zimowym ze względu na wzrost kosztów. Ta sama sytuacja tyczy się również Ukrainy.

Warzywa droższe średnio o 27%

Ceny sprzedaży ogórków wzrosły w ciągu ostatnich dni września średnio o 25% wynosząc 45-55 UAH/kg, czyli ok. 6,04-7,39 zł/kg. Tymczasem cena pomidorów w tym samym okresie wzrosła do 40-50 UAH/kg (+29%) – ok. 5,37-6,71 zł/kg.

Według analityków EastFruit taki nagły wzrost cen warzyw szklarniowych jest działaniem wymuszonym.

- Wraz z nadejściem chłodów wiele producentów zaczęło ogrzewać swoje szklarnie. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że obecnie krajowym producentom bardzo trudno przestawić się na paliwa alternatywne. W ten sposób niektóre ukraińskie szklarnie wzorem swoich europejskich kolegów również zrezygnowały z zimowego sezonu – piszą eksperci.

Ceny cebuli są najwyższe od pięciu lat. Cena hurtowa cebuli wynosi 22-27 UAH/kg (ok. 2,95-3,63 zł/kg), a cena detaliczna na ukraińskich targowiskach – 28-30 UAH/kg (ok. 3,76-4,03 zł/kg). Natomiast w przypadku cebuli ceny wzrosły z innych powodów. Głównym powodem jest okupacja Rosyjska obwodu chersońskiego, który był do tej pory głównym producentem cebuli. Ukraińscy rolnicy z innych obwodów uprawiają cebulę w mniejszych ilościach, co łączy się z brakiem i mniejszą ilością magazynów do przechowywania.

Na podst. EastFriut, Agrotimes

mkh

fot. envato.elements

26. maj 2024 03:53