StoryEditorRekordowe ceny truskawek

Ze świata: pierwsze hiszpańskie truskawki - 10 euro za kilogram

13.11.2022., 11:00h

Pojawiły się w sprzedaży pierwsze truskawki, pochodzące z Huelvy, miasta zlokalizowanego w południowo-zachodniej części Hiszpanii, region Andaluzja. Na ten moment dostępne są ograniczone ilości towaru, a ceny rekordowe.

Rekordowe ceny za truskawki

Według portalu agrodiariohuelva.es truskawki sprzedawane są w cenie około 10 euro za kilogram. Jest to rekordowa cena w porównaniu do średnich wartości, jakie utrzymywały się w poprzednich latach.

Ilość towaru to na chwilę obecną małe partie, posadzone w połowie września. Wczesne odmiany truskawek, sadzonych w październiku, będą zbieranie dopiero w okolicach połowy grudnia.

Jak podaje agrodiariohuelva.es, od tego też momentu tempo produkcji będzie rosło, aż do zakończenia zaplanowanej kampanii, do końca maja.

Z pewną niepewnością do zaczynającej się kampanii podchodzi Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Truskawek. Jak zaznaczają, jest jeszcze zbyt wcześnie, aby oceniać, jaki wpływ będzie miał ogólny wzrost kosztów produkcji na ostateczną cenę truskawek na rynkach.

image
Znacie tę odmianę?

Na ryneku europejskim pojawi się nowa truskawka - biała

Jedna kwestia jest pewna. Co roku wzrasta konkurencja na rynkach europejskich pomiędzy truskawkami z regionu Andaluzji a tymi pochodzącymi z rynków marokańskich, tureckich czy południowoafrykańskich. 

Owoce produkowane w tych krajach nie spełniają jednak takich samych parametrów dotyczących równowagi środowiskowej oraz potrzeb pracowniczych czy społecznych, których wymagają producenci z Huelvy, dlatego tez sprzedawane są w niższych cenach dla końcowego odbiorcy.

 

opr. Bernat Patrycja

Źródło: italiafruit.net

Fot: envato.elements

17. czerwiec 2024 11:56