StoryEditorCo dodatkowo oferuje KGS?

Buraki nadwyżkowe. KGS podnosi ceny

16.11.2022., 11:00h
Dorota KolasińskaDorota Kolasińska

Po rozmowach z plantatorami w czasie spotkania 9 listopada ustalono podwyżkę cen na buraki nadwyżkowe w kampanii cukrowniczej 2022. Ile za 1 tonę dostanie producent?

9 listopada 2022 roku miało miejsce spotkanie pomiędzy producentami buraków a Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Ustalono podwyższenie ceny zakupu buraków nadwyżkowych w kampanii cukrowniczej w 2022 roku.

Buraki nadwyżkowe – 140 zł netto. Wcześniej Krajowa Grupa Spożywcza płaciła za tonę 120 zł.

Najwyższa stawka za buraki kontraktowe

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. w tegorocznej kampanii cukrowniczej oferuje najwyższą stawkę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16%, która wynosi 50 euro netto za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa, która wynosi 37 euro/t oraz świadczenie dodatkowe w wysokości 13 euro/t – jest to zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego związanego z ceną cukru.

Szkolenia i wsparcie. Na co jeszcze mogą liczyć plantatorzy?

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Krajową Grupę Spożywczą, plantatorzy, którzy współpracują ze spółką poza najwyższą stawką za dostarczony surowiec, mogą także liczyć na:

  • zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji,
  • szkolenia agrotechniczne,
  • promocyjne programy ochronne,
  • wsparcie Funduszu Pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników,
  • doradztwo wyspecjalizowanych agrotechników i inspektorów surowcowych.

Jak płacą inne cukrownie?

Jak wynika z informacji, które podał Pfeifer & Langen plantatorzy dostarczający buraki cukrowe do cukrowni w Środzie Wlkp., Gostyniu oraz Miejskiej Górce (podobnie jak wcześniej ci do Glinojecka) w trakcie obecnej kampanii otrzymają płatność za każdą tonę dostarczonych buraków (o jakości standardowej) 48 euro (w tym 43 euro oraz 5 euro zaliczki).

image
Pfeifer & Langen podwyższa ceny

Nowa cena za tonę buraków - Pfeifer & Langen podwyższa ceny

Z kolei Nordzucker Polska podniósł rolnikom ceny buraków we wrześniu średnio o 6 euro za tonę.

W drugiej połowie sierpnia br. koncern Südzucker Polska poinformował, że Komisja Porozumiewawcza na wniosek plantatorów uzgodniła podwyższenie średniej ceny gwarantowanej dla wszystkich plantatorów współpracujących z firmą za buraki kontraktowe w kampanii 2022/23 do poziomu nie mniej niż 50 euro/t (przy 18% polaryzacji).

 

 

oprac. na podst dkol topagrar.pl

fot. envato.elements

29. maj 2024 13:40