StoryEditorWspieranie wyzwań polskiego rolnictwa

Gaiago – firma, która stawia na pierwszym miejscu rewitalizację gleby

02.12.2022., 09:00h
W Radziejowicach 23 listopada 2022 roku miała miejsce prezentacja portfolio firmy Gaiago. Działalność rozpoczęli w styczniu tego roku i od razu na pierwszym miejscu postawili na troskę o glebę, a ich strategia idealnie wpisuję się w Zielony Ład.

Firma Gaiago na polskim rynku działa od stycznia 2022 roku, funkcjonuje aż w 10 krajach Europy, współpracując z setką dystrybutorów. W terenie działa 40 doradców agronomicznych, a fabryka mieści się w Saint-Malo.

Jak podkreślają, najważniejszym narzędziem pracy każdego rolnika jest gleba, dlatego też troska o jakość gleby i o jej aktywność mikrobiologiczną jest priorytetem firmy.

52% wszystkich gruntów w Unii Europejskiej jest zdegradowanych, jest to około 80 mln ha gruntów. Firma Gaiago aby przeciwdziałać wprowadza program węglowy, którego celem ma być zwiększenie udziału próchnicy w ziemi. Tutaj ważną rolę odegra produkt Nutrigeo.

image

Gaiago - rewitalizacja gleby

FOTO: fot. Gaigao

Wspieranie wyzwań polskiego rolnictwa

Wyzwania polskiego rolnictwa to między innymi:

 •  degradacja gleby,
 • emisja CO2,
 • ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin i nawozów,
 • niedobory wody.

Rewitalizacja gleby jest kluczem do sprostania tym wszystkim wyzwaniom. Dlatego firma proponuje produkty takie jak: Free PK i Free N 100, które pomagają zużywać mniej nawozów chemicznych. A Altea i Memcomba stymulują naturalną odporność rośliny na czynniki stresowe np. infekcje. Produkty oferowane przez firmę mają aktywować biologiczne mechanizmy umożliwiające optymalne plonowanie.

 • Nutrigeo - działanie tego produktu, to nie tylko stymulacja procesów zachodzących w glebie, jak aktywacja pożytecznych grzybów, ale również odbudowa materii organicznej. Można go określić jako doglebowy probiotyk, który stymuluje rozwój grzybów mikoryzowych i humifikacyjnych.

Dodatkowo wpływa pozytywnie na poprawę właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby. Poprawia jej strukturę, ułatwia uprawę i poprawia podsiąkanie wody. Przyspiesza rozkład resztek pożniwnych w glebie i ich przemianę w próchnicę, o czym świadczy zwiększenie zawartości dwutlenku węgla zatrzymywanego w glebie. Celem aplikacji tego produktu jest stabilizacja próchnicy.

image
Jak chronić warzywa i owoce w obliczu Zielonego Ładu?

 • Free N100 to produkt pozyskujący azot z powietrza, dzięki czemu możemy ograniczyć nawożenie azotem na plantacji. Stanowi również dodatkowe źródło odżywienia roślin. 90% skuteczności działania tkwi w prawidłowym zastosowaniu:
  - stosować na wilgotną glebę;
  - aplikować po wschodach roślin;
  - na rozwój bakterii korzystnie wpływa obecność siarki w glebie;
  - nie należy go mieszać z fungicydami, insektycydami i azotem;
  - unikać pH gleby poniżej 5,5 i powyżej 8,2;
  - bakterie azotowe są także wrażliwe na intensywną ekspozycję UV.
 • Free PK - Produkt ten odpowiedzialny jest za odblokowywanie minerałów w glebie. Zawiera bakterie Bacillus mucilaginosus, które pobudzają rośliny do wydzielania kwasów organicznych wokół minerałów pomagając je rozpuszczać. Produkt jest kompatybilny z herbicydami i roztworami azotu.
 • Stimulus to prebiotyk na bazie polimerów i mikroelementów do stosowania dolistnego. Redukuje stres wywołany ochroną pestycydową, poprawia wigor i odżywienie roślin, zwiększa koncentrację cukrów, poprawiając smak owoców.

 

opr. Bernat Patrycja

19. maj 2024 10:43