StoryEditorRząd zapowiada wzrost cen nawozów

KE zakwestionowała polską tarczę antyinflacyjną – wrócą wyższe stawki VAT

24.11.2022., 14:00h
Justyna CzupryniakJustyna Czupryniak

Wiceminister i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, podczas wystąpienia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, które miało miejsce 20 listopada 2022 roku, poinformował, że polski rząd będzie zmuszony przywrócić wyższe stawki podatku VAT. Podwyżki obejmą nie tylko energię elektryczną, ale również paliwa i nawozy.

20 listopada 2022 r. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas wystąpienia w Programie Pierwszym Polskiego Radia poinformował i rząd będzie zmuszony do przywrócenia wyższych stawek podatku VAT nie tylko dla energii elektrycznej, ale również nawozów i paliw.

Przywrócenie wyższych stawek podatku VAT

Decyzja o przywróceniu wyższych stawek podatku VAT na prąd, nawozy i paliwa wynika z zakwestionowania przez KE działań wprowadzonych przez polski rząd w związku z tarczą antyinflacyjną. Z informacji przekazanych przez ministra Sasina wynika, że zdaniem KE obniżenie stawek podatku VAT jest niezgodne z prawem europejskim, dlatego konieczne będzie przywrócenie VAT-u i akcyzy funkcjonującej na rynku paliwa.

Co z sektorem żwyności? 

Jak podkreślił minister Sasin, podatek nie zostanie nałożony na żywność, co jest efektem dotychczasowych działań podejmowanych przez rząd.

–  Jedynym odstępstwem, które udało się nam uzyskać – tu walczyliśmy do samego końca – jest możliwość utrzymania zerowego VAT-u na żywność. To, że żywność będzie tańsza, to jest zasługa również naszego rządu, który taką odważną decyzję podjął, a potem wywalczył w Komisji Europejskiej zgodę na to. Natomiast w przypadku surowców energetycznych i również energii elektrycznej takiej zgody uzyskać się nie udało – wyjaśnił w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską –   Weinsberg wicepremier Sasin.

image
Co rolnicy będą musieli zrobić, żeby skorzystać z gwarantowanej ceny energii?

Informację o utrzymaniu zerowego VAT-u na żywność potwierdził również wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i przyznał, że w związku z regulacjami prawnymi KE, będziemy musieli zaakceptować podwyższenie stawek podatku VAT dla energii elektrycznej, nawozów i paliwa.

W ramach tarczy antyinflacyjnej wprowadzono następujące stawki podatku VAT:

  • stawka 0% VAT dla podstawowych produktów spożywczych (zamiast 5% VAT),
  • stawka 0% VAT dla nawozów, środków ochrony roślin, środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8% VAT),
  • stawka 0% VAT dla gazu ziemnego (zamiast 23% VAT, a od lutego 8% VAT),
  • stawka 5% VAT do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23% VAT, a od lutego 8% VAT),
  • stawka 8% VAT do paliw silnikowych (zamiast 23% VAT).

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd nie zrezygnuje z Tarczy Antyinflacyjnej, jednak jej dotychczasowa forma ulegnie zmianie, choć KE nie zgadza się na jej podtrzymywanie. Morawiecki przyznał również, że rząd zrobi wszystko, by 0 stawki podatku VAT na żywność zostały utrzymane.

Ile zapłacimy za paliwo rolnicze i nawozy?

Przywrócenie podatku VAT od 1 stycznia 2023 r. m.in. na paliwo rolnicze i nawozy doprowadzi do znaczącego wzrostu cen.

I tak przykładowo, aktualna cena hurtowa oleju napędowego ekodiesel (19.11.2022 - przyp. red.) podawana przez PKN Orlen wynosi 6,57 zł netto za 1 litr. Przy obecnej stawce VAT wynoszącej 8% cena brutto 1 litra wynosi więc w hurcie 7,09 zł. Natomiast gdyby wróciła stawka VAT wynosząca 23%, to wówczas cena brutto wyniesie 8,08 zł, a więc niemal złotówkę więcej.

Z kolei w przypadku nawozów sztucznych to według aktualnie obowiązującego w firmie Agrochem Puławy - autoryzowanego dystrybutora nawozów Grupy Azoty – cennika, przykładowo saletra amonowa (34,4%N) kosztuje 3600 zł netto za tonę przy zerowej stawce VAT. Po wprowadzeniu VAT wy wysokości 8% cena ta wzrośnie o 288 zł i wyniesie 3888 zł brutto.

 

oprac. na podst. Justyna Czupryniak tygodnik-rolniczy.pl

fot. envato-elements

16. lipiec 2024 06:07