StoryEditor

Kontrole na giełdach rolnych! Kołodziejczak z interwencją

16.05.2024., 14:29h
Dzisiaj miały miejsce kontrole giełd rolnych w 6 województwach. Kołodziejczak zapowiada, że ministerstwo planuje rewizję przepisów dotyczących kontroli jakości produktów spożywczych.

Kontrole na giełdach rolnych! 

Na rynkach hurtowych w 6 województwach w Polsce prowadzone są dziś wzmożone kontrole produktów rolnych.

Inspektorzy Sanepidu i Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdzają pozostałości pestycydów, pochodzenie i znakowanie produktów importowanych do kraju m.in.

  • na Broniszach,
  • w Poznaniu,
  • Szczecinie,
  • Krakowie,
  • Rzeszowie i Lublinie.

Ministerstwo rolnictwa chce, żeby konsumenci, kupując owoce i warzywa mieli pewność, że zostały wyprodukowane w polskich gospodarstwach, a nie tylko udają polskie.

- Musimy sprawdzić odpowiednio pochodzenie i jakość tych produktów, tak żeby wszyscy, którzy wydają dużo pieniędzy na zakup żywności, byli pewni, że kupują dobrą żywność, która ma pewne pochodzenie – poinformował wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak podczas konferencji na rynku hurtowym w Broniszach.

Kontrole mają zniechęcić handlarzy do nieuczciwych praktyk i wyeliminować fałszowanie kraju pochodzenia.

-  Polscy producenci będą odpowiednio bronieni przed nieuczciwą konkurencją spoza Polski. Służby pobierają próby i działają na pełnych obrotach – zapewnił Kołodziejczak. Dodał, że ministerstwo dopilnuje, żeby handel w Polsce był uczciwy. Przyznał, że obecnie do Polski jadą ziemniaki z Hiszpanii, Grecji, a także Rumunii, co jest „łakomym kąskiem” dla handlarzy, którzy sprzedają je jako polskie.

Warzywa z importu udają polskie?

Podczas dzisiejszej kontroli inspektorzy odkryli duże ilości ogórków i pomidorów, które prawdopodobnie udawały polskie.

- Zidentyfikowaliśmy pół tony ogórków i 6 ton pomidorów, co do których są wątpliwości. Trwają czynności sprawdzające. O wynikach będziemy informować w późniejszym terminie – poinformował Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Kontrola jakości produktów - będą zmiany?

Kołodziejczak poinformował też, że ministerstwo planuje rewizję przepisów dotyczących kontroli jakości produktów spożywczych.

- Przepisy powinny być napisane na miarę obecnych czasów razem z producentami i sprzedawcami. Kontrola powinna być prosta i jasna – poinformował.

Kontrole w sklepach i u dystrybutorów

Podobne kontrole mają być przeprowadzone także w sklepach i w firmach zaopatrujących największe sieci handlowe w Polsce.

23. czerwiec 2024 14:01