StoryEditorPodsumowanie roku

Podsumowanie roku z miesięcznikiem i portalem "Warzywa i Owoce Miękkie"

25.12.2022., 10:00h
Marta SzyperekMarta Szyperek

Pewnie wielu producentów zastanawia się nad tym, gdzie minął ten rok. Nam, w redakcji, minął bardzo szybko. I tak ten rok kończymy wynikiem 78. seminariów WiOM. To ostatnie zorganizowaliśmy w Skierniewicach w Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych Instytutu Ogrodnictwa – PIB. Dlaczego właśnie tam?

Dokładnie rok wcześniej, 16 listopada 2021 r. sfinalizowano tę wartą ponad 12 mln zł inwestycję. Ma służyć ogrodnikom i mniejszym przedsiębiorcom w przetwarzaniu warzyw i owoców. Ma być również sposobem na komercjalizację wyników badań Instytutu.

Centrum jest otwarte na współpracę z jednostkami naukowymi oraz producentami warzyw i owoców. I z tej to otwartości redakcja WiOM postanowiła skorzystać, umożliwiając naszym Czytelnikom kontakt z naukowcami, technologami żywności i wyposażeniem technicznym na miarę przetwórni w gospodarstwie. Na surowcu zarabia się najmniej. Przetwarzając płody rolne, przechwytujemy większą część zysków z naszej ciężkiej pracy. Za przetwarzaniem przemawia również efekt wydłużenia możliwości sprzedaży.

Często nie chodzi o cały plon, a jego niesprzedane nadwyżki. Przetwarzanie pozwala też zagospodarować warzywa i owoce drugiego wyboru – pełnowartościowe, ale niekształtne. Przyczynia się też do niemarnowania żywności. Swoje opinie na ten temat wyrazili producenci obecni na naszym seminarium.

Niejednokrotnie podkreślali, że przetwarzanie pozwala na uzyskanie wyższych cen produktów. O odmianach dyni i marchwi przydatnych do produkcji musu i chipsów, a także nowych zasadach funkcjonowania RHD, pracy sanepidu czy roli znaku „Produkt polski” przeczytasz na str. 16–21, grudniowego numeru WiOM. 

  • W listopadzie zakończyło się przyjmowanie wniosków o dotacje na przetwórstwo dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
  • Ale są jeszcze pieniądze na inne działania. 30 grudnia br. zakończy się nabór wniosków na wsparcie finansowe dla rolników, którzy ponieśli straty albo przez wystąpienie klęsk żywiołowych, albo przez ASF. Wsparcie finansowe można otrzymać w ramach poddziałania 5.2. „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”.
  • W ARiMR wciąż dostępne jest także dofinansowanie z PROW w ramach działania 9. „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów rolnych”. W tym przypadku dotacje dla rolników skierowano do grup producentów, jak i organizacji producentów rolnych uznanych na podstawie przepisów.
  • Od 1 do 30 grudnia 2022 r. rolnicy mogą się ubiegać o pomoc finansową w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem”. Dofinansowanie w tym zakresie mogą otrzymać hodowcy drobiu, bydła, a także świń, którzy mają zarejestrowaną działalność produkcyjną.

W sumie w budżecie PROW 2014–2020 na dotacje dla rolników w roku 2022 z tego działania przewidziano 108 mln euro.

I na koniec, przyjmijcie Państwo najlepsze życzenia. Oby ten kończący się, trudny rok odszedł w zapomnienie, a nowy przeniósł nas w lepszy świat, bez wojny, zagrożeń i waśni. I koniec roku   Marta Szyperek

 

fot. envato.elements

19. maj 2024 10:02