StoryEditorMarchew z Bedlna

Efektywna ochrona kukurydzy i kompleksowa oferta w segmencie warzyw – Spotkanie Bayer

12.10.2022., 10:00h
4 października 2022 roku odbyło się spotkanie z firmą Bayer. Pierwsza część poświęcona była efektywnej ochronie oraz odmianom kukurydzy. Miała miejsce w Gospodarstwie Państwa Nykielów. Druga część, podczas której zaprezentowano między innymi odmiany marchwi, odbyła się w Warzywniczym Centrum Doradztwa Technicznego – w Gospodarstwie Państwa Kapustów w woj. łódzkim.

Firma Bayer przedstawiła nowości w ofercie kukurydzy odmiany DEKALB oraz kompleksową ofertę w segmencie warzyw. Omówiono i zaprezentowano również wybrane rozwiązania wspierające rolnictwo zrównoważone. Znalazły one zastosowanie w gospodarstwie u Państwa Nykielów, które należy do międzynarodowej sieci Bayer Forward Farming.

image

Pan Krzysztof Nykiel, właściciel gospodarstwa wraz z synem

FOTO: fot. Patrycja Bernat

– Rosnąca i starzejąca się populacja oraz wzrastające obciążenie ekosystemów należą do poważniejszych wyzwań, przed którymi stoimy. W Bayer działamy tak, aby każda inwestycja w innowacje dla rolników była inwestycją w zrównoważony rozwój – mówi Antoine Bernet, szef Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację – Zwłaszcza dzisiaj rolnictwo zrównoważone jest najlepszym sposobem na zmniejszenie wpływu na środowisko i obniżenie emisji CO2. Wszystko dzięki nowoczesnym odmianom roślin, które są coraz lepiej dostosowane do zmieniającego się świata, a także efektywnej ochronie roślin wspieranej przez rozwiązania cyfrowe, które pozwalają zoptymalizować nakłady ponoszone przez rolnika – dodaje.

– Bayer odgrywa ważną rolę w rozwoju i propagowaniu rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Prezentujemy ofertę produktową firmy, a wśród nich odmiany, gdzie wysoki plon jest równie ważny, jak spełnienie założeń rolnictwa zrównoważonego – zaznacza Iwona Krych-Stec, szefowa marketingu Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację.

image

Pani Iwona Krych-Stec (od prawej)

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Kukurydze z Programu SILO EXTRA

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję udać się na pole, na którym zaprezentowane zostały odmiany kukurydzy DEKALB. O odmianach opowiadał ekspert Marcin Liszewski.

Na nadchodzący sezon zostały zaproponowane trzy nowe odmiany, dwie z nich pochodzą z Programu SILO EXTRA. Program SILO EXTRA obejmuje odmiany, które wyróżniają się pod względem jakości na kiszonkę.

image

Marcin Liszewski

FOTO: fot. Patrycja Bernat
image

Odmiany kukurydzy Dekalb

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Nowość w ofercie DEKALB to kukurydza DKC3513.

 • FAO 260 grupa średnio-późna, o kolbach typu flint/dent.
 • Przeznaczona do uprawy na kiszonkę i biogaz na terenie całej Polski.
 • Charakteryzuje się bardzo wysokim plonem ogólnym suchej masy, nawet w trudnych warunkach uprawowych.
 • Osiąga znakomite parametry jakościowe kiszonki: bardzo wysoką strawność włókna i wysoką zawartość skrobi.
 • Jej atuty to dobry wigor początkowy i tolerancja na chłody wiosenne.
 • Posiada wysokie i obficie ulistnione rośliny o mocnych łodygach i dobrej tolerancji na wyleganie i bardzo dobrym efekcie Stay-Green.

Odmiana DKC3418.

 • Przeznaczona do uprawy na kiszonkę i biogaz na terenie całej Polski o FAO 250 z grupy średnio wczesnej o ziarnie typu flint/dent.
 • Polecana do uprawy na stanowiska średnie, dobre i bardzo dobre.
 • Posiada znakomite parametry jakościowe kiszonki: bardzo wysoką strawność włókna i wysoką zawartość skrobi.
 • Odmiana charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym, tolerancją na chłody wiosenne.
 • Rośliny są wysokie i obficie ulistnione, z mocnymi łodygami o dobrej tolerancji na wyleganie i bardzo dobrym efekcie Stay-Green.
image

Odmiany Kukurydzy Dekalb

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Odmiana DKC3719 typu dent.

 • FAO 250, grupa średnio wczesna o typie kolby flex.
 • Jest to odmiana uniwersalna przeznaczona do uprawy na ziarno i kiszonkę.
 • Posiada bardzo wysoki potencjał plonowania na ziarno na średnich i dobrych stanowiskach.
 • Rośliny są wysokie o bardzo dobrej zdrowotności i dobrej tolerancji na wyleganie o dobrym efekcie Stay-Green.
 • Charakteryzuje się wysoką zdrowotnością roślin (zawiera gen HT1), który zapewnia tolerancję na określone rasy patogenu wywołującego żółtą plamistość liści kukurydzy (helmintosporioza).

Po prezentacji odmian na przykładzie kukurydzy DKC3201 Wojciech Pieczewski omówił zagadnienie właściwej technologii, przygotowania kiszonki, a także temat badania wilgotności oraz zorganizował krótki pokaz siekania.

image

Wojciech Pieczewski

FOTO: fot. Patrycja Bernat
image

Wojciech Pieczewski

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Jako poplon rzodkiew oleista – poprawa stosunków wodnych

Gospodarstwo w Kaszewach od dwóch lat objęte jest programem Bayer Forward Farming. Jednym z kluczowych obszarów, które jest wyzwaniem w polskim rolnictwie jest woda. W gospodarstwie u Państwa Nykielów ustawiona jest instalacja Phytobac. Jej zadaniem jest ochrona gleby i wody przed zanieczyszczeniami, pojawiającymi się z pozostałości środków ochrony roślin.

image

Phytobac – do oczyszczania popłuczyn z pozostałości ŚOR.

FOTO: fot. Patrycja Bernat
image

Phytobac

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Phytobac umożliwia bezresztkową likwidację popłuczyn, które powstają po myciu opryskiwacza oraz oddzielenie od popłuczyn wody opadowej, która nie zawiera pozostałości.

Gospodarstwo Państwa Nykielów z suszą radzi sobie w następujący sposób. Standardem jest przyorywanie resztek pożniwnych, których celem jest zwiększenie zawartości substancji organicznych w glebie. Im więcej substancji organicznej, tym więcej próchnicy, a co za tym idzie poprawiona zdolność do zatrzymywania wody.

Jako poplon stosowana jest rzodkiew oleista. Charakteryzuje się ona długim, palowym systemem korzeniowym. Taki poplon poprawia znacznie stosunki wodno-powietrzne oraz przepuszczanie i przyjmowanie wody w trakcie ulewnych deszczy. W gospodarstwie uruchomione jest nawadnianie, optymalizowane dzięki aplikacji FieldView Prime. Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych dostarcza ona gospodarzowi informacji co do tego, które części pola wymagają nawodnienia.

Marchew premium, marchew na kostkę

Po prezentacji na gospodarstwie, goście spotkania mieli okazję uczestniczyć w drugiej części spotkania w Warzywniczej Stacji Doświadczalnej Bayer, która zlokalizowana jest u Państwa Kapustów w miejscowości Bedlno. Na powierzchni około 2 hektarów od 8 lat prowadzone są między innymi doświadczenia rejestracyjne. Spotkanie głównie skupione było na analizowaniu odmian marchwi. W trakcie eventu była możliwość obejrzenia zebranej z pola cebuli, czy zobaczenia poletek z odmianami truskawek oraz słonecznika.

image

Pole słonecznika w gospodarstwie

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Na temat odmian cebuli, które posiada firma Seminis, wypowiadał się Mariusz Kąkol.

image

Mariusz Kąkol

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Oferta odmian cebuli Seminis:

Poza standardami pod obieranie, jak SV4774NW oraz do długiego przechowywania SV3557ND, zwrócić uwagę należy na dwie mocne odmiany:

- Rockito – jest to odmiana twarda, średnio-późna cebula do długiego przechowywania. Odmiana w typie Rijnsburger charakteryzuje się doskonałą jakością łuski, dzięki której można ją przechowywać na wysokich pryzmach nawet do czerwca następnego roku. Kaliber to od 50 do 70 mm, wysoki plon handlowy. Do sprzedaży w łusce, na worek lub jako towar wysokiej jakości.

- Saddleback – to nowość w odmianach cebuli. Mieszaniec w typie amerykańskim. Jego najważniejsze cechy to wczesność, która pozwala na szybką sprzedaż oraz bardzo dobrej jakości łuska handlowa, która umożliwia krótkie przechowywanie. Kaliber plus 60 mm, mocny system korzeniowy, dzięki któremu złagodzone są stresy związane z niedoborem wody.

image

Prezentacja odmian cebuli Seminis

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Oferta Seminis odmian marchwi:

O odmianach marchwi od firmy Seminis opowiadał Piotr Dutkowski.

image

Piotr Dutkowski

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Piotr Dutkowski zaprezentował odmiany marchwi z przeznaczeniem na świeży rynek i do produkcji konwencjonalnej oraz do produkcji ekologicznej.

Odmiana Caribou - nowość w katalogu Seminis. Okres wegetacji tej marchwi to czas około 120 – 130 dni. Charakteryzuje się długim cylindrycznym korzeniem, osiągającym około 21 cm. Pod kątem doboru stanowiska jest to odmiana uniwersalna. Co ważne roślina posiada ciemnozieloną, wzniesioną nać co daje możliwość opóźnienia zbioru i przetrzymania marchwi dłużej na polu bez utraty jakości towaru.

Kolejną prezentowaną odmianą była marchew Carlano, która cieszy się mocnym zainteresowaniem w segmencie ekologicznym. Jest to marchew w typie nantejskim. Okres wegetacji wynosi około 130 dni. Korzeń o długości 22 cm i średnicy 3,5 cm. Carlano charakteryzuje się bardzo zdrową nacią, która dodatkowo szybko się regeneruje i odrasta.

image

Marchew odmiana Carlano

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Dodatkowo na polu znajdowały się takie odmiany jak:

- Orangeblaze – odmiana skierowana głównie do przemysłu. Wysoki potencjał plonowania. Polecana do przemysłu na tzw. kostkę i słupki. Nadaje się na wczesny wysiew wiosenny. Korzeń jest długi o bardzo dobrym wybarwieniu. Korzenie osiągają długość nawet ponad 30 cm.

image

Marchew odmiana Orangeblaze

FOTO: fot. Patrycja Bernat

- Carvora – wczesna marchew o wysokim potencjale plonowania. Na ryneczki na pęczki i świeży rynek.

image

Marchew odmiana Carvora

FOTO: fot. Patrycja Bernat

- Belveta F1– Odmiana charakteryzująca się bardzo dużą zawartością Beta-karotenu oraz obniżonym poziomem kumulacji azotanów, przez co idealnie nadaje się do produkcji zdrowej żywności na tzw. baby food czy soki premium. Korzeń jest odporny na pękanie, a jego długość osiąga mniej więcej od 21 do 25 cm.

Zrównoważona ochrona marchwi to jeden z programów firmy Bayer

O ochronie marchwi opowiedział Radosław Suchorzewski, który omówił szczegółowo zastosowany i zaprezentowany program.

image

Radosław Suchorzewski

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Do ochrony marchwi Bayer oferuje szerokie portfolio produktowe począwszy od nematocydu – Velum Prime, poprzez herbicydy Bandur 600 SC, Sencor Liquid, fungicydy Zato 50 WG, Luna Experience 400 SC, insektycydy Decis  Mega 50 EW, oraz wyjątkowy produkt jakim jest Movento 100 SC.

Paletę konwencjonalnych produktów uzupełniają rozwiązania biologiczne:

 • fungicyd Serenade ASO;
 • insektycyd Fitter.
image

Program ochrony marchwi Bayer

FOTO: fot. Patrycja Bernat

W oparciu o takie portfolio produktowe firma Bayer oferuje trzy programy ochrony: zrównoważony, który testowany jest w Stacji Doświadczalnej w Bedlnie, konwencjonalny i dla upraw ekologicznych.

 

Bernat Patrycja

19. czerwiec 2024 23:07