StoryEditorZłoto Gardenii

Kto zdobył Złoty Medal Grupy MTP Targów Gardenia 2022?

Sąd konkursowy wyłonił 10 laureatów nagrody Złoty Medal Grupy MTP Targów Gardenia 2022. Oto kilku wybranych zwycięzców.

Anielskie Ogrody Sferyczne

Kamila i Bogdan Kasperscy za Anielskie Ogrody Sferyczne. To geokopuły, stwarzające bardzo dobre warunki do ekologicznej uprawy roślin pod osłonami – równomiernie oświetlone i z ciepłą poduszką powietrzną.

Anielskie Ogrody to projekt utworzenia od podstaw rodzinnego gospodarstwa ekologicznego, ale również edukacja ekologiczna.

image

Anielskie Ogrody Sferyczne

FOTO: fot. Firmowe

– Nasza ekologia realizowana jest w oparciu na bioróżnorodności i elementach permakultury. Dlatego stosujemy różne techniki upraw, szczególnie no dig, czyli bez przekopywania ziemi oraz różne metody ściółkowania. Na przykład warzywa rosną na górkach i wałach permakulturowych, na rabatach wyniesionych i zagłębionych. Zajmujemy się metodami uzyskania dużej ilości próchnicy w glebie oraz budowaniem bogatego profilu glebowego – mówią o swoich działaniach gospodarze.

Bób Rambos

Firma PlantiCo – Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki Sp. z o.o. za odmianę bobu Rambos (hodowla Spójnia Nochowo). Jest to odmiana wczesna (ok. 95 dni), plenna, przydatna do konserwowania, mrożenia i bezpośredniego spożycia. Strąki bardzo długie, szerokie, słabo wygięte. Liczba nasion w strąku 3–5 szt. Na kilogram świeżych nasion przypada ich ok. 260 szt. Masa tysiąca świeżych nasion często przekracza 4 kg (zależnie od warunków agrometeorologicznych). Wyróżnia się bardzo dużymi, jasnozielonymi nasionami, z jasnym znaczkiem.

image

Bób Rambos

FOTO: fot. Firmowe

Biodegradowalna folia ściółkująca

Agrimpex Sp. z o.o. za folię ściółkującą biodegradowalną i kompostowalną w glebie. Folia do ściółkowania jest wytworzona z ecovio®*. W naturalny sposób przeciwdziała rozwojowi chwastów, wzmacnia system korzeniowy (podwyższając temperaturę gleby) roślin, jednocześnie zapobiegając utracie wody. Po wymieszaniu z ziemią ulega całkowitej biodegradacji. Polecana do upraw ekologicznych. Dostępna szerokość 1 m lub 1,6 m, długość 10 lub 20 m.

Ogród deszczowy

Styrobud-Górno Piotr Radomski za ogród deszczowy, służący do tymczasowego zatrzymywania i oczyszczania wody deszczowej spływającej z dachów. Ogród deszczowy w warzywniku to rozwiązanie, które możemy zastosować tuż przy budynku. Woda opadowa z dachu doprowadzona przez rynnę zasila ogród deszczowy, oczyszczający spływającą wodę. Warzywniki są to skrzynie, składające się z betonowych modułów. Dzięki modułowej budowie można stworzyć instalację o dowolnej długości i szerokości, która zatrzyma wodę w miejscu opadu. Każde działanie powodujące retencję wody ma znaczenie kluczowe, zwłaszcza w nowoczesnych gospodarstwach, o dużej powierzchni zadaszonej i wybetonowanej.

Styrobud-Górno, działający już ponad 10 lat, jest producentem wyrobów z betonu. Oferta firmy obejmuje betonowe rabaty warzywne, grille, wędzarnie, galanterię ogrodową: donice, figury, fontanny, kolumny architektoniczne, tralki oraz ogrodzenia dwustronne.

{embed-gallery-1_class}{embed-gallery-1}87449{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}87450{/embed-gallery-1}{/embed-gallery-1_class}

Pakiet deszczowy BOLT 3000 D z pompą

Marseplast Sp. z o.o. za pakiet deszczowy BOLT 3000 D z pompą, służący do magazynowania i wykorzystania zgromadzonej wody deszczowej. W skład pakietu wchodzą:

  • zbiornik 3000 litrów,
  • pokrywa z punktem poboru wody,
  • sito podczyszczające wodę deszczową,
  • węże i szybkozłączki do podpięcia pompy oraz systemu węży ogrodowych (automatyczna pompa do wody deszczowej firmy Gardena).
  • Kształt zbiornika – jego niewielka wysokość – stanowi ułatwienie podczas prac montażowych.
image

Pakiet deszczowy BOLT 3000 D z pompą

FOTO: fot. Firmowe

Marseplast ma już trzydziestoletnie doświadczenie w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych metodą wtrysku. Stosowane tu formowanie rotacyjne jest jedną z technologii przetwórstwa tworzyw termoplastycznych, doskonale pasującą do produkcji dużych detali, pustych w środku, m.in. zbiorników rolniczych (np. opryskiwaczy), wodno-kanalizacyjnych, systemów drenażowych, zbiorników oczyszczalni ścieków, separatorów itd.

Ładowarka Avant 645i

Firma Serafin Maszyny – dystrybutor Avant Tecno – za urządzenie wielofunkcyjne Avant 645i, najmocniejszą ładowarkę w swojej kategorii wagowej. Jej innowacyjność polega na zachowaniu kompaktowych wymiarów serii 600 i zwiększeniu mocy z 26 do 44 KM. Wysokoprężny silnik Kubota V1505CRT, zgodny z normą Stage V, zapewnia odpowiednią moc i moment obrotowy do prac, które wymagają dużej siły pociągowej i dużej prędkości. Maksymalny przepływ oleju hydraulicznego wynosi 75 l/min, co jest unikalne dla ładowarek tej wielkości. Dzięki temu nowy model może obsługiwać ponad 200 wymiennych narzędzi Avant. Niska masa własna (1620 kg) ładowarki ułatwia jej transport.

Długość teleskopu wynosi 600 mm, a maksymalna wysokość podnoszenia to 2,84 m do sworznia zawiasu płyty mocującej. Umożliwia to np. załadunek na samochody ciężarowe i rozładunek ładunków z wysokości. Hydrauliczny system samopoziomowania wysięgnika automatycznie utrzymuje ładunek w pozycji poziomej, gdy wysięgnik jest podnoszony i opuszczany.

image

Ładowarka Avant 645i

FOTO: fot. Firmowe

Operator, siedzący na przednim podwoziu, ma doskonały widok na osprzęt i obszar roboczy. Nisko położony środek ciężkości wraz ze sztywnym przegubem, który nie kołysze się na boki, zwiększa stabilność i zapewnia większe obciążenie wywracające.

 

Katarzyna Wójcik

fot. firmowe

29. maj 2024 16:35