StoryEditorKONIECZNIE ZAPISZ DATĘ

Trzydniowe obchody Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

04.01.2023., 10:03h

Ważna data do zapisania! Trzydniowe obchody, atrakcje dla rolników, mieszkańców wsi czy miast to opis Krajowych Dni Pola Sielinko 2023, organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Kiedy się odbędzie? Co czeka na uczestników?

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu odbędą się w dniach od 3 do 5 czerwca 2023 roku w Sielinku, koło Opalenicy.

Krajowe Dni Pola to wyjątkowa impreza, która przyciągnie do Sielinka środowisko i branżę rolniczą z całej Polski. To zarówno szansa, by na własne oczy i na żywo przekonać się jak wygląda nowoczesne rolnictwo, ale również lepiej poznać tradycje polskiej wsi oraz kulturę Wielkopolski. To dla nas niezwykła szansa, by zaprezentować dokonania Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, ale jednocześnie ogromne wyzwanie, któremu chcemy podołać – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Patronatem honorowym wydarzenie objął między innymi:

 • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk,
 • Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński,
 • Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak,
 • Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

– To dla nas zaszczyt, że nasze wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi przez tak znamienite osoby oraz instytucje. Świadczy to zarówno o znaczeniu Krajowych Dni Pola, ale również pokazuje, że jest to wydarzenie o skali nie tylko regionalnej, lecz ogólnopolskiej – mówi Jacek Sommerfeld.

Chociaż organizatorem Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, to wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia głównych partnerów takich jak Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.

– Bez wsparcia naszych partnerów nie bylibyśmy w stanie sami zorganizować Krajowych Dni Pola w takim formacie, w jakim chcemy. Pomoc ze strony instytucji, z którymi dobrze współpracujemy od lat, jest nieoceniona – mówi Jacek Sommerfeld.

W imprezie uczestniczyć będą również: Centrum Doradztwa Rolniczego, wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolska Izba Rolnicza, ale także samorządy takie jak powiat grodziski (oraz gminy Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Wielichowo i Granowo) czy powiat nowotomyski (w tym gminy Nowy Tomyśl, Opalenica i Miedzichowo).

Ponadto, Krajowe Dni Pola będą także jednym z elementów obchodów 100-lecia państwowego doradztwa rolniczego w Polsce, które przypada w 2023 roku.

Co czeka na uczestników podczas trzech dni Krajowych Dni Pola Sielinko 2023?

Przez cały weekend odwiedzający będą moli zapoznać się między innymi odmianami uprawianymi na poletkach demonstracyjnych WODR, zapoznać się z najnowszą ofertą firm związanych z branżą rolniczą.

W czasie targów w Sielinku odbędzie się również wystawa zwierząt hodowlanych.

Cały teren wydarzenia podzielony będzie na kilka stref tematycznych:

 • Strefa poletek demonstracyjnych,
 • Strefa Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych,
 • Strefa Wielkopolskich Targów Rolniczych,
 • Strefa Innowacje i nauka praktyce,
 • Strefa rozwoju obszarów wiejskich,
 • Strefa ogrodnicza,
 • Strefa energii dla rolnictwa.

Do tego dochodzą jeszcze między innymi inne elementy takie jak aleja pszczelarska, aleja targowa czy aleja poświęcona wielkopolskim samorządom.

– Zależy nam na tym, by poprzez utworzenie różnorodnych stref tematycznych, zaprezentować odwiedzającym różnorodną tematykę oraz bogatą ofertę tak, by każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie – wyjaśnia dyrektor Jacek Sommerfeld.

Specjalny dzień dla uczestników

5 czerwca to specjalny dzień, który w całości poświęcony ma zostać uczniom szkół związanych z rolnictwem.

– Młode pokolenie jest naszą przyszłością, dlatego udział uczniów w takich wydarzeniach jest bardzo cenny – nie ma wątpliwości Jacek Sommerfeld.

Obchodom głównym Krajowych Dni Pola będą towarzyszyły rozmaite imprezy w całej Polsce, które będą się odbywały od kwietnia do października. Ponadto, tuż przed obchodami głównymi, 1 oraz 2 czerwca, odbędą się pokazy polowe w Słupi Wielkiej oraz Winnej Górze.

 

opr. na pods. informacji prasowej

22. maj 2024 12:49