StoryEditorEkologiczne "PROSTO Z POLA"

Z cyklu "PROSTO Z POLA" - gospodarstwo w Kiniowie, w którym uprawia się warzywa z produkcją na kiszonki

22.12.2022., 13:00h
W Kinowie Piotr Król wraz z rodziną od 17 lat uprawia warzywa metodami ekologicznymi. Jego sztandarowym produktem są kiszonki. Jakie odmiany wybiera?

– Impulsem do rozpoczęcia ekologicznej produkcji były względy zdrowotne – mówi Piotr Król. – Chcieliśmy zacząć produkować zdrową żywność, mieliśmy wtedy 15 ha i postawiliśmy na warzywa. Początki były trudne, rynek dopiero się rozwijał. Ale upór i konsekwencja doprowadziły nas do tego miejsca. Obecnie mamy 8 ha warzyw i markę znaną w całym województwie.

image

Pole kapusty pod koniec września.

FOTO: fot. Szyperek

Smaczne i zdrowe - odmiany z hodowli PNOS, MoravoSeed i ZKI

– W ekologii od lat uprawiamy odmiany hodowli PNOS, MoravoSeed, ZKI – kontynuuje gospodarz. – Jakościowo są bardzo dobre, nasiona dobrze wschodzą, mają wysokie odporności oraz są plenne. Uważam, że sprawdzają się niejednokrotnie lepiej niż zachodnich firm, a ich cena jest sporo niższa. Dla mnie to kryterium jest ważne. Poza tym kapusta czy ogórki są bardzo smaczne. Klienci chwalą moje produkty. Smakiem zdobyłem klientów.

Jakie odmiany do kiszenia?

Warzywa w gospodarstwie Króla są głównie przetwarzane. Oprócz tradycyjnych kiszonek sprzedaje też sok z kiszonych warzyw. W przypadku kapust i ogórka ważna jest przydatność do kiszenia.

image

Sok z kiszonych warzyw.

FOTO: fot. Szyperek
  • Z marchwi uprawia Knotę, Afalon oraz Berkos i Berlikę w typie berlikum. To bardzo smaczne odmiany, które wykorzystuje do produkcji kiszonek.
  • Oprócz nich ma jeszcze czosnek Harnaś sadzony jesienią,
  • burak ćwikłowy Wodan i Bona,
  • pietruszkę Ołomuńcka i seler Albin oraz Asterix.
image

Marion ze zbioru pod koniec września.

FOTO: fot. Szyperek

Gospodarze dysponują chłodnią, więc kiszenie warzyw przechowywanych odbywa się sukcesywnie aż do początku czerwca.

Aby mieć dobre kiszonki

Z ogórków wybierają odmiany Zefir i Alice oraz Brutus i pod numerem ZKI 6513.

– Wszystkie kiszę i sprzedaję jako małosolne oraz kiszone. Ogórki nie miękną podczas dłuższego przechowywania. Są twarde i chrupiące. Sekretem naszych kiszonek oprócz dobrego wsadu jest solanka kołobrzeska. Nasz ogórek kołobrzeski to regionalny produkt warzywny, wpisany na polską Listę Produktów Tradycyjnych.

image

Do kiszenia najlepiej nadaje się odmiana Zefir.

FOTO: fot. Szyperek
image
FOTO: fot. Szyperek

Kapusty - jakie odmiany wybrać do kiszenia?

Z kapust również wybierane są odmiany przydatne do kiszenia:

  • Magion - średnio późna, tolerancyjna na fuzariozę,
  • Avak - zajmuje największą powierzchnię,
  • Status -100 dni wegetacji, także do sprzedaży całych główek,
  • Albatros - późna, do bardzo długiego przechowywania.

– Obserwuję rynek i widzę, że przyjęła się odmiana jako surówkowa i oferowana jako niedokwaszona. Avak bardzo dobrze się pod tym kątem sprawdza – zachwala pan Piotr.

Zobacz także: PROSTO Z POLA - Gospodarstwa ekologiczne. Jakie odmiany sprawdzają się w tej wymagającej produkcji?[FILM]

Co o tym sezonie mówi gospodarz?

Każdy sezon to problem z ludźmi – brakuje rąk do pracy, a to podstawa ekologicznej produkcji. – Mamy dużo pielników i odchwaszczanie staramy się wykonywać, kiedy chwasty są najmniejsze. Plantacja ogórków jest nawadniana – dzięki temu oraz odpowiedniej pielęgnacji z 70 arów uzyskuję 22 tony. To dobry wynik jak na uprawę ekologiczną. Stosujemy też preparaty mikrobiologiczne EmFarma PlusTM. Do linii kroplujących ogórki trafia Humus Active oraz Polyversum WP. Stonkę zwalczamy Novodorem SC, na mszyce stosujemy SpinTor 240 SC. Wspomagamy się też gnojówką z pokrzywy (przed kwitnieniem) i wyciągiem z kwiatostanów czosnku. Kiedy w marchwi pojawiły się rolnice, ratowaliśmy uprawę preparatem firmy Biocont – LepinoxPlus.

Sprzedaż

Od lipca gospodarze dostarczają warzywa do sklepów ze zdrową żywnością w Szczecinie, Koszalinie i Kołobrzegu. Marchew, pietruszkę, seler czy cebulę pakują po pół kilograma do woreczków raszlowych. Kapusta kiszona jest pakowana do woreczków foliowych lub słoików. Ogórki sprzedają w słoikach 0,9 l. – Kupiliśmy aparat do badania zawartości azotanów, ekotester SOEKS – mówi Król. – Wykorzystujemy go również w sklepach, obrazując klientom jakość naszych warzyw.

image

Kiszenie kapusty.

FOTO: fot. Szyperek
image
FOTO: fot. Szyperek

 

Marta Szyperek

Fot. Szyperek, Wójcik

24. maj 2024 16:06