StoryEditorAktualizacja cennika

Nowy cennik Agrochem Puławy. Kolejne nawozy z niższą ceną

28.10.2022., 09:46h
Kamila SzałajKamila Szałaj
Oficjalny dystrybutor Grupy Azoty, Agrochem Puławy, opublikował z dniem 27.10.2022 nowy cennik nawozów. Tym razem, niższe ceny dotyczą nawozów wieloskładnikowych, natomiast azotowe stabilnie, ale z większą ofertą! Sprawdź nowy cennik!

Dwa tygodnie temu Grupa Azoty wznowiła produkcję nawozów. Od tego czasu spółka Agrochem Puławy już dwa razy zmieniła ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych. W porównaniu do poprzedniego zestawienia z 18 października, potaniała większość nawozów wieloskładnikowych. Natomiast azotowe utrzymały swoją cenę, ale trzeba pamiętać, że w poprzednim cenniku ich ceny były dużo niższe, średnio o 700 zł/t niż przed wstrzymaniem produkcji w sierpniu. 

Większa oferta nawozów azotowych

Najnowsze ceny nawozów azotowych Grupy Azoty przedstawiają się następująco: 

  • Saletra amonowa 34,4% PULAN – nowa cena to 3595 zł/t, więc w porównaniu z cennikiem z 18 października nie staniała nic
  • PULAN MACRO 32N – 3675 zł/t, czyli też bez zmian
  • RSM 32% – 3390 zł/t, czyli bez obniżki
  • ZAKsan – 3675 zł/t, też bez zmian
image

Cennik hurtowy nawozów azotowych

FOTO: Agrochem

W nowym cenniku pojawił się nawóz PULREA z inhibitorem ureazy w cenie 4250 zł/t. W poprzednim cenniku nie było tej pozycji. Ostatni raz Agrochem oferował ten nawóz w czerwcu w cenie 3450 zł/t, czyli o 800 zł taniej niż obecnie.

Oferta Agrochemu poszerzyła się także o Siarczan Amonu Select i Krystaliczny.

Poprzedni cennik z 18 sierpnia możesz zobaczyć TUTAJ. 

A poniżej cennik z 27 października:

Tańsze wieloskładniki!

Spadły natomiast ceny nawozów wieloskładnikowych - to co Grupa Azoty podniosła w poprzednim cenniku teraz obniżyła. Spadki są na poziomie ok. 140 zł.  Poprzedni cennik NPK Agrochem znajdziesz TUTAJ.

Oto aktualne ceny nawozów wieloskładnikowych w Agrochem Puławy:

  • POLIFOSKA 6 – 4395 zł/t, nie staniała
  • POLIFOSKA 8 – 4435 zł/t, nie staniała
  • AMOFOSKA® 4-16-18 – 2925 zł/t, czyli staniała o 140 zł  (ale poprzednio Grupa Azoty podniosła jej cenę o 150 zł/t, więc stawki wróciły do poziomów z lipca)
  • AMOFOSKA® 4-10-22 CORN – 2930 zł/t, czyli staniała o 140 zł  (ale poprzednio Grupa Azoty podniosła jej cenę o 150 zł/t, więc stawki wróciły do poziomów z lipca)
  • AMOFOSKA® 4-12-12 – 2505 zł/t, czyli staniała o 140 zł
image

Cennik hurtowy nawozów NPK

FOTO: Agrochem

Czy będą dopłaty do nawozów na wiosnę 2023? Nie dla rolników..

O uruchomienie interwencji na rynku nawozów wystąpiła dziś Krajowa Rada Izb Rolniczych. Wydaje się jednak, że resort rolnictwa nie zdecyduje się na uruchomienie dopłat do nawozów. Tym razem wsparcie dostaną producenci nawozów, co ma się przełożyć na niższe ceny dla rolników. Saletra ma kosztować ok. 3,5 tys. zł.

Na wczorajszej konferencji prasowej minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że rząd nie planuje dopłat do nawozów na wiosnę 2023 r. 

- KE wydała projekt rozporządzenia, który umożliwia dofinansowanie zakładów nawozowych. Taka pomoc jest bardziej sprawiedliwa, obiektywna i skuteczna, bo dopłaty do nawozów przy cenie 7000 zł za tonę saletry niewiele by zmieniły dla rolnika. Przymierzamy się więc do tego, aby ustabilizować ceny nawozów produkowanych przez zakłady nawozowe. Będziemy szli w kierunku stabilizacji cen i pokrywania strat zakładom nawozowym, po to by oferowały one cenę stabilną dla rolników. Pomoc dla rolników w tym momencie byłaby bardzo trudna do zrealizowania i nieadekwatna – wyjaśnił Kowalczyk.

Grupa Azoty wznowiła produkcję już we wszystkich zakładach

Grupa Azoty wznowiła produkcję 12 października. W Tarnowie ruszyła produkcja nawozów azotowych (m.in. Saletrzak 27, Saletromag 25, Saletrosan 26, Saletrosan 26 plus, Saletrosan 30, Siarczan amonu AS21 macro, Siarczan amonu AS21 select,). Wznowiono także wytwarzanie kaprolaktamu i poliamidu 6.

Natomiast w zakładach w Puławach uruchomiona została produkcja nawozów azotowych w Segmencie Agro, czyli produktów PULAN, PULAN MACRO, SALETRZAK 27N,  PULREA, PULREA+INu, RSM. W Puławach nadal w postoju pozostanie produkcja kaprolaktamu i melaminy.

W Policach produkcja nawozów nie była wstrzymana, natomiast fabryka w Kędzierzynie przywróciła produkcję w ubiegłym tygodniu. Przypomnijmy, że w Kędzierzynie Grupa Azoty produkuje RSM 28, RSM 30, RSM 32, Salmag z borem, Salmag, Salmag 20 Mg plus, ZAKsan i ZAKsan 33,5 i Salmag z siarką.

 

Z kolei Police produkują Polifoski i Polidap.

opr. na podstawie Kamila Szałaj tygodnik-rolniczy.pl

19. maj 2024 10:17