StoryEditor

Anwil - najpierw ogłosili wstrzymanie, a teraz wznowienie produkcji. Jakie ceny nawozów zaoferują?

29.08.2022., 00:00h

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen poinformował o wznowieniu produkcji nawozów i tym samym CO2 przez Anwil. Kiedy ruszą dostawy? Jakie będą ceny nawozów? 

W ubiegłym tygodniu Grupa Azoty i Anwil wstrzymały produkcję przez drogi gaz. Decyzja ta uderzyła nie tylko w rolników, ale także w branżę mięsną, mleczarską i piwowarską. Efektem ubocznym produkcji nawozów jest bowiem dwutlenek węgla i suchy lód, wykorzystywane m.in. przez mleczarnie, browary czy zakłady mięsne. Ich brak spowoduje, że branże te za chwilę przestana działać, co zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu kraju i oznaczałoby poważne kłopoty dla rolników.

Anwil wznawia produkcję nawozów. Kiedy ruszą dostawy CO2?

Rano 29.08.2022 roku PKN Orlen podjął jednak decyzję o wznowieniu produkcji nawozów przez Anwil.

- Mimo trudnych warunków na rynku gazu, ANWIL wznawia produkcję nawozów i tym samym surowego CO2. Robimy wszystko, aby ten produkt, wykorzystywany w branży medycznej oraz do produkcji żywności był dostępny na polskim rynku - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W komunikacie prasowym Obajtek dodał, że Grupa Orlen widzi olbrzymie zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej, ale też medycznej, w tym transplantologii na skroplony CO2 oraz suchy lód.

- Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce zdecydowaliśmy o uruchomieniu instalacji nawozowych, co umożliwi przywrócenie również dostaw półproduktu wytwarzanego we włocławskim zakładzie produkcyjnym - surowego CO2. Podejmiemy przy tym działania, aby ograniczenia wynikające z wysokich cen gazu miały możliwie minimalny wpływ na Grupę ORLEN – wyjaśnia Obajtek.

Spółka ANWIL umożliwi odbiór surowego CO2 w ciągu najbliższych 48 godzin.

Jakie będą ceny nawozów Anwil?

Anwil poinformował, że cena nawozów po wznowieniu produkcji będzie odzwierciedlała aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe. Jednocześnie koncern oczekuje na ustabilizownie się sytuacji na rynku gazu oraz wypracowanie rozwiązań wspierających branżę nawozową.​

Kiedy Grupa Azoty wznowi produkcje nawozów?

Teraz czekamy na decyzję o wznowieniu produkcji przez Grupę Azoty. Zapadnie ona prawdopodobnie jutro na posiedzeniu rządu. 

- Razem z ministrem aktywów państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem pracujemy nad systemem, który umożliwi wznowienie produkcji nawozów. Projekty przedstawimy na najbliższej Radzie Ministrów. Ich wdrożenie rozwiąże problemy z zaopatrzeniem w dwutlenek węgla, a rolnikom ułatwi zakup nawozów" - zapewnił Henryk Kowalczyk na Twitterze. Jednocześnie zaapelował, by nie siać paniki.

oprac. na podst. artykułu Kamili Szałaj tygodnik-rolniczy.pl
Fot: Bernat

17. czerwiec 2024 13:36