StoryEditor

Azot, potas, jod – nowość od firmy SQM

18.07.2022., 00:00h

Po kilku latach badań naukowych i prób, firma SQM wprowadza na rynki europejskie nowy produkt: Ultrasol®ine K Plus, który składa się z mieszaniny azotanu potasu z jodem.

Jod jako niezbędny składnik odżywczy roślin

Jod jest obecny wszędzie, ale tylko w niewielkich ilościach. W większości rolniczych gleb wierzchnich oraz w wodzie do nawadniania jego stężenie jest bardzo niskie i często nie jest on dostępny do pobrania przez rośliny. Przewiduje się, że niedobór jodu w roślinach powoduje straty w plonach, podobnie jak niedobór każdego innego składnika odżywczego roślin. Dla optymalnej produkcji roślinnej jod powinien być dostarczany do upraw w odpowiedniej dawce. Wspólne stosowanie jodu z saletrą potasową ułatwia rolnikom zapewnienie odpowiedniej ilości jodu w pożywce i zapobiega nadmiernemu pobraniu jodu przez liście lub owoce.

SQM, wiodący światowy producent nawozów specjalistycznych, szybko podjął działania w związku z tymi najnowszymi odkryciami. W odpowiedzi na nowe informacje podkreślające znaczenie jodu jako niezbędnego składnika odżywczego roślin, firma z siedzibą w Chile opracowała specjalistyczny nawóz z jodem dla upraw fertygowanych. Dzięki temu hodowcy mogą stosować jod jako mikroelement roślinny w formie, która jest gwarantowana jako bezpieczna i w skutecznej dawce opartej na badaniach naukowych.

Nowo wprowadzony produkt, znany pod nazwą Ultrasol®ine K Plus, łączy dwa niezbędne makroelementy roślinne - potas i azot azotanowy - z jodem. Produkt zapewnia, że są one stosowane w ściśle określonych dawkach. Ułatwia to hodowcy utrzymanie skutecznego i bezpiecznego stężenia jodu w strefie korzeniowej. W rezultacie Ultrasol®ine K Plus może zapobiegać niedoborom jodu w uprawach bez ryzyka nadmiernej aplikacji jodu. Produkt został już wszechstronnie przetestowany na całym świecie i jest poparty ponad 100 dobrze udokumentowanymi próbami z udziałem hodowców.

Doświadczenie tych hodowców potwierdziło, że jod może przynieść wyraźne korzyści - w tym poprawę:

  • Wzrostu korzeni;
  • Wzrostu roślin nadziemnych;
  • Fotosyntezy;
  • Metabolizmu azotu;
  • Tolerancji na stres abiotyczny;
  • Kwitnienia i jakości owoców z mniejszą ilością gnicia owoców i lepszą trwałością.
Po premierze, Ultrasol®ine K Plus będzie dostępny do zamówień od 18 lipca 2022 roku. W przypadku jakichkolwiek zapytań handlowych lub technicznych prosimy o kontakt z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub lokalnym autoryzowanym dystrybutorem.

Bernat Patrycja
Źródło i fot. inf. pras
29. maj 2024 18:15