StoryEditor

Bionawóz, który podbije świat? UMCS udzielił licencji na cztery wynalazki

31.05.2021., 00:00h

Wynalazki naukowców znalazły zastosowanie w praktyce rolniczej. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podpisał umowę z firmą INTERMAG oraz Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa dotyczącą udzielenia licencji na 4 patenty. Dzięki temu rolnicy będą mogli zwiększyć uprawy roślin bobowatych oraz zmniejszyć intensywność nawożenia azotowego. 

Chodzi o sposób otrzymywania i oczyszczania substancji produkowanych przez bakterie, zwanych czynnikami Nod, stanowiących składnik aktywny preparatu stymulującego wzrost roślin uprawnych. 

Komercjalizacji preparatów opartych na „czynnikach Nod” podjęła się firma INTERMAG, znany producent nawozów. To pierwsza tak duża komercjalizacja w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

- Rozmowy dotyczące komercjalizacji tego produktu trwają od dwóch lat. Mamy bardzo dobre kontakty z pracownikami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i widzimy bardzo duży potencjał w komercjalizacji tego produktu. Sami go przetestowaliśmy i potwierdziliśmy jego dużą efektywność. Jest to bardzo innowacyjne podejście do rolnictwa, wpisujące się w nowe trendy, takie jak Zielony Ład czy rolnictwo ekologiczne – powiedział Hubert Kardasz – Prezes INTERMAG.

Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu rolnicy będą mogli zwiększyć uprawy roślin bobowatych oraz zmniejszyć intensywność nawożenia azotowego. 

– Zainteresowanie naszej jednostki uprawą roślin bobowatych jest ogromne, ponieważ posiadają one wartość strategiczną. Produkcja zwierzęca polegająca na produkcji białka jest uzależniona od dostaw soi. Rynek globalny jest w tej kwestii dynamiczny – zatem polskie instytucje robią wszystko, by możliwie uniezależnić się od importu soi. Jest to trudny proces ze względu na warunki cieplne i wodne, które należy zapewnić roślinom bobowatym. Powierzchnia ich upraw jest znikoma – w skali globalnej wynosi zaledwie 0,4%. W tej sytuacji musimy podejmować działania by podnieść wydajność z hektara, albo skorzystać z innego sposobu – np. wykorzystywać omawiane dzisiaj metody wspomagania wzrostu tych roślin. Najlepiej wyhodować rodzaje odporne na różne, zmienne warunki klimatyczne - powiedział prof. Wiesław Oleszek – Dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Z kolei prof. Jerzy Wielbo z UMCS wyjaśnił, że bionawozy oparte na żywych komórkach bakteryjnych, jest dość trudno je stosować z racji tego, że mikroorganizmy muszą dotrzeć do gleby, do roślin w formie żywej. Dodał, że na glebach uprawia się liczne rośliny bobowate regularnie albo występują one w szacie roślinnej jako chwasty i to pociąga za sobą obecność mikroorganizmów. Mogą one z takimi roślinami mieć problem polegający na tym, że zazwyczaj bakterie, które są obecne w glebie i wchodzą w symbiozę z roślinami bobowatymi, niespecjalnie wiążą azot atmosferyczny. 

- Wiele lat próbowaliśmy wyizolować jakieś bardzo efektywne szczepy, ale potem stosowanie ich w warunkach praktycznych niosło za sobą niezbyt dobre rezultaty. Tu pojawił się pomysł, że może powinniśmy trochę zmienić system i sprawić, żeby rośliny mogły produkować więcej organów, które mogą być zasiedlone przez bakterie. Jeśli tych miejsc, które są możliwe do skolonizowania przez bakterie będzie więcej, to roślina na tym skorzysta. I tego tak naprawdę dotyczą nasze różne wynalazki. To są te substancje aktywne, które są zawarte w biopreparatach, które Intermag ma zamiar produkować i wprowadzać na rynek. To są pewne substancje tworzone przez komórki bakteryjne, które są hodowane w warunkach laboratoryjnych. Potem te substancje są ekstrahowane z takich hodowli i podawane roślinom w formie preparatu. I te substancje, tzw. czynniki Nod powodują, że na korzeniach roślin powstaje więcej takich specjalnych organów, które nazywają się brodawkami korzeniowymi. To te organy są zakażane przez symbiotyczne rhizobia i jeżeli tych organów na korzeniach powstanie więcej, to rośliny zostaną zasiedlone przez większą liczbę komórek bakteryjnych, co poskutkuje większą ilością zredukowanego azotu atmosferycznego, który zostanie dostarczony roślinom - wyjaśnił prof. 


Udzielenie licencji dotyczy następujących wynalazków:

  • Szczep bakterii Rhizobium leguminosarum bv. Viciae GR09 do zastosowania w otrzymywaniu bionawozu dla roślin motylkowatych oraz sposób wytwarzania tego bionawozu
  • Szczep bakterii Rhizobium leguminosarum bv. Trifolii KO17, bionawóz dla roślin motylkowatych na bazie metabolitów tego szczepu oraz sposób otrzymywania tego bionawozu
  • Sposób otrzymywania czynników Nod ze szczepu bakterii Rhizobium leguminosarum bv. Viciae GR09 znajdujących zastosowanie jako bionawóz stymulujący wzrost roślin bobowatych
  • Preparat do nawożenia roślin bobowatych
oprac. ksz
21. lipiec 2024 04:12