StoryEditor

Biostymulatory - stymulują rośliny i dochody rolnika

04.02.2022., 00:00h

Jednym z prelegentów podczas naszego styczniowego webinarium ziemniaczanego był Tomasz Harciarek, prezes firmy Agro-Sorb. Firma ta produkuje biostymulatory z wykorzystaniem tylko naturalnych aminokwasów. Jak uprawiać ziemniaki, aby zwiększyć plon? 

Jak uprawiać ziemniaki, aby zwiększyć plon?

- Trzy do czterech zabiegów aminokwasami wystarczy, aby podnieść kondycję plantacji. Dzięki złagodzeniu warunków stresowych oraz ich zapobieganiu, bo taką funkcję również mają aminokwasy, rośliny osiągają lepszą zdrowotność, dzięki czemu uzyskujemy większy, bardziej wyrównany plon – mówi Tomasz Harciarek, prezes firmy Agro-Sorb.

Co powodują biostymulatory?

  • intensywne przyrosty zielonej masy;
  • lepsze przechowywanie;
  • zawiązywanie większej ilości pąków kwiatowych;
  • właściwy wzrost i rozwój owoców;
  • zwiększenie masy korzeniowej;
  • podniesienie skuteczności środków ochrony roślin.

Stymulują rośliny i dochody rolnika 

W Skierniewicach przeprowadzone zostało badanie przez profesora Adama Wojdyła, którego celem było zbadanie skuteczności działania aminokwasów solo, aminokwasów w połączeniu z fungicydami, w zapobieganiu chorobom grzybowym. W tym przypadku patogenem był mączniak prawdziwy.

W wyniku badania stosowanie samego biostymulatora w 1% stężeniu, dawało około 72% skuteczności po 4 tygodniach, od zabiegu. Drugim wariantem było zastosowanie biostymulatora w 1% stężeniu w połączeniu z fungicydem w pełnej dawce, skuteczność ta wzrosła już do 96%.  Warto nadmienić, że przy obniżeniu o 20% dawki fungicydu, zastosowanego wraz z biostymulatorem, skuteczność ta nie spadła.

Jak stosować i jaki jest optymalny okres stosowania aminokwasów? Jaka jest skuteczność i wpływ na plon różnych odmian ziemniaka? To wszystko w filmie poniżej, zapraszamy do obejrzenia.

26. maj 2024 02:52