StoryEditor

Biostymulatory testowane w uprawie kukurydzy cukrowej

06.09.2021., 00:00h

Biostymulatory w uprawach rolniczych i warzywniczych z roku na rok zyskują coraz większe uznanie. O tym jak ich wykorzystanie wpływa na wielkość produkcji kukurydzy cukrowej mogliśmy się przekonać podczas spotkania Piknik z Kukurydzą Cukrową organizowanego przez firmę Syngenta na koniec sierpnia na plantacji pokazowej w Piołunowie. W trakcie pikniku firma Valagro zaprezentowała efekty stosowania dwóch biostymulatorów ze swojej oferty.

Zwiększenie plonu i poprawa jego jakości

Pierwszym z proponowanych produktów był Megafol. Jest to roślinny biostymulator o funkcji przeciwstresowej i aktywatora wzrostu. W jego skład wchodzą aminokwasy i proteiny, betainy, witaminy i czynniki wzrostu.

1. Aminokwasy są biologicznymi związkami, które stanowią materiał budulcowy białek. One z kolei są podstawowym składnikiem komórek roślinnych i zwierzęcych
2. Betainy – związki amoniowe, pochodne aminokwasów. Odgrywają znaczącą rolę w reakcji roślin na czynniki stresowe
3. Witaminy – związki organiczne, które regulują metabolizm komórek i tkanek
4. Czynniki wzrostu – w tym produkcie, oznaczają naturalne hormony roślinne (auksyny, gibereliny, cytokininy), które regulują procesy wzrostu, różnicowania i rozwoju roślin.

Megafol stosuje się dolistnie w uprawie owoców (winorośle, jabłonie, brzoskwinie, truskawki, grusze, czereśnie i inne jagodowe), warzywa (pomidor, papryka, cukinie, bakłażany, ogórki, sałata, kapusta, kalafior) przemysłowe (tytoń, buraki cukrowe) i polowe (pszenica, jęczmień, pszenżyto, kukurydza, rzepak, ziemniaki i soja). Dawkowanie zależne jest od uprawy i wynosi od 1 do 3 litrów na hektar.

Zwiększenie rentowności upraw polowych

Drugi z produktów to Yleldon, nowość w palecie produktów firmy Valagro. Biostymulator oparty o wyciągi z roślin komosowatych, traw i alg morskich. Wpływa na fotosyntezę i skrócenie cyklu uprawy, oraz żywotność i zdrowotność roślin. Kompatybilny z innymi środkami przeznaczonymi do oprysków.

Stosuje się go dolistnie. W rzepaku, w fazie kwitnienia luba opadania płatków, w zbożach w fazie liścia flagowego, w kukurydzy w fazie 6-8 liści. We wszystkich roślinach stosuje się 1 zabieg w dawce 2 litry na hektar. Efektem stosowania jest wsparcie podziałów komórkowych, wspomaganie transportu cukrów i składników pokarmowych, optymalizacja zwrotu poniesionych nakładów i ostatecznie zwiększenie plonu.

Na kolekcji odmian Syngenty w Piołunowie, zastosowano Yleldon w dawce 2 litry na hektar gdy kukurydza miała 6-8 liści.

16. lipiec 2024 17:16