StoryEditor

Burze z gradem. Sprawdź, dla których województw wydane jest ostrzeżenie

19.08.2022., 00:00h

IMGW wydało ostrzeżenia, w których informuje o burzach z gradem. Sprawdź które województwa objęte są alertem I stopnia.

Jaka pogoda czeka nas w weekend? Wszystko wskazuje na to, że nie nacieszymy się słońcem. W wielu miejscach Polski spadnie deszcz. Prognozowane są również burze i wysokie zachmurzenie.

Piątek pod znakiem upału i silnego wiatru

Fala upałów będzie nam towarzyszyła jeszcze na początku weekendu. Minimalna temperatura w kraju wyniesie od 16°C do 21°C. Na zachodzie termometry wskażą od 21°C. W Wielkopolsce, centrum i na wschodzie temperatury osiągną od 25°C do 32°C. Prognozowane są przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie może spaść grad. Większej części dnia będzie towarzyszył wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, w centrum i na zachodzie północno zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru osiągną 85 km/h.

W województwach:

  • pomorskim;
  • zachodniopomorskim;
  • kujawsko-pomorskim;
  • wielkopolskim;
  • lubuskim;
  • łódzkim;
  • opolskim i dolnośląskim obowiązywało będzie zagrożenie I stopnia przed burzami z opadami deszczu oraz ostrzeżenie II stopnia przed upałami w niemal całej Polsce.

Grad i wiatr do 75 km/h

W sobotę w całym kraju prognozowane są opady deszczu, którym będą towarzyszyły burze i zachmurzenie. Temperatura minimalna wyniesie od 13°C-18°C, natomiast na północnym wschodzie termometry wskażą ok. 19°C. 18°C. Najwyższych temperatur mogą spodziewać się mieszkańcy zachodniej i północno-wschodniej części Polski od 25°C do 30°C. W górach 16°C. Opadom deszczu i burzom będzie towarzyszył wiatr północno-zachodni i zachodni, którego porywy mogą osiągnąć do 75 km/h. IMGW wydało alert I stopnia przed wystąpieniem burz z gradem w całej Polsce poza województwami zachodniopomorskim i lubuskim. Ostrzeżenie II stopnia przed upałami nadal będzie obowiązywało w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

Niedziela deszczowa i pochmurna

Niekorzystne warunki pogodowe najbardziej odczują mieszkańcy Podhala, gdzie temperatura osiągnie 10°C. W nocy na południowym wschodzie prognozowane jest wystąpienie mgły, ograniczającej widoczność do 300 m. W całym kraju możemy spodziewać się dużego, narastającego zachmurzenia, które ustąpi po pojawieniu się deszczu. Najniższa temperatura wskazana przez termometry wyniesie 12°C, a najwyższa 28°C. Chłodniej będzie na południowym wschodzie, tam termometry wskażą od 18°C do 22°C oraz nad morzem od 21°C do 25°C. Wiatr zmienny i słaby, przeważnie z kierunków północnych. Ostrzeżenie I stopnia przed burzami z silnymi opadami deszczu zostało wydane dla woj. lubelskiego (częściowo), podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.

Alert I stopnia przed burzami z gradem obowiązywał będzie w części woj. pomorskiego oraz w woj. lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ostrzeżenie przed upałami II stopnia będzie obowiązywało jedynie w woj. podlaskim, części woj. warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

oprac. Justyna Czupryniak
źródło: IMGW
Fot: envatoelements

15. lipiec 2024 10:09