StoryEditor

Cebula perfekcyjnie chroniona

03.03.2022., 00:00h

24 marca 2022 r. odbyło się seminarium cebulowe, organizowanie wspólnie z firmą Greenyard Frozen Poland. Spotkanie odbyło się w sali w Wiejskim Domu Kultury w miejscowości Unisław.

W trakcie seminarium zostało poruszone wiele tematów takich jak, co w zamian za wycofane substancje? Czy zdecydować się na nawadnianie kropelkowe, jaką odmianę wybrać i jakie nawożenie?


Cebula perfekcyjnie chroniona, tak Piotr Borczyński z KPODR w Minikowie zatytułował swoje wystąpienie dla dostawców cebulowego surowca do przetwórni Greenyard. Jak stosować Wing-P, w jakiej fazie lepiej wykorzystać Stomp Aqua? Jaki adiuwant wybrać?
Piotr Borczyński podjął również temat terminu pojawu stemhylium na plantacjach cebuli. – Niektórzy fachowcy dowodzą późniejszych terminów, ale ja obserwuję pierwsze jego objawy już pod koniec pierwszej dekady maja – przekonywał pan Piotr.

Maszyna do obierania
Bartosz Wiśniewski z firmy Golden Machine, przedstawił działanie maszyny do obierania cebuli. Jest to produkt konkurencyjny cenowo.

Cebule od PNOS i MoravoSeed
Dariusz Kacprzak zaprezentował odmiany cebuli z hodowli MoravoSeed.

RolSpec i cebule
Firma RolSpec oferuje m.in. cebule z hodowli Cora Seeds. – Nic więc dziwnego, że mają sporo krwi włoskiej – mówił Marcin Wieczyński – a ta decyduje o mocnym systemie korzeniowym i takiej też łusce, sprzyjającej długiemu przechowywaniu.

Cebule od Bejo
Firma Bejo oferuje nasiona cebuli standardowe, precyzyjne, precyzyjne podkiełkowane oraz dymkę Łukasz Dulęba zapowiedział przyszłosezonową ofertę Bejo, w której znajdą się nie tylko nasiona cebuli, ale również dymka w technologii B-Mox.

Propozycje Cosmocel
Karol Majchrowski omówił działanie preparatu MiteMine, który jest promotorem naturalnej obrony roślin. Doświadczenia pokazują dużą skuteczność MiteMine w zwalczaniu wciornastka tytoniowca, mszycy kapuścianej, mączlika warzywnego, tantnisia krzyżowiaczka.

– Literatura podaje, że jest około 17 rodzajów bakterii bytujących na szczypiorze – mówił Artur Śliz – manager ds. produktów ogrodniczych firmy Osadkowski.
Próbą rozwiązania problemu jest IonBlue – preparat miedziowy (5,1% Cu i 5% S) inny niż pozostałe na rynku.

Biostumulacja z Agro-Sorb
Rola aminokwasów podanych do liści nie ogranicza się do szybkiego dostarczenia „azotowego półproduktu”, ale okazuje się, że jest znacznie szersza. Aminokwasy są też łatwo rozpoznawanym przez rośliny nośnikiem innych składników pokarmowych.

Bioagris dla cebuli
Jakub Głowacki rekomendował dolistne nawożenie azotowe cebuli, używając formy NH2, zawartej w produkcie NHCa Delta. U progu sezonu w kontekście zagrożenia fuzaryjnym różowieniem korzeni, warto pamiętać o preparacie Polyversum WP.

Nawadnianie cebuli z Rivulis
Krzysztof Tułecki przedstawił wyniki porównania plonu cebuli odmiany Barbaro nawadnianej deszczownią i kroplowo. Wynik był lepszy przy nawadnianiu kroplowym o 40%.

opr. BP/KW
Bądźcie na bieżąco, w kolejnych dniach pojawią się wywiady z naszymi prelegentami, oraz pełen artykuł w  kwietniowym wydaniu Warzywa i Owoce Miękkie.

26. maj 2024 02:53