StoryEditor

Coraz większa niepewność na światowych rynkach

06.04.2022., 00:00h

Agresja militarna wywołana przez Rosję w Ukrainie, mocno wpłynęła na światowe rynki rolne. Unia Europejska jest w dużym stopniu samowystarczalna, jeżeli chodzi o kwestie żywności. Niemniej jednak obawy rodzi przystępność cenowa, która uzależniona jest od tendencji inflacyjnej oraz cen rynkowych.

Światowe rynki rolne borykają się aktualnie z coraz to większą niepewnością co do przyszłej dostępności zbóż, nasion oleistych czy spadku popytu na jabłka.

5 kwietnia 2022 r. Komisja Europejska opublikowała wiosenną edycję raportu perspektyw krótkoterminowych na 2022 r. Jest to szczegółowy przegląd trendów i perspektyw dla sektora rolno-spożywczego.

Zwiększenie produkcji roślin uprawnych w UE

Zwiększenie powierzchni siewu kukurydzy, słoneczników i roślin wysokobiałkowych ma być umożliwione rolnikom dzięki proponowanym środkom. Prognozuje się, że zbiory w 2022 r. mogą być bardzo dobre, pod warunkiem dobrych warunków pogodowych.
Ceny nasion oleistych z samym początkiem rosyjskiej inwazji gwałtownie wzrosły. Natomiast ceny nasion słonecznika oraz rzepaku osiągnęły 1000 euro/t.
Szacuje się, że w tym roku produkcja nasion oleistych wzrośnie o 6,5%, co da 30,2 mln ton.

Produkcja cukru

Produkcja buraków cukrowych we Francji, która odnotowała gwałtowne odbicie, oznacza, że produkcja cukru w Unii Europejskiej wzrośnie, aż o 14% do 16,6 mln ton.

Jabłka i pomarańcze

Uprawa specjalistyczna taka jak produkcja oliwy z oliwek może osiągnąć 2,3 mln ton, rosnąc o 10% rok do roku. Przez wzrost kosztów nakładów, pakowania czy transportu, oraz większy popyt na oliwę z oliwek, powoduje zastępowanie nią innych olejów roślinnych, które obecnie doświadczają wzrostu cen. Może to spowodować wzrost konsumpcji nawet o 7%.
Na wysokim poziomie utrzymuje się produkcja jabłek - 12 mln tonWzrost udziału jabłek poddawanych przetwórstwu, spowodowany jest zmniejszeniem eksportu świeżego towaru, oraz wysokimi zapasami.
O 30% zwiększy się produkcja pomarańczy do przetwórstwa. Świeżych pozostaje na stałym poziomie. Całkowita produkcja ma wzrosnąć o około 4,4%, dając 6,6 mln ton.

Patrycja Bernat
Źródło: ec.europa.eu
Fot: envatoelements

21. czerwiec 2024 23:45