StoryEditor

Czas na dochód gwarantowany dla każdego mieszkańca? 1 300 złotych na rękę!

15.09.2022., 00:00h

India, Finlandia i Niemcy, to pierwsze kraje, w których realizowany był lub jest właśnie, pilotażowy program dochodu gwarantowanego dla mieszkańców. Czy nad Wisłą podobny zostanie wdrożony? Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza proponuje mieszkańcom 1 300 złotych na rękę. Czy projekt doczeka się realizacji?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to oczywiście nic innego jak równa dla wszystkich, stała kwota wypłacana co miesiąc każdemu obywatelowi, bez względu na jego sytuację materialną, która miałaby zaspokoić jego podstawowe potrzeby. Opinie na ten temat są i będą podzielone. Zwolennicy widzą w tym szansę na zmniejszenie nierówności społecznych i aktywizację zawodową. Przeciwnicy z kolei krytykują chociażby wysokie koszty tego przedsięwzięcia.

Testy z dochodem gwarantowanym: India, Finlandia

Program testowy – jak podaje TOK FM – był prowadzony chociażby w Indiach w latach 2011-2012 i objął swym zasięgiem 5 tys. mieszkańców z ośmiu wsi. Jak czytamy, zaobserwowano wówczas wiele pozytywnych zmian

– Poprawiła się higiena i zdrowie, mieszkańcy lepiej się odżywiali: częściej jedli warzywa, owoce i mięso, spadło spożycie alkoholu, a to punkt, którego obawiano się wprowadzając pilotaż – podaje portal. 

W Finlandii program pilotażowy obejmujący grupę 2 tys. losowo wybranych bezrobotnych realizowany był z kolei w latach 2017-2018. Jak analizował później prof. Guy Standing z Uniwersytetu Londyńskiego, w badanej grupie zaobserwowano poprawę zdrowia i wyższy odsetek zatrudnienia niż w grupie kontrolnej, czyli niemal identycznej, z tą różnicą, że jej przedstawiciele nie otrzymywali darmowego wynagrodzenia.

Niemcy: 1,2 tys. EUR dla wybrańców 

W czerwcu ubiegłego roku ruszył 3-letni pilotaż w Niemczech, a jego uczestnicy otrzymują co miesiąc 1,2 tys. euro

– To badanie jest wielką szansą na to, by towarzyszącą nam od lat teoretyczną debatę o bezwarunkowym dochodzie podstawowym przełożyć na rzeczywistość socjalną – ocenił cytowany przez TOK FM Juergen Schupp, ekspert Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych w Berlinie.

Warto też w tym miejscu wspomnieć, że w drodze referendum zdecydowana większość Szwajcarów (78%) opowiedziała się przeciwko temu programowi.
Dochód podstawowy w Polsce? Gdzie ruszy projekt pilotażowy? Przeczytasz TUTAJ
fot.: Pixabay
22. maj 2024 09:30