StoryEditor

Czeka nas silny mróz! IMGW wydał alert

11.01.2021., 00:00h

W trzech województwach obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem i mrozem. W najbliższych dniach należy spodziewać się także oblodzenia na terenie niemal całego kraju. Mogą wystąpić również intensywne opady śniegu z pokrywą śnieżną do 5 cm. 

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najbliższych trzech dniach można spodziewać się ciężkich warunków w niektórych regionach kraju. 

W poniedziałek należy spodziewać się bardzo niskich temperatur. Alert przed silnym mrozem obowiązuje od dzisiaj do wtorku do godz. 7.30 dla woj. śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego.

Z prognozy pogody IMGW wynika, że w nocy z poniedziałku na wtorek na południu kraju temperatura minimalna może spaść miejscami do -10°C, a w kotlinach górskich Karpat nawet do -18°C.

Dla tych samych regionów we wtorek obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem.  We wtorek i środę możliwe jest także wystąpienie oblodzenia w 14 z 16 województw.
Jak przewidują synoptycy IMGW, w tym tygodniu należy spodziewać się coraz bardziej zimowej aury. 

– Dominować będą opady śniegu, okresami intensywniejsze, a temperatura będzie coraz niższa, choć już na początku tygodnia w kotlinach karpackich spadać będzie nawet do -18°C. Chłodne powietrze, które zacznie napływać nad Polskę w drugiej połowie tygodnia pochodzić będzie znad północnej Rosji – podaje Instytut.


Prognoza pogody na najbliższe dni


W poniedziałek na południu Polski dominować będzie słońce, natomiast północna części kraju znajdzie się pod wpływem niżu przez co będzie utrzymywać się tutaj duże zachmurzenie oraz możliwe są opady śniegu, a nad morzem także deszczu ze śniegiem. 

W ciągu dnia temperatura od -3°C w obszarach podgórskich do +3°C nad morzem. Wiatr będzie słaby, jedynie na północy umiarkowany i porywisty.

Noc z poniedziałku na wtorek będzie mroźna, zwłaszcza na południu kraju, gdzie termometry będą znów pokazywać około -10°C, a w kotlinach górskich Karpat nawet -18°C. 

We wtorek pogoda w Polsce będzie dość gwałtownie się zmieniać za sprawą nasuwającego się od północnego zachodu dość głębokiego niżu. W związku z tym,  słonecznie będzie jedynie na południowym wschodzie kraju, a w pozostałej części Polski będzie wzrastać zachmurzenie. Pojawią się opady śniegu, na zachodzie również deszczu ze śniegiem, a lokalnie nie można wykluczyć również marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Miejscami pokrywa śnieżna może wynieść nawet 5 centymetrów. 

W ciągu dnia temperatury od -2°C na północnym wschodzie i Podhalu do +3°C na Podkarpaciu i nad morzem. Wieczorem temperatura zacznie jednak spadać poniżej 0°C, powodując zamarzanie mokrych po opadach nawierzchni dróg i chodników.
 
Paweł Mikos
Źródło: IMGW 
Fot. Pixabay
16. lipiec 2024 06:13