StoryEditor

Dereń - co o nim wiemy?

23.05.2022., 00:00h

Dereń zaraz za jagodą kamczacką, minikiwi i rokitnikiem budzi coraz większe zainteresowanie. Przedstawiamy jego właściwości. 

Polscy konsumenci zadeklarowali chęć spróbowania mniej znanych na rynku owoców takich jak jagoda kamczacka, polskie minikiwi oraz produkty z rokitnika. Zaraz za nimi znalazł się tez dereń jadalny.

Chęć spróbowania derenia zadeklarowało 3,5 mln konsumentów, czyli co dziewiąty Polak.

Zainteresowanie spróbowaniem mniej znanych gatunków jest bardzo wysokie. Deklaracje sięgają 71%, czyli prawie ¾ konsumentów chciałby spróbować kolejnych polskich superowoców.


Zainteresowanie dereniem wcale nie dziwi

Owoce bogate są w substancje bioaktywne, antocyjany, witaminy i irydoidy. Wykorzystać go można na wiele sposobów, można z niego produkować soku, syropy, dżemy i nalewki.

Pielęgnacja nie jest wymagająca i pracochłonna dlatego tez idealnie nadaje się do uprawy. Może być z powodzeniem uprawiany w każdym rejonie Polski. Plonów natomiast spodziewać się można już od drugiego roku po posadzeniu, a intensywność plonowania z każdym rokiem wzrasta.

Na obecną chwilę jest również wolny od wszelkich chorób i szkodników, co dodatkowo poprawia jego atrakcyjność. Nie jest gatunkiem inwazyjnym, nie wytwarza rozłogów korzeniowych, co sprawia, że jest to roślina do kontrolowanego zwiększania bioróżnorodności.

opr. Bernat Patrycja inf prasowa polskie super owoce

29. maj 2024 13:59