StoryEditor

Dzień otwarty ogórkowy! Grummel z Przedzenia

14.06.2022., 00:00h

Trzy podstawowe warunki sukcesu w uprawie ogórka to profilaktyka i higiena, zdrowy, wysokiej jakości materiał nasadzeniowy oraz sprawdzone i wolne od chorób podłoże, jak w gospodarstwie Maślankiewiczów z Przedzenia w Kaliskiem.

2 czerwca br. mieliśmy okazję uczestniczyć w Dniu Ogórka, w gospodarstwie Anny i Krzysztofa Maślaniewiczów. Umożliwiono nam wejście na teren szklarni z uprawą ogórka w systemie opuszczanym odmiany Grummel z firmy Enza Zaden Poland. Ogórek został posadzony w matach Grodan Vital, a za ochronę biologiczną przed szkodnikami odpowiadała firma Koppert Polska.

Wybrana odmiana - Grummel

Dlaczego Grummel? To odmiana ogórka w typie midi, wprowadzona na rynek polski ze względu na zmieniające się wymagania co do długości owocu zgłaszane zarówno przez producentów, jak i odbiorców. Grummel to hybryda, bardzo dobrze zawiązująca owoce wysokiej jakości, dzięki czemu kojarzona jest z przede wszystkim z wysokim plonem całkowitym. Odmiana uprawiana w Polsce od kilku lat. Rozsadę można wysadzać od początku lutego. Wysoka plenność i szybkość wzrostu odmiany sprawiają, że jej wymagania pokarmowe są duże. Roślina dobrze znosi krótkotrwałe zmiany pogody, nie reagując zrzucaniem zawiązków. Przy długich okresach słabego światła pomaga sobie aborcjami owoców. Owoce o stabilnej długości około 22-25 cm nie mają tendencji do mocnego wydłużania się latem. Odmiana jest bardzo przydatna do uprawy opuszczanej (system wysokiego drutu).
fot. Mateusz Janas – Enza Zaden i ogórki odmiany Grummel.

Mateusz Janas z Enza Zaden przedstawił również pozostałą ofertę odmianową ogórka. Odmiana Melen odznacza się znakomitą zdrowotnością i stabilną długością owoców. Z kolei Bjorn jest idealny do marketów. Severin plonuje doskonale w nieogrzewanych obiektach, a nowością jest Erlen, dający owoce z jasną skórką.

Pomocna biologia z firmy Koppert

– W tej szklarni stosowane są m.in. saszetki z drapieżnym roztoczem Swirski Mite, służącym do zwalczania młodych larw różnych gatunków wciornastków oraz jaj i larw mączlika – mówiła Sabina Łukaszewicz-Chrzan z firmy Koppert Polska. Saszetki zostały rozwieszone w szklarni w równych odległościach. Dodatkowo rozwieszono żółte tablice lepowe, które z powodzeniem wyłapują i monitorują pojawienie się wciornastków czy ziemiórek. Tablice lepowe dają możliwość liczenia złapanych owadów, co daje klarowną informację o tempie rozwoju populacji, a tym samym ich szczytowej liczebności. To pozwala na precyzyjne przygotowanie się do działania przeciwko nim. Dodatkowo do zwalczania larw wciornastków można użyć preparatu Entonem. Stosując pożyteczne nicienie, należy pamiętać o usunięciu wszelkich filtrów, siateczek z systemu do podawania nawozów i wody, tak aby nicienie mogły się swobodnie przedostać w docelowe miejsce.


fot. Sabina Łukaszewicz-Chrzan z firmy Koppert Polska


fot. saszetki z drapieżnym roztoczem Swirski Mite

Jak przekazała pani Sabina, firma Koppert Polska proponuje nowy produkt Futureco NoFly WP do zwalczania mączlika i wciornastków. Futureco NoFly WP to biologiczny środek owadobójczy, zawierający zarodniki entomopatogenicznego grzyba Paecilomyces fumosoroseus szczepu FE9901, występującego naturalnie w środowisku przyrodniczym. Produkt występuje w postaci proszku do sporządzania zawiesiny wodnej (WP). Składnik aktywny stanowi 18% w produktu.


Maty Gordan Vital

Ogórki zostały posadzone na matach Gordan Vital. Maty są jednoroczne, jednowarstwowe, o pionowej strukturze włókien, nie wymagają stosowania precyzyjnej strategii nawadniania, przeznaczone do uprawy ogórka, papryki oraz pomidora. Są dostępne wyłącznie w wysokości 75 mm. Dzięki zastosowaniu maty ogórki mogą korzystać z równomiernego rozłożenia wilgoci i efektywnego zaopatrzenia w świeżą wodę.
fot. Marcin Włodarczyk wykazał zalety maty Grodan Vital.

Marcin Włodarczyk przedstawił sposób obliczenia standardowej dawki na podstawie objętości podłoża:
fot. Rozkład wilgotności w macie Grodan Vital.

Pamiętajmy o chorobach i tych znanych i tych całkiem nowych

Warto było również przypomnieć sobie o objawach Wirusa zielonej mozaiki ogórka – CG MMV:

  • więdnięcie wierzchołków roślin;
  • mozaika na najmłodszych liściach, która postępując objawia się na liściach starszych:
  • pęcherzyki;
  • deformacje;
  • nierówne, pokrzywkowe krawędzie liści;
  • zniekształcone i zdeformowane owoce.
O nowym i istotnym zagrożeniu poinformował również Marcin Włodarczyk z firmy Grodan Vital.
Aktualnie dość dużym problemem, który na chwilę obecną stanowi duże zagrożenie i występuje w znacznym nasileniu na południu Polski, jest choroba szalonych korzeni ogórka.
fot. Objawy wirusa zielonej mozaiki ogórka – CG MMV.

Jak postępować?

  • przede wszystkim najważniejsza jest profilaktyka i higiena:
  • drugą sprawą jest źródło pozyskiwania materiału do nasadzeń;
  • trzecia sprawa to sprawdzone i wolne od choroby podłoże.
Patrycja Bernat
19. maj 2024 09:24