StoryEditor

Firma CPG Ukraine skoncentrowała sprzedaż w innym kierunku na rynku ziemniaków

17.05.2022., 00:00h

Przed wojną firma CPG Ukraine sprzedawała ziemniaki za pośrednictwem wielkich odbiorców. W obliczu nowej rzeczywistości nawiązała bezpośrednie kontakty z siecią supermarketów, przekazała je również w ramach pomocy humanitarnej wojsku i uchodźcom, a także przerabia je na skrobię. Opowiedział o tym AgroTimes dyrektor firmy Wołodymyr Szehda.

Central Plains Group Ukraine (CPG Ukraine) to młoda ukraińska firma znajdująca się w obwodzie lwowskim i specjalizująca się w uprawie i przetwórstwie ziemniaków. Pierwsze zbiory odbyły się w 2020 roku, a jej inwestorami są Wielka Brytania i Finlandia. Firma szybko się rozwijała, ale przez wojnę musiała zrobić korektę planów rozwoju.

Zmiany w kierunku rozwoju firmy

Jak opowiada dyrektor firmy Wołodymyr Szehda, przez zerwanie łańcuchów dostaw pod koniec lutego firma musiała sama szukać kierunków sprzedaży produktów tego segmentu. CPG Ukraine nawiązał bezpośredni kontakt z największą siecią supermarketów w Ukrainie – Silpo.
Część ziemniaków firma przekazała jako pomoc humanitarną armii i społeczeństwu w celu wyżywienia osób tymczasowo wysiedlonym oraz wolontariuszom. We własnych zakładach część produktów została przetworzona na skrobię. Do przetwarzania były wykorzystane nie tylko własne zasoby surowca, ale także innych regionalnych rolników uprawiających ziemniaki.

- Żywego popytu na skrobię w Ukrainie nie ma, ten produkt jest raczej przeznaczony do eksportu, ale jest dobrze przechowywany i może z łatwością zaczekać na swoich konsumentów – powiedział Wołodymyr Szehda.
Ziemniaki przeznaczone do produkcji chipsów z kontraktów wysyła się do zakładu w obwodzie mikołajowskim. Dyrektor jednak nie jest pewien czy wojna i tych planów nie zmieni. W razie sytuacji krytycznej mieszkańcy Lwowa będą musieli przerabiać na skrobię także ziemniaki przeznaczone na chipsy.

mk
fot: envatoelements

29. maj 2024 08:15