StoryEditor

Gdzie rolnicy dostają najwyższe ceny za warzywa?

01.10.2021., 00:00h

Świadomość konsumentów z roku na rok rośnie. Po okresie zachłyśnięcia się wielkopowierzchniowymi marketami,  coraz częściej  kupując warzywa wracają na lokalne rynki świeżych warzyw. Gdzie są one najtańsze, a gdzie rolnicy dostają najwyższe ceny za swoje produkty?

Analitycy Picodi.com porównali ceny 4 najbardziej rozpowszechnionych warzyw w 98 krajach świata. Ceny zostały przeliczone na złotówki po kursie z pierwszej połowy września 2021r.

 Ceny pomidora  

Najniższe ceny na świecie ma pomidor w Egipcie, Indiach i Pakistanie. W tych krajach jego cena nie przekracza 2 zł/kg, jednak trudno się dziwić skoro te kraje znajdują się w światowej czołówce producentów pomidora. Polska uplasowała się na 61. pozycji w rankingu z ceną 7,30 zł/kg. Najwięcej za pomidory w Europie płaci się na Islandii, w Szwajcarii, Danii i Norwegii, kolejno na 96.,94., 92. I 91. miejscu w rankingu.  A czerwone warzywa najwyższe ceny na świecie osiągają w Japonii (22,81 zł/kg) oraz w Korei Południowej (21,83 zł/kg).

 Ceny ziemniaków

Ziemniak na grosze sprzedawany jest w Pakistanie, Turcji, Bangladeszu i Egipcie. W tych krajach jego cena nie przekracza 1,50 zł/kg. Polska w tym rankingu znajduje się na 34. pozycji w rankingu z kwotą 2,74 zł/kg, co może zaskakiwać skoro jesteśmy w pierwszej dziesiątce na świecie, pod względem ilości wyprodukowanych ziemniaków. Z kolei powyżej 10 zł za kilogram dostają rolnicy sprzedający swój towar w Szwajcarii, na Tajwanie, W Portoryko, Korei Południowej. Absolutnym mistrzem jest po raz kolejny Japonia, gdzie średnio za kilogram ziemniaków dostaje się 13,92 zł.

Ceny cebuli

Najmniej za cebulę płaci się w Turcji, Uzbekistanie, Pakistanie, Kazachstanie i na Ukrainie. Tu rolnicy dostają mniej niż 1,3 zł/kg. Polska znajduję się, również w tej tańszej połowie stawki, na 34. pozycji z ceną 3,11 zł/kg. W Europie za cebulę rolnicy najwięcej dostaną w Luksemburgu, Norwegii i Szwajcarii – nawet powyżej 10 zł/kg. Na czele stawki, już tradycyjnie Japonia cebula kosztuje 10,97 zł/kg.

Cena sałaty

Średnia cena sałaty w Polsce wynosi 3,50 zł/szt.. Cena ta uplasowała nas na 45. miejscu w rankingu. Najniższe ceny za to warzywo rolnicy dostają w Uzbekistanie, Egipcie i Nepalu – poniżej 1,2 zł/szt. W Europie sałata tańsza niż w Polsce jest w Grecji (3,17 zł/szt.), Holandii (3,35 zł/szt.) i na Ukrainie (3,47 zł/szt.) . O dziwo, najwięcej na sałatę płaci się, również w Europie. Najwięcej w Norwegii 9,93 zł/szt..

Może warto zastanowić się, nad nowym kierunkiem eksportu naszych warzyw. W końcu, nie od dziś wiadomo, że są najlepsze na świecie!

16. lipiec 2024 18:15