StoryEditor

Gminy rozpoczynają przyjmowanie wniosków o szacowanie strat po deszczu nawalnym

25.06.2020., 00:00h

Gminy ruszają z przyjmowaniem wniosków o oszacowanie szkód w związku z ostatnimi nawalnymi deszczami.

W niektórych gminach już ruszyło przyjmowanie wniosków o oszacowanie szkód w rolnictwie w związku z deszczem nawalnym. Na przykład w gminie Jasieniec wnioski można składać od 29 czerwca do 3 lipca. Z kolei gmina Kobiele Wielkie czeka na zgłoszenia do końca czerwca. O tydzień dłużej, do 7 lipca, dokumenty przyjmuje gmina Stopnica. Akcja szacowania strat rozpoczyna się także w wielu innych gminach w kraju. 


W drugiej połowie czerwca w wielu miejscach w całej Polsce przeszły potężne ulewy i burze. Straty odnotowali także sadownicy. Po suszy i gradobiciu musieli zmagać się ze skutkami podtopień. 

Najgorsza sytuacja była na południu i na wschodzie Polski. Tam miejscami w ciągu kilku godzin spadło nawet 150 mm deszczu. Opady te powtarzały się przez kilka kolejnych dni. Gwałtownie wzrósł stan wód w rzekach. Podtopionych zostało setki domów, budynków i ulic. Ucierpiały również uprawy. 

W okolicach Płońska deszcz dosłownie zmył truskawki, porzeczki i ziemniaki. 

- Woda stoi na polu, odpompowujemy ją, ale co chwila pada kolejny deszcz. Jest dramat – mówi nam pan Bartosz z Goławina (woj. mazowieckie).

Z kolei w woj. lubelskim, m.in. w Chruślinie, Wandalinie i Owczarni w sadach jabłoniowych tworzyły się wartkie potoki. Podobna sytuacja miała miejsce w okolicy Skierniewic. Tam woda zalała sady pestkowe.


ksz, fot. https://www.facebook.com/groups/sadownictwo/ Bohdan Kravchenko
17. czerwiec 2024 13:48