StoryEditor

Grad, który potrafi zniszczyć wszystko. Zdewastowane uprawy warzyw polowych i spod folii

13.06.2022., 00:00h

Gradobicia w krótkim czasie potrafią zniszczyć całe uprawy. Zniszczone tunele foliowe, poturbowane warzywa na polu, które nie nadają się już do sprzedaży. 

Wiele gospodarstw swoje zbiory odda do zbioru przemysłowego. Ryzyko gradobić jest coraz większe, czy przez to sadownicy zdecydują się na ubezpieczanie swoich upraw?

Niedaleko Białej Rawskiej z końcem maja przeszło ogromne gradobicie. Efektem jest oddawanie owoców, które nie nadają się na sprzedaż bezpośrednią, na przemysł między innymi na soki.


Gradobicia to coraz częstsze zjawisko

Sady są ubezpieczone, ale nie każdy sadownik ubezpiecza swoje uprawy. Takie ubezpieczenie to wydatek około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Coraz częściej jednak rolnicy się na to decydują, chociażby na ubezpieczenie od przymrozków.

Gwałtowne burze miały również miejsce 9 czerwca. Opady deszczu i gradu przeszły przez województwo łódzkie. Doprowadziły do podtopień i ogromnych start w uprawach warzyw w tym regionie.

Strażacy poinformowali w piątek rano 10 czerwca, że przeprowadzili nocy aż 211 interwencji, 126 pompowań wody.

Dobija nas trwająca susza

Głośno jest o problemie suszy, jaki trapi wszystkie segmenty rolnictwa. Nawałnica potrafi zniszczyć uprawę w czasie jednej nocy. W gospodarstwie z okolic Piotrkowa Trybunalskiego nie przetrwało aż 3,5 ha, gdzie uprawiano sałatę lodową, jarmuż oraz cykorię. Zniszczone było aż 5 tuneli warzyw.

- Nie było czasu, żeby cokolwiek zrobić. Od rana ratowaliśmy, co się tylko dało, ale dużo tego nie będzie - piszą w mediach społecznościowych.

Dzisiaj również ostrzeżenia meteorologiczne

13 czerwca 2022 roku praktycznie cała Polska podlega ostrzeżeniom meteorologicznym. Burze z gradem nie są jedynie zapowiadane przy zachodniej granicy. Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra czy Legnica bez ostrzeżeń.


ePiotrkow.pl - Piotrków Trybunalski/ lodz.wyborcza.pl/ lodz.tvp.pl/imgw-pib//agroUnia

29. maj 2024 13:10