StoryEditor

Holding spożywczy ma ruszyć wiosną 2022 roku

Najważniejsze plany dla polskiego rolnictwa w 2022 r. to m.in. kontynuacja budowy Holdingu Spożywczego powiedział w niedzielę wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jakie jeszcze plany ma resort rolnictwa na ten rok?

Jakie są najważniejsze cele w rolnictwie w 2022 roku?

Wiceminister Henryk Kowalczyk podczas wystąpienia na antenie TVP1 wspomniał, że oprócz budowy wspomnianego Holdingu Spożywczego do priorytetowych planów na rok 2022 r. należą:

  • budowa systemu ubezpieczeń upraw rolnych,

  • łamanie zmów cenowych,

  • realizacja założeń Polskiego Ładu dla rolnictwa,

  • wsparcie rynków rolnych (w tym wieprzowiny).

Trwa wycena spółek, które wejdą w skład Narodowego Holdingu Spożywczego

Głównym założeniem Narodowego Holdingu Spożywczego, który ma się opierać na krajowych zasobach Skarbu Państwa, jest zwiększenie konkurencyjności polskich firm na arenie międzynarodowej. Spółki państwowe w nim zrzeszone będą odgrywały większą rolę, która przyczyni się także do wzmocnienia polskiego przemysłu rolno- spożywczego.

W tym momencie trwają intensywne i przyśpieszone prace nad jego wdrożeniem oraz wycena spółek zaproszonych do zbudowania holdingu. Wicepremier przewiduje, że jego działalność powinna ruszyć wiosną. Holding ma przełamać zmowy cenowe, które najbardziej odczuwalne są dla producentów owoców miękkich, którzy ze względu na ich specyfikę, byli zmuszeni do szybkiej sprzedaży owoców w niskiej cenie, dyktowanej przez odbiorców.

Prace nad ubezpieczeniami upraw będą trwały dłużej

Jak sam przyznaje, już teraz wiadomo, że prace zmianami w ubezpieczeniach upraw rolnych będą trwały dłużej niż jeden rok, ponieważ jest to powiązane z przekonaniem się rolników do ubezpieczania upraw.

– Mamy środki do ubezpieczenia praktycznie wszystkich upraw i zwierząt. Od woli rolników będzie zależało, czy będą chcieli się ubezpieczać. Zachęcałbym też do ubezpieczeń kompleksowych, a nie tylko jednego ryzyka  – dodał Kowalczyk.

W ministerstwie, toczą się także intensywne prace nad projektem i ustawą dotyczącą zniesienia konieczności przekazania gospodarstwa w celu otrzymania emerytury rolniczej. Realizacja projektu miałaby rozpocząć się w połowie roku, jeśli przepisy go regulujące będą zatwierdzone wcześniej.

Z kolei wsparcia rynku wieprzowiny miałaby być pomoc dla rolników, która pomoże im przetrwać złe czasy, odnowić produkcję oraz zapewnić dochodowość.

Plan Strategiczny dotyczący wspólnej polityki rolnej zakłada, że wysokość bezpośrednich dopłat do gospodarstw małych (do 30 ha, a od 2023 – do 50 ha) wyniesie powyżej średniej unijnej.

oprac. nmm

fot. MRiRW

22. czerwiec 2024 02:30