StoryEditor

Intensywne opady deszczu i gradobicia – ostrzeżenie

07.08.2019., 12:01h
Instytut Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie burz z gradem oraz intensywnych opadów deszczu z burzami. Ostrzeżenia obowiązują od 7 sierpnia godziny 7:30 do 8 sierpnia godziny 7:30
Intensywnymi opadami deszczu z burzami 1 stopnia zagrożone są województwa:
 • warmińsko-mazurskie – w drugiej połowie nocy prognozuje się wystąpienie miejscami opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 25 mm, lokalnie 35 mm.
 • podlaskie – w drugiej połowie nocy prognozuje się wystąpienie miejscami opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 25 mm, lokalnie 35 mm.
 • kujawsko-pomorskie – prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, lokalnie silnym. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 25 mm, lokalnie do 40 mm.
Intensywnymi opadami deszczu z burzami 1 stopnia i burzami z gradem 1 stopnia zagrożone są województwa:
 • łódzkie – prognozuje się wystąpienie w drugiej połowie dnia burz z gradem i opadami deszczu do około 30 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Prognozuje się wystąpienie w nocy opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym - wysokość opadów do około 50 mm. Miejscami burze z porywami wiatru do 90 km/h.
 • wielkopolskie – prognozuje się wystąpienie w drugiej połowie dnia burz z gradem i opadami deszczu do około 15 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Prognozuje się wystąpienie w nocy opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym - wysokość opadów do około 50 mm. Miejscami burze z porywami wiatru do 90 km/h.
Burzami z gradem 2 stopnia zagrożone są województwa:
 • mazowieckie – prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie w nocy do 100 km/h. Miejscami opady gradu.
 • lubelskie – prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm, oraz porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie w nocy do 100 km/h. Miejscami opady gradu.
Intensywnymi opadami deszczu z burzami 2 stopnia zagrożone są województwa:
 • świętokrzyskie – prognozuje się wystąpienie w ciągu całej doby burz, a w nocy również opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, przejściowo silnym. Prognozowana wysokość opadów do 60 mm. Możliwy grad. W czasie burz wiatr w porywach w dzień do 90 km/h, w nocy do 110 km/h.
 • małopolskie – prognozuje się wystąpienie w ciągu całej doby burz, a w nocy również opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, przejściowo silnym. Prognozowana wysokość opadów do 60 mm. Możliwy grad. W czasie burz wiatr w porywach w dzień do 90 km/h, w nocy do 110 km/h.
 • śląskie – prognozuje się wystąpienie w ciągu całej doby burz, a w nocy również opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, przejściowo silnym. Prognozowana wysokość opadów do 60 mm. Możliwy grad. W czasie burz wiatr w porywach w dzień do 90 km/h, w nocy do 110 km/h.
 • opolskie – prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 25 mm do 35 mm, lokalnie do 60 mm. Miejscami burze. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.
 • dolnośląskie – prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm. Miejscami burze. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

Maciej Kania
źródło: IMGW-PIB

17. czerwiec 2024 11:58