StoryEditor

Jak nasi Czytelnicy radzą sobie w czasach pandemii?

08.05.2020., 00:00h
Halo, dzień dobry – dzwonię do zaprzyjaźnionych plantatorów, będących w ciągu sześciu lat ukazywania się naszego czasopisma bohaterami naszych reportaży. Konieczność izolacji budzi chęć kontaktu, chociaż telefonicznego. Chcę się upewnić, że „nasi” jakoś dają radę!

Plantatorzy kminku 


W gospodarstwie naszych kujawskich Czytelników co roku można kupić kminek.
 – W tym roku nasiona kminku już posiane, jest więc nadzieja na przyszłoroczny plon – mówi pani Zofia. 

Wiosną pole pod kminek jest najpierw włókowane, potem nawożone. Właściciel daje na hektar 25–30 kg azotu (saletrzak), 80 kg P2O5 (superfosfat) i 120 kg K2O (sól potasowa). Zagregatowane pole czeka na siew. 

Na początku siewnik Poznaniak wysiewa na hektar 100 kg nasion pszenicy lub 50 kg jęczmienia. Jest to siew pasowy: 30–30–45 cm. Tego samego dnia na tym samym polu w podobny sposób jest wysiewany kminek. Norma wysiewu dla kminku wynosi 8–10 kg/ha. Nasiona kminku trafiają na głębokość 2–3 cm, pszenicy nieco głębiej. 

Zapytana o aktualną sytuację rodziny pani Zofia cieszy się zdrowiem najbliższych, ale nie ukrywa niepokoju, myśląc o przyszłości. 

– Nawozy i środki ochrony zdążyliśmy kupić przed koronawirusem. Oprócz kminku mamy zboża, ziemniaki i cebulę. W tym roku siejemy polskie nasiona. Robimy też poletka odmianowe buraka ćwikłowego dla IHAR-u, właśnie dzisiaj odebraliśmy nasiona – opowiada właścicielka. Czyli praca idzie normalnie, jak co roku. 


Pekińska jak zwykle 


Plany są podobne do zeszłorocznych – przekazuje rozmówca z okolic Opatówka. 
W minionym roku zastałam rodzinę zbierającą kapustę pekińską, kierowaną do przechowalni. W tym sezonie areał będzie podobny. Drugi rok będzie cukinia, około hektara. W zeszłym roku mieli zbyt do marketów, dużo sprzedali do Agrosadu w gminie Błaszki. 

Cały artykuł przeczytasz w majowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

04. maj 2024 14:36