StoryEditor

Jak zapewnić lepszy start, czyli odżywić i ochronić rośliny już podczas siewu czy sadzenia

11.03.2022., 00:00h

Zapewnić lepszy start, czyli odżywić i ochronić rośliny już podczas siewu czy sadzenia. Jakie aplikatory nawozów, mikrogranulatów czy płynnych zapraw do wyposażenia siewników i sadzarek oferuje rynek?

Istotną korzyścią z doposażenia maszyny w aplikator jest nie tylko pomoc w ochronie i wzroście roślin już od wschodów, ale oszczędność czasu i paliwa, dzięki możliwości wykonania dodatkowego zabiegu za jednym przejazdem. W zależności od typu dozownika, koszt inwestycji może wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Maszyny z Italii

Aplikator mikrogranulatu to niemal podstawowe wyposażenie siewników do warzyw marki Agricola Italiana. Podawanie granul, np. do zwalczania szkodników, odbywa się za pomocą wałka dozującego, następnie elastycznymi przewodami na powierzchnię przed wałkiem dociskowym. Dostępne są wersje ze zbiornikiem z tworzywa o poj. 14 i 18 l, z jednym lub kilkoma przewodami, z mieszadłem mechanicznym lub bez. Producent informuje o możliwości elektronicznego sterowania pracą dozowników. Krajowy dystrybutor tych siewników, firma Agro Jurek, informuje o możliwości doposażenia włoskiego sprzętu w podsiewacz nawozów. Zbiornik na nawozy wykonany jest w tym przypadku ze stali kwasoodpornej, natomiast dozowniki rzędowe z tworzywa. Mocowanie dozownika do siewnika jest tak zaplanowane, żeby nie ingerować w konstrukcję siewnika. Regulacja dozownika pozwala na wysiew różnych dawek nawozów.

fot. Włoskie siewniki do warzyw Agricola Italiana można wyposażyć zarówno w podsiewacze nawozów, jak i mikrogranulatów.

Multidozowniki APV

Szeroką gamę urządzeń do aplikacji nawozów i środków ochrony oferuje marka APV. Multidozowniki są dostępne w kilku wersjach, które można między sobą zamiennie rozbudowywać i doposażać. Pierwszą z propozycji jest multidozownik MDD – gdzie druga litera „D” sugeruje sposób rozsiewu za pomocą tarczy rozsiewającej – dysku. Producent podkreśla, że to rozwiązanie dobrze sprawdza się przy dużych szerokościach roboczych, np. do 28 m ze środkiem ślimakobójczym.

Kolejną propozycją jest MDP z wysiewem pneumatycznym. Tu do wykorzystania mamy maksymalnie 6 wyjść, co wystarczy do szerokości roboczej do 4,5 m. Alternatywą austriackiego producenta jest wersja z rozsiewem grawitacyjnym MDG – bez dmuchawy. Seria MDG jest przeznaczona do rozprowadzania nasion i mikrogranulatów podczas siewu lub rozprowadzania przynęt na myszy i środków ślimakobójczych w połączeniu z uprawą. W przypadku tego urządzenia nie zaleca się rozprowadzania nawozów czy pestycydów, takich jak Belem, Goldor Bait itd.
Specjalnie przystosowany do tego celu jest czwarty z multidozowników MDC, który jest uszczelniony po to, aby pełnić rolę aplikatora środków ochrony roślin – Vydate, Belem, Goldor Bait, Attracap, Mocap i innych, które mogą być rozprowadzane tylko w dwóch rzędach bez wspomagania podmuchem powietrza. Granulat dwoma wężami dociera bezpośrednio do redlic.
We wszystkich przypadkach dozowanie materiału w dawce do 7,5 kg/min odbywa się za pośrednictwem wałka wysiewającego. Dozowniki APV są dostępne ze zbiornikiem z tworzywa o poj. ok. 40 lub 100 litrów.
 

fot. Dozowanie chemicznych środków ochrony roślin umożliwia dozownik MDC ze szczelnie zamykanym zbiornikiem o poj. ok. 40 l.

Do aplikacji płynów

Z oferty APV mogą skorzystać również rolnicy zainteresowani stosowaniem płynnych nawozów podczas siewu. Dozownik LF 600 M1 ma zbiornik o poj. 600 l, dodatkowy zbiornik na czystą wodę 15 l i pompę o wydajności 20 l/min. Urządzenie zasilane jest z 12-woltowej instalacji elektrycznej ciągnika, dzięki czemu można je zamontować na przednim TUZ lub bezpośrednio na siewniku/maszynie uprawowej. Przystosowując maszynę do współpracy z aplikatorem płynnych nawozów, należy równomiernie rozprowadzić na całej szerokości roboczej maszyny niedużej średnicy węże zakończone dozownikiem. Dokładny rozkład poprzeczny na całej szerokości roboczej zapewnia głowica rozdzielająca z manometrem, a sterowanie odbywa się przez elektroniczny moduł sterujący 5.2.
 

fot. Aplikator płynnych nawozów marki APV można zamontować zarówno na przednim TUZ ciągnika, jak i bezpośrednio na współpracującej maszynie. Pompa o wydajności 20 l/min jest zasilana z instalacji elektrycznej ciągnika.

Trzy zabiegi w jednym

Ciekawe połączenie podsiewania nawozu i podawania płynnej zaprawy w trakcie sadzenia ziemniaków oferuje czołowy dwurzędowy agregat FA 200 marki Grimme. Do nawożenia pod bulwę służy podsiewacz nawozu o pojemności 650 litrów. Skrzynia nawozowa ma szerokość 2,2 m, co pozwala na wygodny załadunek ładowarką. Firma podkreśla szczelne doprowadzanie nawozu ze zbiornika do redlic talerzowych, co zapobiega wydzielaniu agresywnych pyłów, które mogą prowadzić m.in. do zatykania chłodnicy. Z kolei do aplikacji zaprawy płynnej lub preparatu do aplikacji doglebowej jest dostępny aplikator TS 420, na który składają się dwa zbiorniki o poj. 200 litrów.

fot. FA 200 marki Grimme to kombinacja agregatu uprawowego wyposażonego w podsiewacz nawozów mineralnych i aplikator płynnej zaprawy. Montowany na przednim TUZ sprzęt może pracować bezpośrednio przed sadzarką.

Mikroaplikator

W grupie siewników do warzyw MS firma Monosem oferuje zarówno podsiewacze nawozów, jak i dozowniki mikrogranulatów. Do podsiewania nawozów w zależności od modelu dostępne są zbiorniki o pojemności 85 l z jednym zsypem, 175 l z 2 lub 3 zsypami oraz 270 l z 3 zsypami. Ustawienie dawki odbywa się za pomocą przekładni z 12 przełożeniami. Podsiew realizują redlice stopkowe, które są zamontowane na sprężynie i mają możliwość ustawienia głębokości roboczej. Do wyboru są standardowe śruby dozujące, umożliwiające uzyskanie dawki od 75 do 325 kg/ha oraz od 150 do 650 kg/ha przy rozstawie między rzędami – 40 cm. Śruby ślimakowe są wykonane ze stali nierdzewnej.
Z kolei dozowniki Microsem przeznaczono do aplikacji większości dostępnych na rynku środków mikrogranulowanych. Sercem aparatu rozdzielającego jest śruba ślimakowa. Rurka prowadząca z aplikatora Microsem jest umieszczona tuż za redlicą wysiewającą, aby dawkować mikrogranulat w linii siewu. Ustawienie aplikatora odbywa się za pomocą 3-poziomowej przekładni dystansowej. Oferuje ona szeroką paletę aż czterdziestu przełożeń.
 

fot. Siewniki do warzyw MS marki Monosem można wyposażyć dozowniki mikrogranulatu Microsem. Jeden zbiornik obsługuje dwie sekcje wysiewające. Granulat podawany jest na powierzchnię pola, bezpośrednio za sekcją wysiewającą.

Zbiornik z kwasówki

Produkowane przez polską firmę Solan dozowniki nawozów mineralnych mogą być montowane na pielnikach międzyrzędzi i sadzarkach. Urządzenia równomiernie podają dawkę nawozu, w dowolnej odległości od systemu korzeniowego rośliny. Dozowniki wykonane są z blachy kwasoodpornej, dzięki czemu są odporne na agresywne działanie nawozów.

 Katarzyna Wójcik

22. maj 2024 12:48