StoryEditor

Jakie są aktualne ceny ogórków i pomidorów na targowiskach?

23.03.2022., 00:00h

Na Rynku Wildeckim w Poznaniu, pojawiły się już ogórki i pomidory z uprawy szklarniowej. Możemy zatem zaopatrzyć się w polskie produkty. Jakie są ceny warzyw i owoców? O co pytają i czego szukają klienci detaliczni? Jaka przyszłość czeka lokalne ryneczki?

W Poznaniu na okolicznych rynkach możemy zaopatrzyć się już w tzw. nowalijki. Ogórki, pomidory z uprawy szklarniowej są już dostępne w sprzedaży. Produkty pochodzą z własnych gospodarstw oraz WGRO – Wielkopolskiej Giełdy Rolno – Ogrodniczej, gdzie wszyscy mają swoich sprawdzonych dostawców.

Sprzedający warzywa i owoce liczą na lepsze obroty latem

Rynek Wildecki wydaje się uśpiony, zawsze kojarzony z miejscem tętniącym życiem, aktualnie przeżywa kryzys. Okolica, w której znajduję się targowisko, jest w remoncie, co znacznie wypłynęło na obroty sprzedających.

- Ludzie są wygodni, wolą sobie podjechać, niż przejść się kawałek dookoła Wildy, aby dojść do rynku - komentuje pani Izabela sprzedająca na targowisku.

- Brak ludzi, straganów jest coraz mniej, opłaty są coraz wyższe, za prąd płacimy tutaj więcej niż w domu za miesiąc – dodaje Pani Ewa, która również zajmuje się handlem. 

Remont targowiska zaczął się w grudniu 2021 roku i był to najgorszy miesiąc, jaki spotkał handlujących. Zanotowali nawet o 90% mniejszy obrót. Jedynym ratunkiem jest okres letni, gdzie ludzi przyciągają przede wszystkim truskawki.


Czy winna tej sytuacji jest również cena?

- Ceny są takie same jak rok temu, nic się nie zmieniło, a pomidory są nawet tańsze. Ceny, które pamiętam, gdzie wcześniej polskie pomidory wchodziły na rynek, to był koszt około 35 zł za kilogram, teraz jest to 22 - 24 zł – mówi Pani Ewa z Lubonia.

A oto jakie są ceny warzyw na poznańskim targowisku

  • Kalafior – 9 zł za sztukę;
  • Brokuł – 6 zł za sztukę;
  • Kalarepa – 3,50 zł za sztukę;
  • Sałata masłowa – 4,50 zł za główkę;
  • Ogórek szklarniowy krajowy – 15 zł za kg;
  • Por- 2,50 zł za sztukę;
  • Brukselka – 9 zł za kilogram;
  • Kapusta młoda – 5zł za sztukę;
  • Pomidor krajowy malinowy – 24-26 zł za kg

Co możemy jeszcze kupić na ryneczku?

Na ryneczku dostępne są również bardziej „egzotyczne” produkty jak limonki, papryczki chilli, imbir, melon, czy mango w cenie 9 zł za sztukę, awokado za 6 złotych, granat za 7 zł.

Borówki możemy kupić już za 60 złotych za kilogram, truskawki natomiast 22 złote za opakowanie 250 gram.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji!

29. maj 2024 14:32