StoryEditor

Jubileusz W. Legutko

31.07.2017., 11:06h
Deszczowy koniec lipca rozświetliły kolorami tęczy obchody jubileuszu 25-lecia Przedsiębiorstwa Hodowlano-Nasiennego W. Legutko Sp. z o.o.

W Miejscowości Nad Stawem dnia 29 lipca w siedzibie firmy odbyły się obchody powstania firmy założonej i do dnia dzisiejszego prowadzonej przez dr inż. Wiesława Legutko.

Spotkanie zgromadziło szereg gości z kraju i z zagranicy. Przyjechali kontrahenci m.in. z Rosji, Ukrainy, Indii, Holandii. Na jubileusz przyjechali także przedstawiciele świata nauki, władze samorządowe oraz producenci rolnicy, producenci nasion dla firmy.

W prowadzeniu firmy pomagają dzieci: Joanna Legutko oraz Adam Legutko. Dzięki ich zaangażowaniu i pomysłom firma systematycznie zwiększa udział w rynku krajowym i silnie wchodzi na rynki zagraniczne.

Wiesław Legutko docenił pracowników, którzy są z nim od początku istnienia firmy, podziękował za lata ciężkiej pracy. Obecnie firma zatrudnia 400 osób.

Życzeniom i podziękowaniom nie było końca. Po oficjalnej części obchodów jubileuszu firmy zaproszeni goście zostali zabrani na przejażdżkę i zwiedzanie okolicznych plantacji nasiennych, gdzie można było podziwiać pełną paletę barw kwiatów i innych roślin uprawianych na nasiona.

Impulsem do rozpoczęcia działalności były zawirowania gospodarcze początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Hodowla Roślin Smolice, w której w tamtym czasie pracował Wiesław Legutko utraciła subwencję państwową przeznaczaną na badania związane z produkcją nasion i tworzeniem nowych odmian. Brak środków finansowych na zapłatę za wyprodukowane przez rolników nasiona zmusił HR Smolice do oddania nasion ich właścicielom. Tak swoje nasiona odzyskał Wiesław Legutko i uzyskał zgodę na dowolne nimi rozporządzanie. Pakował wraz z żoną i dziećmi nasiona w papierowe szare torebki i rozwoził po sklepach.

W lutym 1992 roku została zarejestrowana firma i rozpoczęła się mozolna praca w zdobywaniu rynku i poszerzaniu asortymentu. W austriackiej firmie Flora-print Gesellschaft M.b.h. & Co. Kg. (co było sukcesem na ówczesne czasy), zostało zamówionych 280 tys. torebek dwudziestu ośmiu odmian warzyw, które zostały sprzedane w ciągu jednego sezonu. Obecnie taka ilość pakowana jest codziennie w zakładzie.

Koniec rok 2007 przyniósł firmie czas poważnych zmian. W miejscowości Nad Stawem koło Jutrosina został zakupiony budynek po fabryce bombek i w roku 2008 firma przeniosła swoją siedzibę do nowego lokalu. Od roku 2010 nastąpił mocny rozwój firmy, co zaowocowało budową nowej hali w roku 2015. Obecnie firma jest liderem w Polsce w sprzedaży nasion w uprawach amatorskich i znaczącym dostawcą rynku profesjonalnego. Swoje produkty sprzedaje w 53 krajach na całym świecie.

Sprzedawane nasiona pochodzą z własnych plantacji nasiennych (ok. 60 ha). Z polskich gospodarstw prowadzących uprawę dla firmy. Spółka współpracuje w przedsiębiorstwami w Indiach, Chinach, Tanzanii, Ameryce Północnej, której produkują dla PHN W. Legutko nasiona.

Oferta firmy obejmuje warzywa, rośliny jagodowe, zioła i rośliny przyprawowe, rośliny ozdobne, drzewa i krzewy.

macka

04. październik 2023 19:41