StoryEditor

KE przesuwa termin decyzji o dopłatach do nawozów

03.03.2022., 00:00h

Decyzja o dopłatach do nawozów dla polskich rolników zostaje przesunięta. Wbrew zapewnieniom nie poznaliśmy jej 2 marca.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że przesuwa termin opublikowania działań, jakie KE podejmie w związku z wysokimi cenami nawozów na rynkach europejskich.
Tym samym decyzja o dopłatach do nawozów dla polskich rolników też zostaje przesunięta. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie poznaliśmy jej 2 marca.

Wojciechowski: przesuwam publikację komunikatu KE w sprawie cen energii i żywności

Rolnicy z niecierpliwością czekają na zgodę Komisji Europejskiej w sprawie dopłat do nawozów. Bruksela miała ogłosić swoją decyzję jutro, tj. 2 marca. Ale ze względu na wojnę na Ukrainie komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował dziś wieczorem, że przesuwa ten termin na 8 marca.
Wtedy też przedstawi listę działań, jakie zostaną podjęte w reakcji na kryzys podaży i cen nawozów na rynkach europejskich.
Ze względu na dramatyczny kontekst geopolityczny komunikat Komisji Europejskiej w sprawie cen energii i żywności wymaga dostosowania do nowej sytuacji i zostanie przesunięty o tydzień. Zostaną w nim zawarte wskazówki dla państw członkowskich, jakie narzędzia będą dostępne w celu rozwiązania tych problemów – wyjaśnił komisarz na Twitterze.
- Jeśli więc chcemy zabezpieczyć przyszłość naszego społeczeństwa, naszej gospodarki i naszej demokracji, musimy zabezpieczyć przyszłość naszych rolników i naszego systemu żywnościowego – dodał w kolejnym wpisie na Twitterze. 

Polska apeluje o dopłaty do nawozów

Przypomnijmy, że o zgodę na dopłaty do nawozów dla polskich rolników wystąpił premier Mateusz Morawiecki.
- Apeluję, dajcie zgodę nam na to, żebyśmy mogli pomagać polskim rolnikom - podkreślił Mateusz Morawiecki. - Chciałbym wprowadzić możliwość dopłat do nawozów, które są tak bardzo potrzebne.
10 lutego komisarz Wojciechowski podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, poinformował, że decyzję KE o dopłatach do nawozów poznamy 2 marca.
- Drugiego marca Komisja Europejska przedstawi zestaw działań, jakie mogą zostać podjęte w sytuacji wysoki cen nawozów – zapowiedział wówczas Wojciechowski.
Jeśli KE da Polsce zielone światło, dopłata do hektara wyniesie do 500 zł/t. To o połowę mniej niż domagały się organizacje rolnicze. Rząd na ten cel ma zarezerwowane 3-4 mld złotych. No ale decyzję poznamy 8 marca.

Pilne posiedzenie ministrów rolnictwa UE w sprawie wpływu wojny na rolnictwo

Warto też przypomnieć, że na 2 marca w trybie pilnym zwołano nadzwyczajne posiedzenie ministrów rolnictwa UE w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego w związku z wojną na Ukrainie 

fot. envatoelements

22. maj 2024 13:01