StoryEditor

Koronawirus: nawet 7 tys. euro dla poszkodowanych rolników

20.06.2020., 00:00h

W piątek posłowie do PE zwiększyli wsparcie kryzysowe z unijnego funduszu rozwoju obszarów wiejskich, które państwa UE powinny wkrótce móc wypłacić rolnikom i małym przedsiębiorstwom z sektora rolno-spożywczego. Teraz rolnicy będą mogli sięgnąć po nawet 7000 euro.

Aby pomóc rolnikom oraz małym przedsiębiorstwom z sektora rolno-spożywczego szczególnie dotkniętym kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa, Parlament Europejskim zatwierdził instrument nadzwyczajny, który pozwoli państwom członkowskim UE na wykorzystanie środków unijnych pozostałych z ich programów rozwoju obszarów wiejskich na wypłatę jednorazowej, ryczałtowej rekompensaty.

W piątek (19 czerwca) posłowie do Parlamentu Europejskiego podjęli decyzję o zwiększeniu wsparcia kryzysowego. Teraz rolnicy będą mogli sięgnąć po nawet 7000 euro, czyli o 2000 euro więcej niż proponowała Komisja Europejska. Pułap wsparcia dla MŚP z sektora rolno-spożywczego powinien pozostać na poziomie 50 000 euro, zgodnie z pierwotnym wnioskiem Komisji.

Posłowie do PE postanowili również dać państwom członkowskim więcej czasu na wypłacenie wsparcia. Przedłużyli oni termin płatności do 30 czerwca 2021 roku, ale wnioski o wsparcie będą musiały zostać zatwierdzone przez właściwe organy przed 31 grudnia 2020.

Teraz projekt rozporządzenia zostanie przedłożony Radzie do ostatecznego zatwierdzenia.

Źródło: Parlament Europejski, fot. pixabay.com
29. luty 2024 13:08