StoryEditor

Krok po kroku wyrównanie dopłat bezpośrednich?

07.02.2020., 12:19h
Dorota KolasińskaDorota Kolasińska
W Brukseli odbyło się spotkanie premiera Morawieckiego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Poruszono także temat wyrównania dopłat bezpośrednich... 
Premier spotkał się w Brukseli z Przewodniczącym Rady Europejskiej, jednym z poruszonych tematów były dopłaty bezpośrednie, a dokładniej ich zrównanie. 

– Poświęciliśmy szczególnie dużo czasu tak zwanym środkom własnym
 Unii Europejskiej, otóż do tej pory Parlament Europejski w szczególności podnosił aspekt budżetu na kolejną perspektywę i Polska bardzo wspiera PE w tym zakresie. Zaproponowaliśmy kilka opcji, które były do tej pory dyskutowane na różnych forach również na Radzie Europejskiej. W szczegółach omówiłem te koncepcje, jak one mogłyby się one kształtować w nowym budżecie UE i spotkało się to z dużym zainteresowaniem – mówił premier Morawiecki podczas konferencji prasowej. 

Premier Morawiecki wymienił tematy, które poruszono podczas spotkania, a wśród nich znalazły się opłaty plastikowe, które powinny być proporcjonalne i regresyjne do dochodów per capita, opłaty korporacji międzynarodowych na jednolitym rynku europejskim, graniczne podatki śladu węglowego, które miałyby uiszczać firmy z dalekiego Wschodu za stal, cement, szkło, aby wyrównać poziom konkurencyjności na rynku. 

– Wspieramy także nowe cele, jednocześnie wskazujemy na konieczność zabezpieczenia środków na Wspólną Politykę Rolną. Jednym z naszych podstawowych postulatów jest to, aby rok po roku zmniejszał się dystans między dopłatami do 1 ha dla polskich rolników vs średnia europejska. W tym kierunku na pewno będziemy dążyli. Postaramy się razem z komisarzem Januszem Wojciechowskim, żeby to był proces jak najszybszy – przekonywał premier. 

oprac. dkol na podst. European Council/YT
Fot. premier.gov.pl

04. październik 2023 18:42