StoryEditor

Lawenda – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim posadzisz ją w swoim ogrodzie

27.09.2022., 00:00h

Ciągnące się po horyzont pola lawendy to symbol Prowansji. Upstrzona drobnymi fioletowymi kwiatkami roślina podbiła serca miłośników ogrodnictwa, a co za tym idzie – zagościła także w ogrodach i doniczkach. W dzisiejszym artykule opowiemy nieco więcej o jej właściwościach. Podpowiemy również, jak uprawiać lawendę.

Lawenda – w czym tkwi jej fenomen?

Charakterystyczny wygląd lawendy jest znany chyba każdemu. Jest to niezwykle efektowna roślina o uroczych drobnych kwiatkach w kolorze fioletowym. Lawenda wąskolistna należy do gatunku mrozoodpornego. Dzięki temu na dobre zagościła także w nieco zimniejszych regionach niż tereny Basenu Morza Śródziemnego. Ten gatunek jest szczególnie popularny w południowych rejonach Polski.
Roślina ma nie tylko piękny kolor, ale także subtelny zapach. Ponadto lawenda wykazuje wiele właściwości leczniczych. Od setek lat znany jest wpływ tej rośliny na układ nerwowy (działanie uspokajające). Lawenda ma także charakter ozdobny – i to nie tylko, kiedy kwitnie na grządkach czy zdobi pola. Można ją z powodzeniem zasuszyć. Jak zatem widać – jest to roślina piękna i wszechstronna.

Lawenda wąskolistna: kiedy siać i sadzić lawendę?

 • Lawendę możesz posiać z nasion lub zasadzić.
 • Jeśli chcesz zasiać roślinę w swoim ogrodzie – zrób to w okresie od września do października. Nasiona lawendy możesz wysiać do gruntu, a na zimę zabezpieczyć je agrowłókniną.
 • Jeśli natomiast planujesz posadzić lawendę, to najlepszym okresem do tego celu będzie wczesna wiosna lub jesień. Ważne, by sadzić lawendę w odpowiednim miejscu – gleba musi być żyzna i przepuszczalna oraz mieć pH 6,5–7,0.
 • Stanowisko uprawy lawendy musi być nasłonecznione i zapewniać roślinie odpowiednią cyrkulację powietrza.
 • Naturalnie lawenda rośnie przecież na zboczach; wietrznych, nasłonecznionych i suchych.
 • Sadzonki należy umieścić w dołku, wykopanym na głębokość ok. 30 cm. Przedtem przytnij sadzonki sekatorem.
 • Jeśli nie dysponujesz wystarczającą przewiewną ziemią, to nic straconego. Nadal możesz uprawiać lawendę, tylko musisz odpowiednio przygotować podłoże.
 • Wykop większy dołek, a na jego dnie umieść warstwę drenującą (z mieszanki żwiru i piasku).
 • Dobrym okresem na pobranie sadzonek lawendy jest natomiast koniec lata.
 • Aby pozyskać sadzonki ścinamy pędy zdrowe, tuż przy zdrewniałym (lekko brązowym) odcinku rośliny.

Uprawa lawendy w doniczce

W okolicach marca i kwietnia możesz zabrać się za wysiew nasion lawendy w doniczkach lub skrzynkach balkonowych. Pamiętaj jednak o tym, że nasiona powinny być wcześniej przechłodzone. W tym celu po prostu wsyp je do pojemnika, a następnie wymieszaj z wilgotną ziemię lub piaskiem, po czym włóż do lodówki na około 3 tygodnie. W tym czasie lawenda wykiełkuje, a to co pojawi się w pojemniku wysiejesz do skrzynek i doniczek. Przygotowana gleba powinna mieć odpowiednią temperaturę (minimum 7⁰C). Po wysianiu musisz natomiast zraszać glebę wodą – nie polewaj wodą liści ani kwiatów, ponieważ lawenda tego nie lubi. Wodę zawsze dostarczaj wprost do ziemi.

Jak pielęgnować lawendę?

Aby lawenda cieszyła swoim pięknem, wymaga przycinania. Należy przycinać lawendę już w pierwszym roku uprawy. Możesz wówczas ściąć roślinę nawet o połowę. Taki zabieg sprawi, że potem gęsto się rozrośnie. Przycinanie najlepiej przeprowadzać we wrześniu, a kolejne już na wiosnę. Młode pędy należy skracać co roku. Jeżeli natomiast chcesz ściąć lawendę, by zasuszyć bukiety – przytnij lawendę w początkowej fazie kwitnienia. Pamiętaj też, by usuwać chore i zniszczone części rośliny.
Jak wspomnieliśmy – lawenda porasta suche zbocza. Oznacza to, że nie potrzebuje zbyt częstego podlewania. Latem oczywiście należy robić to częściej, jednak nie wolno przesadzić z ilością wody. O regularnym podlewaniu roślin trzeba natomiast pamiętać na początku; po ich zasadzeniu.

Właściwości lawendy

Mając lawendę w ogródku, masz tak naprawdę dostęp do naturalnej apteki. Lawenda ma bowiem szerokie zastosowanie – zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce. Najbardziej znane są jej właściwości uspokajające i nasenne.
 • Lawenda ma zbawienny wpływ na układ nerwowy; reguluje jego pracę, niweluje stres i napięcie, pomaga spokojnie zasnąć.
 • Lawenda wspomaga również trawienie; pomaga zwalczać kolki, bóle brzucha i łagodzi bolesne wzdęcia. Jako że wykazuje działanie rozkurczające, jest przydatna również w łagodzeniu bóli menstruacyjnych. Wspomaga także leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.
Lawendę można pić pod postacią naparu. Wystarczą: 1 łyżeczka kwiatów lawendy i szklanka wody. Wodę należy zagotować, a do wrzątku wrzucić przygotowane kwiaty lawendy. Całość należy pozostawić do zaparzenia na około 10 minut, po czym odcedzić. Napar pije się po przestudzeniu. Napar warto wypijać przed snem – zwłaszcza, jeżeli zmagasz się z bezsennością. Lawenda wywołuje bowiem senność. Inną formą przyjmowania lawendy jest nalewka.
 • Z rośliny pozyskuje się także olejek lawendowy, który ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Każda pani domu doskonale wie o tym, że lawenda odstrasza mole i komary.
17. czerwiec 2024 11:22