StoryEditor

Legalność pobytu i wsparcie finansowe. Specustawa

14.03.2022., 00:00h

Od środy 16.03 osoby, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, będą mogły złożyć wniosek o refinansowanie kosztów. A obywatele Ukrainy będą mogli starać się o między innymi PESEL.

Od środy 16 marca osoby, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, będą mogły składać wnioski o refinansowanie kosztów. Tego dnia ruszy też system rejestracji uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL — zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

— Od 16 marca Polacy, którzy goszczą w swoim domu Ukraińców, będą mogli składać wnioski na refinansowanie poniesionych kosztów — powiedział wiceminister.

Dzisiaj 14.03 zostanie określony specjalny wzór takiego wniosku.

Specustawa

W sobotę 12.03 Sejm przyjął specustawę, która dotyczy pomocy obywatelom Ukrainy. Teraz ustawa ta trafi do prezydenta. Gwarantuje ona między innymi:

  • legalność pobytu obywateli Ukrainy, a także ich małżonkom, bez obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli do Polski od początku inwazji rosyjskiej;
  • wsparcie finansowe w wysokości 40zł na dzień, czyli około 1,2 tys. zł miesięcznie, przez okres dwóch miesięcy;
  • na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać PESEL oraz założyć Profil Zaufany, podjąć pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej.

Pieniądze będą przekazywane z datą wsteczną, od dnia, kiedy dana osoba przyjęła pod swój dach uchodźców. Wniosek natomiast będzie obejmował czas, w którym uchodźcy faktycznie spędzili w domu osoby, która użyczyła im miejsca.

Pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu. — Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie (...), a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek — powiedział wiceminister.

— Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz – podkreślił. Zaapelował, aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów, bo może to spowodować kolejki przy składaniu wniosków>

Numer PESEL dla Ukraińców

Dzisiaj dostaliśmy telefon od producenta spod Kalisza, który u siebie na gospodarstwie od wielu lat zatrudnia Ukraińców. W obecnych okolicznościach przyjechali do osób tam zatrudnionych członkowie rodziny. Chcąc już dzisiaj się zarejestrować, spotkali się z odmową. W najbliższą środę będzie to na pewno możliwe.

— Rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL i którzy chcą podjąć pracę, chcą pozostać w Polsce rozpocznie się w najbliższą środę 16 marca — poinformował wiceszef MSWiA. Zaapelował, by nie wszyscy Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL udali się pierwszego dnia do urzędów.

— System jest gotowy, ale musimy go przetestować. I gminy muszę się przygotować do wdrożenia ustawy. Dajemy sobie poniedziałek i wtorek - jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa - na wdrożenie tych rozwiązań. I od środy Ukraińcy, uchodźcy z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL w Polsce będą mogli to zrobić — zaznaczył.

Bernat Patrycja
Źródło: Polskiesadownictwo
Fot: envatoelements

29. maj 2024 17:33