StoryEditor

Marchew – połowa sukcesu zależy od wysiewu

14.04.2022., 00:00h

28 marca 2022 r. w Dworku Biesiadnym Rojewo, odbyło się seminarium z firmą Cykoria S.A.

W miejscowości Rojewo w Dworku Biesiadnym 28 marca 2022 r. odbyło się seminarium, zorganizowane przez Warzywa i Owoce Miękkie wraz z firmą Cykoria S.A. na którym zostały omówione najważniejsze zagadnienia dotyczące programu ochrony i zabiegów z zakresu uprawy marchwi i innych warzyw korzeniowych.

Jednym z uczestników spotkania był Włodzimierz Prus z firmy ADOB, który przybliżył nam temat odpowiedniego nawożenia i agrotechniki w uprawie marchwi. 


Najważniejsze jest racjonalne nawożenie warzyw

Nawożenie warzyw czy innych roślin uprawnych, nigdy nie powinno być robione na tzw. oko. Biorąc pod uwagę aktualne tendencje wzrostowe w kwestii cen nawozów, tym bardziej powinniśmy zastanowić się i zainwestować w badania glebowe, dzięki którym na pewno nie zużyjemy więcej, niż powinniśmy nawozu. 


Co ma wpływ na pobieranie składników pokarmowych?

Dużą rolę w pobieraniu i przyswajaniu składników pokarmowych odgrywa pH gleby. Każdy z mikro i makro elementów ma swój optymalny zakres, w którym jest najlepiej pobierany przez rośliny. Warto pamiętać o wzajemnym oddziaływaniu pierwiastków na siebie. Warto zgłębić takie zagadnienia, jak antagonizm, synergizm. 


Połowa sukcesu zależy od wysiewu

W uprawie marchwi połowa sukcesu zależy od wysiewu. Dlatego warto wybrać odpowiednie stanowisko, przygotować glebę i wykonać jak najbardziej precyzyjny siew. Marchew lubi gleby o luźniej strukturze, przepuszczalne i próchniczne. Unikać należy gleb ciężkich i zlewnych. Dobre wschody zapewni nam dostęp do wody. Najlepiej nawadnianie plantacji. Uprawa marchwi w redlinach zapewnia dobre podsiąkanie gleby, dając równomierne wschody i wzrost roślin.

Zapotrzebowanie na mikroelementy

Marchew jest bardzo wrażliwa na niedobory takich pierwiastków jak:

  • Miedź;
  • Bor;
  • Cynk.Zapoznaj się z ofertą firmy ADOB. Zapraszamy do obejrzenia filmu!

26. maj 2024 05:37