StoryEditor

Ministerstwo Rolnictwa odpowiedzialne za monitoring suszy

18.05.2016., 10:29h
Monitorowanie przebiegu suszy jest zadaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na podstawie ubiegłorocznych doświadczeń oraz przeprowadzonych analiz ustalono nowe progowe wartości klimatycznego bilansu wodnego, które będą obowiązywały przy określaniu obszaru suszy w 2016 roku.

 

Dodatkowo Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa systematycznie zwiększa liczbę stacji meteorologicznych, które są podstawą do określenia zasięgu suszy. Obecnie system posiada dane meteorologiczne z 447 stacji, a zatem baza danych meteorologicznych, na których jest on oparty, została powiększona w bieżącym roku o 93 stacje.

Susza rolnicza występuje, gdy obliczone wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW)  dla gminy są niższe od wartości krytycznych KBW. Przekroczenie wartości krytycznych KBW oznacza 20% obniżenie plonów w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Wdrożony w 2007 r. system monitoringu suszy rolniczej umożliwia ocenę zagrożenia suszą rolniczą głównych upraw rolnych w oparciu o bieżące dane meteorologiczne oraz dane glebowe generowane na podstawie numerycznej mapy glebowo-rolniczej.

W tym roku IUNG rozpoczął prowadzenie monitoringu suszy od dnia 1 kwietnia. Pierwszy raport zostanie ogłoszony w pierwszych dniach czerwca, kolejne będą się pojawiały cyklicznie co 10 dni.

Wskazanie w raportach obszarów zagrożonych wystąpieniem suszy będzie podstawą dla komisji powołanych przez wojewodę do szacowania szkód w poszczególnych gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej

 

W udostępnionych na stronie internetowej  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wytycznych dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczących ogólnych zasad szacowania szkód w    gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsuniecie się ziemi lub lawinę doprecyzowano na początku bieżącego roku zasady  szacowania strat w łąkach i pastwiskach oraz  wprowadzono obowiązek zapewnienia zgodności  informacji  o powierzchni upraw rolnych w dniu wystąpienia szkód w danym gospodarstwie rolnym z danymi zawartymi we wniosku złożonym do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o płatności w ramach wsparcia bezpośredniego. 

Źródło: minrol.gov.pl

28. kwiecień 2024 19:36