StoryEditor

Mospilan Tour w hurtowni Boryna - jak poradzić sobie z kwieciakiem malinowcem?

06.05.2022., 00:00h

Za nami (5 maja) kolejne spotkanie z cyklu Mospilan Tour zorganizowane przez firmę Sumi Agro Poland. Tym razem odbyło się ono w hurtowni ogrodniczej Boryna w gminie Załuski – sklepie partnerskim firmy. Rozmawiano między innymi o kwieciaku malinowcu czy wciornastkach. 

Cykl spotkań pod marką Mospilan poświęcony jest ochronie insektycydowej upraw. Mospilan 20 SP to znany insektycyd, który jako substancję czynną zawiera acetamipryd – związek z grupy pochodnych neonikotynoidów.

Mospilan 20 SP zajmuje u nas czołowe miejsce w sprzedaży środków ochrony roślin. Cieszy się dużą popularnością wśród producentów owoców jagodowych. Jest on promowany w Akademii Boryna jako środek do zwalczania kwieciaka malinowca – mówiła Izabela Witczak z firmy Boryna.


 Fot. Marta Strzelecka-Berek, Jacek Preuss, Lena Matławska z firmy Sumi Agro i Izabela Wilczak z firmy Boryna. 

Środek wpisuje się w strategię Zielonego Ładu

– Mospilan jest to lider rynku insektycydowego. Substancji czynnych co roku wiele wypada z rynku, a Mospilan jest nadal. Jest zarejestrowany w ponad 50 gatunkach roślin: sadowniczych, warzywniczych i rolniczych. Firma cały czas nad nim pracuje. W zeszłym roku dostał czasową rejestrację do stosowania w buraku cukrowym na mszyce. Jest dostępny w formie woreczków wodno-rozpuszczalnych, co chroni osoby, które go stosują. Jest bezpieczny dla owadów, dla pszczół dla owadów dziko żyjących. Środek wpisuje się w strategię Zielonego Ładu. Chcemy przypomnieć użytkownikom o tym produkcie, stąd też pomysł na spotkania – mówił Jacek Preuss, przedstawiciel Sumi Agro w tym rejonie.

O początku sezonu i kwieciaku malinowcu

O stanie plantacji upraw owoców miękkich mówił dr hab. Zbigniew Jarosz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

– Każdemu się wydawało, że zimy nie było, ale to nie prawda, są ogromne przemrożenia na planacji truskawki odmiany Rumba. Ci którzy jesienią ub. roku po zbiorach nie wykonali zabiegów Mospilanem przeciwko opuchlakowi, to teraz mają ogromne problemy. Obecnie zostają im rozwiązania biologiczne.

 
fot. dr hab Zbigniew Jarosz, UP w Lublinie.

Wiosna była chłodna i kwieciak malinowiec w uprawie truskawki nie stanowił problemu, ale moim zdaniem jesteśmy u progu jego pojawienia się w gruntowych odmianach wczesnych. Wtedy trzeba zastosować acetamipryd. To substancja systemiczna, która krąży w roślinie. Z doświadczenia wiem, że dobrze zrobiony zabieg wczesną wiosną jest w stanie ułatwić walkę z wciornastkiem.

Aktualnie w uprawie tunelowej pąki malin się rozluźniają, zaczyna się kwitnienie. I kwieciak malinowiec może być problemem. Trzeba często lustrować plantacje.
Jako osoba blisko związana z praktyką pozwolę sobie na komentarz odnośnie wpływie przepisów Europejskiego Zielonego Ładu. Moim zdaniem, to co dzieje się, dzieje się za szybko. Za szybko tracimy dobre rozwiązania, a za wolno wchodzą te nowe, alternatywne. Plantatorzy stają przed dylematem. Nie bardzo wiedzą, co zrobić. I wtedy może im wpaść do głowy pomysł sięgania po rozwiązania inne, nie do końca legalne – mówił.

19. maj 2024 10:00