StoryEditor

Na listę firm objętych sankcjami trafił duży odbiorca warzyw od polskich rolników

15.06.2022., 00:00h

Czy sankcje nałożone na dużego odbiorę warzyw od polskich rolników to zemsta rządu na Kołodziejczaku z AgroUnii?

Na listę firm objętych sankcjami w związku z Rosją, trafił duży odbiorca polskich warzyw. Jednym z jego dostawców jest Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii, który teraz nie może otrzymać zapłaty za sprzedaną kapustę. Zdaniem firmy jest to błąd urzędników MSWiA.

Działacze Agro Unii dołączyli do protestu kilkudziesięciu pracowników firmy Maga Foods przed ministerstwem spraw wewnętrznych i administracji.

Blokada wszelkiej działalności – zagrożonych zwolnieniem 200 pracowników

Podwarszawska firma jest producentem surówek, które można kupić w sieciach handlowych. Surowiec do ich produkcji taki jak kapusta, marchew i inne warzywa kupuje od polskich rolników. Niespodziewanie, mimo braku związków z Rosją, trafiła na listę firm objętych sankcjami opracowaną przez MSWiA. W praktyce oznacza to blokadę wszelkiej działalności, ponieważ wszelkie jej aktywa i zasoby zostały zamrożone. Zagrożonych zwolnieniem jest 200 pracowników z Polski i Ukrainy. Zdaniem Maga Foods urzędnicy MSWiA popełnili błąd.

Nie potrafią przyznać się do błędu i powiedzieć, że zostanie on naprawiony, a pracownicy będą mogli wrócić do pracy. To jest 2 miesiące niewypłaconych waszych pensji. Ale to także miliony złotych niewypłacone dostawcom, którzy dostarczali tam warzywa – mówił na proteście przez MSWiA Michał Kołodziejczak.

Zemsta rządu? 250 tys. zł za warzywa

Co ciekawe jednym z dostawców Maga Foods jest gospodarstwo rolne … Michała Kołodziejczaka lidera AgroUnii, który sugeruje, że nie jest to przypadek. Firma jest mu winna bowiem 250 tys. zł za dostarczone warzywa.

- Akurat traf tak chciał, że moje gospodarstwo dostarczało do Waszej firmy warzywa. I ja nie wiem, czy to, co zrobiło ministerstwo, to są znamiona walki politycznej, pokazania komuś miejsca w szeregu i pokazanie, że jak będziesz niedobry i niewygodny to my zamkniemy firmę, która jest Twoim strategicznym odbiorcom warzyw – kontynuował lider Agro Unii.

Będą kolejne protesty?

Działacze Agro Unii zapowiedzieli, że jeżeli w ciągu tygodnia ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji nie odblokuje firmy Maga Foods, to zorganizują protest w Warszawie polegający na blokadzie skrzyżowania niedaleko siedziby MSWiA.

25. maj 2024 14:56