StoryEditor

Największe Targi Techniki Rolniczej - Robot do zbioru brokułów

19.03.2022., 00:00h

Największe Targi Techniki Rolniczej – Agrotech to jedne z bardziej lubianych wydarzeń przez polskich gospodarzy. Aż 27 producentów najlepszych maszyn rolniczych pojawi się na Targach Kielce.

Już od 18 marca można podziwiać wystawę maszyn rolniczych, pochodzących aż od 27 producentów. Krajowi i zagraniczni liderzy w branży prezentują sprzęt.

- Rolnicy chętnie przyjeżdżają na targi Agrotech, ponieważ to wydarzenie kompleksowe. Patrzymy na pracę rolników w sposób holistyczny, proponując rozwiązania zarówno dla małych, jak i dużych gospodarstw – podkreśla dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce.

Rolnictwo w nowoczesnym wydaniu

Niewątpliwie rolnictwo to jeden z najważniejszych sektorów gospodarki. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie między innymi na żywność. Nie można zapomnieć o ekologicznych rozwiązaniach. Dlatego też cyfrowe i technologiczne nowości, które usprawniają pracę rolników, jednocześnie mają pozytywny wpływ na środowisko.

- Zautomatyzowane systemy sterowania, ukierunkowanie, nawożenie oparte na ścisłych danych, a także czujniki analizy gleby - to wszystko rozwija się na naszych oczach. Na targi Agrotech zapraszamy przedstawicieli firm, zajmujących się rolnictwem 4.0 – podkreśla Grzegorz Figarski.

Targi Agrotech to okazja, aby zapoznać się z nowościami na rynku maszyn. Nie brakuje tutaj sprzętu do pielęgnacji czy ochrony roślin. Rolnicy, sadownicy i producenci warzyw i owoców mają tutaj bardzo dobrą okazję, aby zapoznać się z nowymi maszynami do siewu, sadzenia czy zbioru.

Automatyczny rolnik na Agrotech 2022

Precyzyjne i automatyczne rozwiązania to coś, czego każdy gospodarz potrzebuje. Podczas Tragów Kielce firma Agrointell zaprezentuje Robotti 150D. Jest to wysokowydajny robot rolniczy, wyposażony w tradycyjny silnik diesla i hydrauliką, który może pracować przez wiele godzin. Jest to ukłon w stronę zrównoważonego rozwoju.

Zrównoważony rozwój z Robotti 150D

Robotti 150D zużywa znacznie mniej paliwa. Są to ilości od 3 do 6 litrów na godzinę, uzależnione jest to jedynie od warunków glebowych i zabiegu. Jego waga wynosi około 3000 kg, dzięki czemu znacznie minimalizuje ryzyko nadmiernego ugniatania gleby.

Robot do zbioru brokułów

Uprawa warzyw niewątpliwie jest pracochłonna, a dostępność siły roboczej z roku na rok maleje. Uprawa brokułów to w połowie czasu ich zbiór. RoboVeg Robotti wyszedł temu naprzeciw i łącząc wydajnego robota polowego firmy Agro Intelligence ApS z robotem do zbioru brokułów firmy RoboVet Ltd. Łączna moc dwóch silników to 104 kW, a mechanizm podnoszący ma udźwig to 750 kilogramów. Wyposażony jest dodatkowo w kamery 2D i czujniki 3D. Ramiona, które obracają się wokół osi, automatycznie zbierają brokuł.

Jedno ramię potrzebuje tylko 3 sekund, aby róże wyciąć i odłożyć. W ciągu godziny potrafi zebrać około 2400 róż, porównując to z wydajnością pracy ręcznej, osiąga się wynik 300 – 360 brokułów na godzinę. Niewątpliwie wpłynie to na wzrost wydajności i zmniejszenie kosztów.

Źródło: Targikielce/Agrotech
Fot: Targikielce/Agrotech

17. czerwiec 2024 11:41