StoryEditor

Nawożenie cebuli na przykładzie kujawsko-pomorskiej plantacji

17.09.2021., 00:00h

Tegoroczna pogoda nie ułatwiła produkcji cebuli, chłodna mokra wiosna, a następnie upały. Plantacja Mateusza Jaksulskiego nie ucierpiała mocno. Pomogło nawadnianie i odpowiednie nawożenie. Zobaczcie co na ten temat mówi ekspert wspierający kujawsko - pomorską plantację Wojciech Kopeć.

Analiza gleby podstawą ustalenie programu nawożenia

Podstawą do ustalenia nawożenia są wyniki analizy gleby. Na plantacji w Lubrańczyku, wykorzystano sprawdzony program. W ramach którego zastosowano prawie tonę nawozów posypowych. Z czego 500kg przed założeniem plantacji. Dodatkowo około 200 kg wszystkich wykorzystanych nawozów poszło do fatygacji.

Ważne jest uzupełnianie składników pokarmowych w glebie

- Pamiętajmy o stosowaniu najstarszej rolniczej zasady: co zabrałeś, oddaj – mówi Wojciech Kopeć – Bardzo dużo, wiemy o azocie, fosforze i potasie, ale wciąż zapominamy o wapniu. Utożsamiamy go z odczynem gleby. Wapń jest pobierany przez rośliny w sposób bierny i trafia do zielonych części rośliny – dodaje przedstawiciel Yara Poland.

Wapń tak, ale najlepiej rozpuszczalny w wodzie.

W uprawie warzyw, bardzo duża ilość wapnia pobierana jest z gleby z plonem, nawet do 110 kg w sezonie. Niedobory te, należy uzupełnić nawozem zawierający w swoim składzie wapń rozpuszczany  w wodzie, najlepiej węglan wapnia. W programach nawozowych Yary znajdują się takie jak produkty jak Unika Calcium lub YaraLiva Tropicote.   

16. lipiec 2024 17:59