StoryEditor

Nawozy azotowe od 15 lutego? Wiceminister rolnictwa: to realny termin

11.02.2020., 12:20h
- To bardziej informacja niż prośba - powiedział w Sejmie wiceminister rolnictwa Jan Białkowski o wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie rozpoczęcia nawożenia pól już od 15 lutego. Jego zdaniem prawdopodobnie już w sobotę rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie. Tymczasem posłowie domagają się zmiany przepisów dotyczących stosowania nawozów azotowych na stałe.
Sejmowa komisja rolnictwa zajęła się dzisiaj sprawą wywołującą ostatnio wiele emocji wśród rolników a mianowicie zasadami i terminem stosowania nawozów azotowych. Wysokie temperatury spowodowały, ze ruszyła wegetacja wielu roślin. Przedstawiciel resortu rolnictwa potwierdził, że w Brukseli jest już wniosek, aby rolnicy mogli wyjść na pola już za 4 dni, a nie jak jest obecnie w przepisach od 1 marca. - Poczyniliśmy daleko idące działania łącznie z wystąpieniem do komisarza ds. rolnictwa, że chcemy przyśpieszyć termin wejścia rolników z nawożeniem. Ponieważ przebieg pogody jest taki, że nasz wniosek jest jak najbardziej uzasadniony - powiedział wiceminister rolnictwa Jan Białkowski.

Polski wniosek dotyczy tylko użytków zielonych i ozimin, a nie dotyczy gruntów zamarzniętych i zalanych wodą. Posłowie zwrócili uwagę, że...
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj - kliknij.
26. maj 2024 01:17