StoryEditor

Niewidzialne zagrożenie, jak się przed nim ochronić?

11.02.2022., 00:00h

Prewencyjne badania to rzadkość, lekarz to zło konieczne. Środki ochrony roślin są coraz bezpieczniejsze, mimo to nadal starajmy się nie wystawiać swojego zdrowia na stały kontakt z nimi. To zagrożenie, przed którym warto siebie chronić.

Polacy stwarzają wrażenie narodu dbającego o zdrowie. Są to, niestety, tylko pozory. Spożywanie suplementów diety, łykanych na potęgę – na poprawę urody na uspokojenie, na wzmocnienie organizmu czy na dobry sen. Lekarz w tym wszystkim to dalej zło koniecznie.

Niewidzialne zagrożenie

Prewencyjne badania leżą odłogiem. Sytuacja na wsi jest gorsza w tym zakresie niż w ośrodkach miejskich. Mieszkańcy wsi natomiast pracujący w sektorze rolnictwa są znacznie częściej narażeni na niebezpieczeństwo utraty życia, czy zdrowia.

Źródła zagrożeń:

  • urazy i obciążenia fizyczne;
  • kontakt z chemikaliami takimi jak: nawozy i środki ochrony roślin;
  • czynniki biologiczne: bakterie i grzyby;
  • hałas, gdzie blisko 30 chorób znajduje się w wykazie schorzeń zawodowych z tej grupy.

Jak się zabezpieczyć?

Podstawą jest odpowiednia odzież ochronna. Dla większości oczywiste jest, że pracując z chemikaliami, trzeba zastosować się do wymogów BHP czy producentów. Kombinezon, rękawice nitrylowe, buty, gogle i maska z odpowiednim filtrem to standard, który powinien zostać zachowany dla bezpieczeństwa. Przez prace w otwartej przestrzeni rolnicy narażeni są na kontakt z kleszczami. Borelioza i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych stały się zawodową chorobą rolników.

Powszechność urazów i schorzeń związanych bezpośrednio z pracą rolnika świadczy o tym, że troska o własne zdrowie i bezpieczeństwo jest lekceważona. Nie przekłada się to w żadnym stopniu na codzienną dbałość o kondycję fizyczną i psychiczną, którą mielibyśmy zapewnić sobie suplementami diety. Rolnicy na pewno powinni przyłożyć większy nacisk i zwrócić uwagę na stosowanie prawdziwych środków ochrony jak atestowana odzież.

źródło: Jatrejon
fot: Jatrejon

21. lipiec 2024 03:08